Původcem tohoto nechvalně známého infekčního kožního onemocnění je malý roztoč zvaný zákožka svrabová. Hlavním projevem infekce je pak velice urputné svědění.
„Onemocnění se obvykle přenáší přímým kontaktem s nakaženým člověkem, pohlavním stykem nebo nepřímým přenosem sdílením předmětů, které použil nakažený člověk, jako je například oblečení, ložní prádlo, ručníky, deky, spací pytle apod. Naopak není potřeba se bát podávání rukou, objímání či lékařských vyšetření. V těchto případech nejde o dostatečně intenzivní formy kontaktu pro přenos běžného svrabu,“ říká prešovská kožní lékařka Kateřina Melníková.
Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků![]() |
Teplo a tma roztoči svědčí
Pro svrab je typické, že se svědění zhoršuje v noci a teple. Charakteristické jsou rovněž chodbičky roztočů ve vrchní vrstvě kůže a její šupinatění.
Místa obzvláště náchylná ke svrabu se nacházejí zejména mezi prsty, na okrajích rukou, na vnitřních stranách zápěstí, na předloktí, v loketních jamkách, kolem pupíku, v podpaždí, kolem pasu, na hýždích či vnitřních stranách stehen. Kromě svědění se infekce může projevit i otokem lymfatických uzlin.
Pár faktů, které je dobré znát
Svrab je jedním z nejběžnějších kožních onemocnění v rozvojových zemích. Odhaduje se, že celosvětově postihuje více než 200 milionů lidí.
Vyskytuje se u lidí všech ras, etnik, věku, pohlaví a na všech socioekonomických úrovních. Šíření není způsobeno jen nedostatkem osobní hygieny, ale častěji se vyskytuje u lidí, kteří žijí v podmínkách, kde je příliš vysoká hustota obyvatel.
Svrab je v podstatě nepřímým odrazem chudoby a nemožnosti vyhnout se blízkému kontaktu.
Jelikož je velmi nakažlivý, rychle se šíří v domácnostech a v zařízeních, jako jsou nemocnice, pečovatelské domy, zařízení péče o děti, koleje, ubytovny, vězení a jiná místa, kde lidé tráví delší dobu ve vzájemném úzkém kontaktu.
Léčba a hlavně prevence
„Nejdůležitějším preventivním opatřením proti nakažení se svrabem je dodržování hygienických standardů. K nim patří i časté mytí rukou, minimalizování úzkého kontaktu s neznámými osobami, pravidelné praní a žehlení oděvů nebo ložního prádla. Vyhnout se je potřeba taktéž používání cizích hygienických potřeb a oblečení. A pokud se přesto nějakým způsobem svrabem nakazíte, je nutné zahájit léčbu co nejdříve! Nejenom proto, že svrab bez léčby neustoupí, ale také proto, aby se zabránilo jeho dalšímu šíření,“ uvádí kožní lékařka.
Nemoci, které se opět vracejí a zabíjejí. Na co si dát pozor?![]() |
A jak se svrab léčí? Pro léčbu svrabu jsou schválené a dostupné ivermektinové tablety nebo mast. Tato léčiva jsou vázána na lékařský předpis, nejsou volně prodejná.
„Kromě léků předepsaných lékařem mohou být účinným prostředkem i přírodní léčiva. Jedním z nich je i sírová mast, která se po staletí používá k léčení svrabu. Síra, která je hlavní složkou sírové masti, má silné baktericidní vlastnosti a pomáhá eliminovat roztoče, kteří způsobují svrab. Kromě toho vazelína zjemňuje a hydratuje pokožku, zatímco ostatní přísady pomáhají omezovat zánět a podporují rychlé hojení. Sírová mast se nanáší na postižené oblasti kůže dvakrát denně. Je důležité důkladně očistit a vysušit postižená místa před aplikací masti a pokračovat v aplikaci ještě několik dní i po vymizení příznaků svrabu, aby se zabránilo návratu do původního stavu,“ radí ještě dermatoložka.
Článek vyšel v únorovém vydání časopisu Zdraví.