Primář Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Primář Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno Petr Janků | foto: iDNES.cz

Tatínek v mdlobách u porodu? Dnes už jen výjimečně, řekl lékař on-line

  • 51
Rodičky a porody už nejsou jako dříve. Matek nad 35 let přibývá, rodičky vyžadují hladký průběh porodu, zcela běžný je požadavek na přítomnost otců. "Přítomnost tatínků je v současné době standard. Mdloby nastanou velmi vzácně. Většinou jsou stateční a zvládnou to dobře," uvedl v on-line rozhovoru primář Petr Janků z gynekologicko-porodnické kliniky v Brně.

Jedna ze čtenářek se zeptala, zda je možné přivést na svět dítě v porodnici a pak s ním odejít za den domů.

"Časný odchod z porodnice je možný. Pouze podepíšete souhlas o tom, že jste informována o větším riziku komplikací. Existuje Vyhláška MZ ČR, která doporučuje délku pobytu v porodnici u novorozence alespoň 72 hodin. Ve FN Brno je možné sepsat negativní revers i za novorozence a dosáhnout předčasného propuštění matky i s dítětem. Stále je to bezpečnější než porod v domácnosti," odpověděl lékař.

A jak si vybrat správnou porodnici? "Důležitá je vzdálenost od bydliště. Doporučuji zdravotnické zařízení navštívit a rozhodnout se podle toho, kde se budete cítit bezpečněji. Bezpečnost a výsledek porodu je nejdůležitější," dodal primář.

Rodičkám také doporučil, aby v těhotenství jedly pestrou stravu, hodně ovoce a zeleniny, kyselinu listovou a také nezapomněly na zdravý pohyb.

Odpovědi primáře Petra Janků najdete ZDE

Nové trendy jsou v módě, je možné, aby byly i v porodnictví? "Rodiče vyžadují prakticky stoprocentní jistotu, že během porodu vše dobře dopadne, odmítají tolerovat bolest během porodu," říká primář Petr Janků.

Podle něj se lékaři snaží o individuální přístup, aby porodní péče zůstávala stále kvalitní, nebo se ještě zlepšovala, což není jednoduché. Porodnice jsou stále přeplněné, i když počet porodů už neúměrně nenarůstá, ale stagnuje. Se snahou o zkvalitnění pohody rodiček souvisí i vzestup epidurálních analgezií a dalších prostředků, které usnadňují průběh porodu.

MUDr. Petr Janků

Primář Gynekologicko-porodnické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno.

Specializuje se na perinatologii a fetomaternální medicínu. V oboru působí již 18 let.

Pracuje jako zástupce přednosty kliniky pro léčebně preventivní péči GPK, vedoucí perinatologického útvaru GPK, vedoucí Perinatologického centra FN Brno a jako regionální perinatolog Jihomoravského kraje.

Rodičky mnohem více požadují vysoký standard péče, samostatné, komfortně vybavené pokoje jak na porodním sále, tak i během šestinedělí.

"V současné době je odklon od zbytečných epiziotomií, ale na druhou stranu obava od vážného poranění hráze a konečníku. Ženy mnohdy řeší, jakým způsobem budou rodit, zda normálně nebo císařským řezem," říká doktor Janků.

Kromě epidurální analgezie se rodičky často dotazují na alternativní způsoby ulehčení porodu, různé úlevové polohy nebo prostředky, které usnadňují a ulehčují průběh porodu.
 
"Z medicínského hlediska je dalším trendem především boj se závažnou novorozeneckou nezralostí a mateřskými komplikacemi, které především souvisejí se zvyšujícím se počtem takzvaných starších rodiček nad 35 let. Riziko předčasných porodů velmi zvyšuje velké množství vícečetných těhotenství, za kterým je často léčba neplodnosti. Bojujeme s neúměrným vzestupem incidence císařských řezů," vyjmenovává Janků.

Jako největší problém ve zdravotnictví vidí primář Janků úbytek peněz a dotací ze strany státu, které už do oblasti perinatální péče neproudí, kvůli čemuž je ohrožena kvalita.

"Intenzivní a superspecializovaná péče je velmi náročná na přístrojové vybavení, které nelze v současném systému pořídit pouze ze zdrojů zdravotního pojištění. Každá koruna investovaná do perinatologie se společnosti mnohonásobně vrátí," říká Janků.