Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zákeřný ničitel spánku. Syndrom neklidných nohou vám nedá spát

  • 23
Každý někdy nemůže zabrat. Jsou ale lidé, kteří ruší sami sebe. Trpí totiž takzvaným syndromem neklidných nohou. Kvůli němu musí končetinami neustále hýbat a nemohou tak usnout. Co se s tím dá dělat?

Není nic úmornějšího, než když jste unavení, máte za sebou těžký den, oči se klíží, ale kýžený spánek ne a ne přijít. A ještě horší je, když za to můžete vy sami. Přesně to se děje pacientům se syndromem neklidných nohou. Jejich tělo je neustále nutí s nimi pohybovat, a to právě ve chvíli, kdy se organismus konečně dostane do klidu – tedy hlavně před usnutím anebo třeba ve chvíli, kdy si chcete odpočinout a sednete si konečně ke svému oblíbenému televiznímu seriálu.

Jde o neurologické onemocnění, které se těžko diagnostikuje a lidi mnohdy ani nenapadne zajít kvůli němu k lékaři. Projevuje se totiž různými způsoby, které se těžko popisují. V nohou necítíte vysloveně bolest, která by vás do ordinace nasměrovala. „Je to spíše jakési pnutí, pacienti často mluví o tahání nebo vnitřním tlaku v končetinách,“ uvádí lékař William Morrison.

Způsobuje únavu a nervozitu

Někdy se k nim přidá i mírné mravenčení v nohou, střídání pocitů chladu a horka anebo zdánlivě těžké dolní končetiny, které občas otékají. Není to nic zásadního, a kdyby člověk mohl usnout, ani by to neřešil.

Osm potravin pro lepší spánek. Pomohou ryby, mandle i kiwi

„Nedostatek spánku je vážná věc. Po čase je člověk kvůli němu vyčerpaný, ale i nervózní a nemůže se soustředit. V krajním případě to může přerůst až do depresivních stavů,“ popisuje potíže lékař. Mnohem více hrozí také srdeční choroby, mrtvice nebo diabetes.

Léčba je složitá, ale nikoli nemožná

Na vině je v prvé řadě genetika. Někdy se ale dané problémy objeví také po jiných nemocích – hlavně těch, které souvisí s ledvinami. V mnoha případech se syndrom neklidných nohou ozve i v těhotenství, a to převážně ve třetím trimestru. Po porodu většinou trable zmizí.

„Léčba je zde ovšem svízelná, vzhledem ke kontraindikaci většiny doporučovaných léků,“ varují autoři pojednání na toto téma, lékaři Jana Vávrová a David Kemlink, Syndrom neklidných nohou se léčí medikamenty, ale není vždy nutné se k nim hned uchylovat.

V lehčích případech pomáhá podle zmíněných odborníků například cvičení a protahování anebo také studená sprcha.

Zkusit můžete masáže nohou nebo lymfodrenáže, vibrační podložky či ledové zábaly. Do jídelníčku zařaďte hodně železa – jezte tmavé maso, vejce, mořské plody, ořechy, semínka, špenát nebo luštěniny.

Hodí se i dostatek hořčíku a vitaminu B12. Pochutnávejte si proto na ananasech, banánech, borůvkách, artyčoku nebo rybách. S podobnými neurologickými potížemi bojovaly už naše babičky. A jak už to tak bývá, na pomoc si přizvaly přírodu. Sázely hlavně na bylinkové čaje. Hodí se nať meduňky, květ heřmánku nebo kořen kozlíku lékařského.

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Naopak vyvarovat byste se měli kofeinu, alkoholu a cukru. Hodně podle odborníků pomáhá zbavit se stresu. Doporučují proto procházky na čerstvém vzduchu, wellness pobyty a pravidelné lehké cvičení, které vám rozproudí krev v těle.

Důležité je i prostředí, ve kterém spíte. Ložnici musíte milovat, povlečení mějte čisté a dbejte na to, aby vám i matrace naprosto vyhovovala. A pak snad bude dobře.

Neklid v temnotě

I když usnete, nemusí to být ještě výhra. Syndrom neklidných nohou se totiž poměrně často (až v 80 procentech případů) u pacienta spojí se stavem, který se nazývá periodické pohyby nohou ve spánku. Může se to dít každých 30 až 45 sekund, aniž byste o tom věděli. I to vás ale posléze dokáže probudit.

Proto jsou důsledky podobné jako u vědomého stavu – únava, nesoustředěnost a sklon k dalším nemocem.