Syndrom vyhoření ve sportu: když už to nejde

aktualizováno 
Extrémní přetrénování se podobá chronickému únavovému syndromu či depresi, a to jak mnoha fyzickými, tak i psychickými aspekty. Přečtěte si, proč někdy ti, kteří nejvíce dřeli, v rozhodujícím momentě selžou, a jak poznat, že se již pohybujeme na hranici přetrénování.

Tvrdý trénink je potřeba, ale pozor na přetrénování se. | foto: Profimedia.cz

Jedna z nejjednodušších a nejvýstižnějších teorií popisujících syndrom vyhoření zní: vyhořelý je ten, jehož kvůli dlouhodobě působícímu stresu či nepřiměřené zátěži nebaví činnosti, které ho dosud bavily. Je to stav psychického, fyzického, ale i emočního vyčerpání.

Bývalý skokan na lyžích olympijský vítěz Svenn Hannawald šokoval v roce 2004 svět, když ukončil dráhu profesionálního sportovce s odůvodněním, že trpí syndromem vyhoření. Obdobný problém se připisuje i tehdejší tenisové superstar Andre Agassimu.

Kdo četl nedávno vydanou autobiografickou knihu Scotta Jureka: Jez a běhej, vybaví si jeho bitvu s vlastní psychikou a chutí závodit, kterou v závěru knihy svádí. Nepřiměřenou únavu jste možná zažili dřív, než jste se vůbec (nebo aniž byste se) postavili na startovní čáru závodu, i vy.

Co bolí, to sílí

Syndromu vyhoření zpravidla předchází přetrénování, stav vedoucí ke snížené výkonnosti, únavě, někdy nemoci či úrazu. Nejjednodušším způsobem, jak přetrénování předejít, je nízká intenzita tréninku. Jenomže takový přístup, aspoň pro ty z nás, co jsou nastaveni výrazně výkonově, ani nevyhrává závody, ani nevede ke zlepšení tak rychle, jak bychom si přáli.

Rčení „co bolí, to sílí“ má své opodstatnění. Vysoce intenzivní a náročný trénink vyvolává ve svalech stresovou reakci, která způsobí uvolnění růstového hormonu, který má významný vliv na zvětšení svalových buněk, zvýšení jejich počtu a zesilování pojivových tkání a kostí, čímž výrazně urychluje proces regenerace a tím snižuje riziko zranění. Sekrece růstového hormonu má též pozitivní vliv na imunitní systém.

Jenže...

Podle některých teorií vede extrémní tréninková zátěž ke zvýšení aktivity cytokinů, molekul, které spouštějí a udržují zánětlivou reakci, a souvisí i se spuštěním alergické reakce organismu. Tato obtížně testovatelná teorie (přemluvte trenéra, aby cíleně přetrénovával své svěřence) by mohla vysvětlit řadu symptomů přetrénování: změny nálad, apatii, nespavost a únavu, ztrátu váhy, nechutenství, zvýšení klidové tepové frekvence a dále též:

 • pocit unavenosti trvající déle než 72 hodin od tréninku, často doprovázený nespavostí
 • náhlé zhoršení výkonu bez zjevné příčiny
 • ztěžklé nohy, bolesti v různých částech těla, svalech, kloubech trvající déle než tři dny
 • bolesti hlavy
 • snížená imunita
 • náladovost, podrážděnost, úzkostnost, deprese
 • častější výskyt zranění
 • u žen rozhozený menstruační cyklus
 • pomalu se hojící rány.

Maratonský běžec Alberto Salazar je znám nejen svými rekordy a sportovními úspěchy, ale též 14 minut trvající zástavou srdce, k níž se, podle jeho vlastních slov, „propracoval“ svou tvrdohlavostí a nekompromisním přístupem k tréninku, jehož se držel bez ohledu na to, zda byl zrovna zdravý, nemocný či zraněný.

Máte-li pocit, že je vaše tělo ohroženo přetrénováním, měli byste upravit svůj tréninkový plán a předejít tak případným zraněním či nemocem. Zkuste dodržet tato doporučení:

 • dovolte si pár dní odpočívat a dát tělu čas na regeneraci
 • pijte a hydratujte
 • zajděte si na masáž
 • věnujte se i jiným sportům
 • kvalitně se stravujte
 • zkuste snížit stresující faktory jak jen to lze

Vědci zjistili, že...

Existují určité osobnostní vlastnosti, které riziko extrémního přetrénování vedoucího k vyhoření zvyšují. Kritický je přílišný perfekcionismus v kombinaci s vysokou mírou sebekritiky, nízká sebedůvěra a tendence ignorovat stresové situace.

Naslouchejte svému tělu, odstraňujte ze svého života života okolnosti, které vás zbytečně stresují, učte se mít rádi sebe sama a buďte se sebou trpěliví alespoň tak, jak jste trpěliví se svým okolí. Snížíte tím riziko vyhoření nejen ve sportu, který máte rádi.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz