Nebuďte líní. Vstaňte a běžte si pro Slunce

aktualizováno 
Vyjít mělo přesně v pět hodin a jedenáct minut. Dostat se do té doby na skálu znamenalo vstávat něco po čtvrté. To na dovolené člověk dobrovolně obvykle nedělá. Kvůli lákavému výhledu na východ Slunce to ale podstoupíte.

Běžkyně a Slunce. | foto: Filip Marvan

Přesněji řečeno, podstoupí to ti nejodhodlanější, ti největší ctitelé romantiky – ti, co mají prostě o důvod navíc. Z naší cyklistické dovolené o devíti dospělých a devíti dětech jsme se takoví našli dva. Ani pro mě a kamaráda Huncuta to přitom nebylo jednoduché.

Všichni to znají, na vstávání je nejhorší – vstávání. Ta chvíle nerozhodnosti a odhodlávání, to lavírování: vybodnu se na to, nebo udělám pohyb, co rozhodne, že dávám spánku definitivně sbohem? Vyhrálo to druhé, slib je slib. Na náladě mi ale nepřidalo, že když jsem se ztuhlá soukala do běžeckého, zjistila jsem, že přes noc mi ve stanu samozřejmě úplně zvlhlo.

Ze začátku se tak běželo špatně a přirozeně mlčky. Nohy těžké, plíce pálily. Kopec bývá nahoře, tušili jste to? Na místo jsme doběhli za světlého šera, do svítání zbývalo pouhých deset minut. Stanuli jsme na skále a naskytl se nám pohled na... mračna. Ani jeden z nás neměl odvahu cokoliv říct.

Civěli jsme a představovali si, co bychom mohli vidět, kdyby bylo jasno. V krku knedlík a kukuč lemura. Potom jsme se začali smát. Zlatý běžecký endorfiny! Přioblékli jsme se, usadili se na skále a začali čerpat z toho, co ráno skýtalo. Vůně rosy. Vrcholky stromů pod námi a bohorovné ticho. Ptáci se začali budit a zpívat. Jen tak občas a něžně. Silueta obzoru neskýtala paprsky, ale támhle někde to slunce je a vychází. Je to znát, jak se prokreslují mračna.

Vytáhla jsem z batůžku foťák a začala si hrát s nastavením. Udělala jsem první fotku a ukázala ji kamarádovi. Srdce mu poskočilo: "Ty vole, jak jsi to tam dostala?" Ukázal prstem na oblohu: "Vždyť tam to není!" Byla to jen předzvěst. Co viděla čočka objektivu, se začalo za pár minut otevírat i našim očím. Zpoza mračen se zvedal majestátně rudý kotouč. Stáli jsme nad krajinou a rozpouštěli se v nekonečnosti rudotemné oblohy. Zbytek malířského plátna dozdobila hra zlatých nitek, prodírajících se skrz oblaka. Husí kůže na šíji, mravenečci v břichu.

Ten pocit těžko zprostředkovat slovy. Musíte vyběhnout a zažít ho. Musíte poslouchat pohnutky svého srdce a nebýt líní. Musíte vstát. Ráno není lepší ani horší než večer. Je jiné. Když nevylezete z postele, připravujete se o rozmanitost krásy.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz