Lesní terapie. Vyzkoušejte japonský hit, který vám zachrání zdraví

  • 5
Plíce, srdce, psychika, imunitní systém. Tomu všemu prospívá procházka, během které se soustředíte na okolní přírodu. Vydejte se na ni sami a užijte si ji.
Ilustrační snímek

Náramně se nám teď bude hodit. Dopřejte si ten luxus i vy. Dopřejte si takzvanou lesní lázeň. Nejde totiž o normální procházku lesem, při které ho projdeme po obvyklé trase, ale o soustředěné, pozorné vnímání přírody.

V Japonsku, kde má tenhle speciální druh procházky svůj původ, znamená šinrin-joku cosi jako lesní terapii těla i duše. Často ji dokonce doporučují i lékaři, protože prostředí lesa nejvíc kontrastuje s hektickým a rušným prostředím, ve kterém žijeme, a dokonale nás zbavuje napětí.

Všechny lesní rostliny, ať už se jedná o stromy, nebo mech, spolu komunikují tak, že vysílají bioaktivní substance. Tyhle takzvané terpeny (esenciální oleje v rostlinách) prokazatelně posilují náš imunitní systém a můžou aktivovat buňky, které dokážou rozpoznat a zničit buňky rakovinné.

Modrý les V Hallerbosu nedaleko Bruselu

Na mobil zapomeňte

Ovšem jen tak projít lesem a třikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout nestačí. U „lesní koupele“ nejde jen o místo samotné, ale o intenzitu dojmů a pocitů. Jděte sami, pomalu, loudejte se, pozorujte své okolí, pak zavřete oči a nechte na sebe působit každý zvuk, každý šelest a zpěv ptáků.

Dvě až čtyři hodiny, které v lese strávíte, prokládejte mnoha přestávkami, během kterých si leckde sedněte – nebo dokonce lehněte, dotýkejte se okolí a uvědomte si, jaký je to pocit. Co si budeme říkat, nejlepší je nechat mobil doma, aby vás nerušil – takže ani nemluvte.

Nic vás ani nenutí objímat během lesní terapie stromy nebo s nimi mluvit – není to ovšem ani zakázáno. Ten, kdo se prochází po lese podle metody šinrin-joku, čerpá maximum z intenzivní léčivé síly přírody. A to je lék bez rizika a vedlejších účinků, na to se spolehněte.

Ilustrační snímek

Při depresích

Terapeutické účinky lesní lázně nesmíme podceňovat. Především při úzkostných poruchách a depresích pobyt v přírodě, během kterého ji naplno vnímáme, účinně doplňuje léčebná opatření.

Podpořte své plíce lesní terapií: nadechujte se s rozpaženýma rukama

Cílené zaměření se například na stromy, zvuky zvířat nebo na cestu, po které jdete, vám pomůže být „tady a teď“, cítit pevnou půdu pod nohama a uvědomovat si sebe sama.

Dva intenzivní pobyty týdně (po třiceti minutách) v lese nebo obecně v přírodě se považují za minimální dávku. Pookřejete, načerpáte energii, bude vám zkrátka dobře.

ilustrační snímek

Při nemocech dýchacích cest

Nesčetné aromatické látky (terpeny), které se nacházejí v mechu, květech, na stromech a keřích, v houbách, zkrátka v lesním vzduchu, posilují náš imunitní systém a tvoří buňky, které bojují proti karcinogenům. Už dvě hodiny pobytu v lese zvyšují počet těchhle buněk v krvi o čtyřicet procent.

Ale také pro pacienty s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí je čistý lesní vzduch prospěšný. Na rozdíl od vzduchu v městských aglomeracích není znečištěný výfukovými plyny, částečkami prachu a škodlivými látkami.

ilustrační snímek

Při velkém stresu

Jak dokazují japonské studie, les výrazně mírní stres, sklíčenost, podrážděnost, pocit napětí a zmatenost. Lesní terapie tak může potlačit nejen akutní stresové symptomy, případně je zcela odstranit, ale působí dokonce jako prevence psychických onemocnění vyvolaných stresem.

Také při léčbě syndromu vyhoření se doporučují delší pobyty v přírodě. Vyzkoušejte v lese třeba tohle (nebojte, nikdo vás neuvidí): zujte si boty a vykročte naboso. Bude vás to nutit jít opravdu pomalu, a tak začnete vnímat hlouběji zemi a své okolí.

ilustrační snímek

Při cukrovce

Diabetes mellitus patří k civilizačním chorobám s rostoucí tendencí. Podle aktuálních průzkumů je počet lidí s nediagnostikovanou cukrovkou dokonce mnohem vyšší, než se lékaři dosud domnívali. Protože lesní lázeň redukuje vyplavování stresových hormonů, případně ho úplně zastavuje, oslabuje se vliv velkého rizikového faktoru získání diabetu 2. typu.

Při dlouhodobém praktikování tedy soustředěná procházka reguluje nejen psychickou rovnováhu, ale je také prevencí vzniku cukrovky.

Ilustrační snímek

Při poruchách spánku

Doba strávená v přírodě nemá jen pozitivní účinek na náladu, ale ovlivňuje také náš spánek. Metodou lesní terapie se dá poměrně účinně odbourat stresový hormon kortizol, což zklidňuje podrážděné nervy a přispívá k psychické rovnováze.

Vzhledem k tomu, že v lese dýcháme intenzivněji a zhluboka, zbavujeme se napětí, kvůli kterému bychom se mohli v noci probouzet. Pobyt v zeleni je tedy přírodním lékem na nespavost – a zcela bez vedlejších účinků. Zabírá to spolehlivě, uvidíte, jak se vám bude spát.

Obyvatelé Máje vyrážejí do lesa na procházky, chodí tam pejskaři a vede tudy i...

Při srdečních problémech

Lesní koupel má prokazatelný vliv na vysoký krevní tlak. Snižuje se totiž při každém pobytu v lese, což příznivě ovlivňuje celý kardiovaskulární systém.

Čerstvý lesní vzduch v kombinaci s intenzivním a soustředěným dýcháním zásobuje každou buňku těla kyslíkem a novou energií.

Protože se tím citelně zpomalí srdeční frekvence, nemusí tenhle sval už nadměrně pumpovat krev a může si odpočinout. Popsaný efekt stabilizuje krevní oběh, celý organismus i psychiku.

Chodíte do lesa minimálně dvakrát týdně na 30 minut?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 8. července 2020. Anketa je uzavřena.