Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

  8:06aktualizováno  8:06
Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný tanec, ale ve skutečnosti jde o staré bojové umění tai-či. Pokud se cítíte bez energie a nic vás nebaví, zkuste ho taky. Zlepší vám kondici, pomůže najít ztracený klid a chuť do života.

Tai-či čerpá ze starých bojových umění a jeho mistry byli vždy převážně muži. I modernímu člověku má co nabídnout. Pracuje totiž s vnitřní energií a vědomým dýcháním a účinně zbavuje stresu, ze kterého pochází drtivá většina všech nemocí.

Řeč je o takzvané vitální energii (nazývané čchi): životní síle, která v těle proudí tzv. meridiány (neviditelnými energetickými drahami). Pokud jste zdraví a spokojení, čchi jimi protéká volně a bez překážek. V opačném případě dochází k jejímu zpomalení a blokádám, ze kterých později vznikají různé nemoci.

Že nejste typ člověka, který „věří na energie“? To vůbec nevadí. Blahodárné účinky tai-či můžete pocítit i tak. Během cvičení se totiž čchi uvádí do pohybu a pro konečný výsledek není rozhodující, jestli jste „ezoterik“ nebo „materialista“. Tai-či zkrátka funguje bez ohledu na to, co si o tom myslíte vy sami.

Zastavte kolotoč uvnitř hlavy

Pozitivní vliv má také na psychiku. Soustředěním se na pomalé plynulé pohyby a pravidelný dech se snadno odpoutáme od různých starostí a otravných myšlenek, které nám stále běží hlavou, a zaplaví nás blažený pocit „plynutí s proudem".

Deset minut stačí

  • Jde o jedno z mála cvičení, které je vhodné pro každého bez ohledu na věk nebo kondici a můžete při něm i sedět či ležet na posteli. 
  • Tai-či zahrnuje celou řadu sestav, některé z nich slouží k uvolnění, jiné pro zlepšení nálady nebo třeba rychlé dobití energie. 
  • Je pouze na vás, co si v danou chvíli zvolíte. Cvičit můžete 10 minut, ale klidně i hodinu. A to nejlépe ve volném pohodlném oblečení a naboso, ideálně v přírodě na trávě. 
  • Spoustu názorných videí najdete internetu. Nebo vyzkoušejte několik lekcí pod vedením odborníka, které dnes nabízí většina s wellness studií. 

Čím déle budete tai-či cvičit, tím bude tento pocit intenzivnější. Na rozdíl od spousty jiných tělesných aktivit, kde energii převážně vydáváte, tady ji naopak cvičením získáváte.

Pravidelné cvičení funguje i jako účinná prevence. Ulevuje od bolestí zad a hlavy, posiluje odolnost vůči stresu a pomáhá předcházet různým civilizačním chorobám. 

Někteří lidé si stěžují, že základní postoj s mírně pokrčenýma nohama a podsazenou pánví je pro ně nepohodlný, stejně jako hluboké brániční dýchání během celého cvičení, ale věřte, že jde jenom o zvyk. Pokud vydržíte, nebudete litovat.

Začněte stárnout pomaleji

Čínská akademie věd a další instituce zkoumaly proces stárnutí u lidí, kteří se dlouhodobě věnují tai-či, a výsledky jsou víc než přesvědčivé. Pravidelným cvičením dochází ke zlepšení srdeční a dechové funkce, snížení hladiny cholesterolu, zpomalení procesu osteoporózy (řídnutí kostí), ale i k harmonizaci a zlepšení činnosti mozku a paměti.

Tai-či podporuje činnost vnitřních orgánů a přispívá ke zlepšení látkové výměny. Příznivě také působí na svaly a klouby. Jeho každodenní praktikování je ideálním tréninkem pro nervový systém, působí dokonce jako prevence obávaných onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S POKROČILOU ZNALOSTÍ ANGLIČTINY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz