Nebuďte líní. Vstaňte a běžte si pro Slunce

aktualizováno 
Vyjít mělo přesně v pět hodin a jedenáct minut. Dostat se do té doby na skálu znamenalo vstávat něco po čtvrté. To na dovolené člověk dobrovolně obvykle nedělá. Kvůli lákavému výhledu na východ Slunce to ale podstoupíte.

Běžkyně a Slunce. | foto: Filip Marvan

Přesněji řečeno, podstoupí to ti nejodhodlanější, ti největší ctitelé romantiky – ti, co mají prostě o důvod navíc. Z naší cyklistické dovolené o devíti dospělých a devíti dětech jsme se takoví našli dva. Ani pro mě a kamaráda Huncuta to přitom nebylo jednoduché.

Všichni to znají, na vstávání je nejhorší – vstávání. Ta chvíle nerozhodnosti a odhodlávání, to lavírování: vybodnu se na to, nebo udělám pohyb, co rozhodne, že dávám spánku definitivně sbohem? Vyhrálo to druhé, slib je slib. Na náladě mi ale nepřidalo, že když jsem se ztuhlá soukala do běžeckého, zjistila jsem, že přes noc mi ve stanu samozřejmě úplně zvlhlo.

Ze začátku se tak běželo špatně a přirozeně mlčky. Nohy těžké, plíce pálily. Kopec bývá nahoře, tušili jste to? Na místo jsme doběhli za světlého šera, do svítání zbývalo pouhých deset minut. Stanuli jsme na skále a naskytl se nám pohled na... mračna. Ani jeden z nás neměl odvahu cokoliv říct.

Civěli jsme a představovali si, co bychom mohli vidět, kdyby bylo jasno. V krku knedlík a kukuč lemura. Potom jsme se začali smát. Zlatý běžecký endorfiny! Přioblékli jsme se, usadili se na skále a začali čerpat z toho, co ráno skýtalo. Vůně rosy. Vrcholky stromů pod námi a bohorovné ticho. Ptáci se začali budit a zpívat. Jen tak občas a něžně. Silueta obzoru neskýtala paprsky, ale támhle někde to slunce je a vychází. Je to znát, jak se prokreslují mračna.

Vytáhla jsem z batůžku foťák a začala si hrát s nastavením. Udělala jsem první fotku a ukázala ji kamarádovi. Srdce mu poskočilo: "Ty vole, jak jsi to tam dostala?" Ukázal prstem na oblohu: "Vždyť tam to není!" Byla to jen předzvěst. Co viděla čočka objektivu, se začalo za pár minut otevírat i našim očím. Zpoza mračen se zvedal majestátně rudý kotouč. Stáli jsme nad krajinou a rozpouštěli se v nekonečnosti rudotemné oblohy. Zbytek malířského plátna dozdobila hra zlatých nitek, prodírajících se skrz oblaka. Husí kůže na šíji, mravenečci v břichu.

Ten pocit těžko zprostředkovat slovy. Musíte vyběhnout a zažít ho. Musíte poslouchat pohnutky svého srdce a nebýt líní. Musíte vstát. Ráno není lepší ani horší než večer. Je jiné. Když nevylezete z postele, připravujete se o rozmanitost krásy.

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz