Světlou kůži platí Afričané zdravím

  13:49aktualizováno  13:49
Při oslavě zásnub velebí muž z Konga krásu své snoubenky a ohlašuje, že je nejšťastnějším mužem na světě. Krátce nato vstoupí žena se světlejším odstínem pleti a všechny pohledy se stočí k ní. "To je krása. Ta barvička," říká ženich dojatý posvátnou hrůzou. Všichni muži v místnosti se seskupí kolem nově příchozí a dosud velebenou ženu nechají samu u stolu. Získat takovou pozornost příliš mnoho nestojí. Jak se dozvíte z reklamy, krém Rico Lemon Plus slibuje africkým dámám světlejší kůži a mužský obdiv.

Jenže ženy po celém kontinentu zjišťují, že sen se proměňuje v noční můru, protože honba za získáním světlejšího odstínu pleti ji dokáže zničit. Většina populárních krémů a mýdel totiž obsahuje agresivní chemikálie včetně rtuti, což je prudký jed, jehož používání bylo v kosmetice zakázáno. S využitím nedbalé regulace a ještě nedbalejšího prosazování práva zaplavují západní společnosti africké trhy krémy, které by doma nikdy nesměly prodávat.

Tyto produkty, které obvykle nejsou opatřeny žádnou výstrahou, zesvětlují pokožku tím, že rozkládají kožní melanin. Podle dermatologů ničí také ochrannou vnější vrstvu kůže. Ta se někdy spálí, svrbí nebo zpuchýřovatí a dále tmavne. Delší používání může poškozovat nervy, nebo dokonce vést k selhání ledvin či rakovině kůže. Krémy s malou koncentrací jiné látky, hydrochinonu, byly povoleny americkým Úřadem pro potraviny a léčiva - ale jen pro léčení malých míst s nadměrnou pigmentací, skvrn a pih.

"Nikdy se nemá používat v blízkosti očí," uvádí úřad ve svém rozhodnutí, čehož však většina afrických žen nedbá. Spíše míchají dohromady nejsilnější krémy na trhu. "Musí se používat jen krátký čas, sledovat, užívat na malé ploše a musí je předepsat lékař," říká keňský dermatolog Melani Miyaniji. "Jestliže se používají nevhodně, mají mnoho vedlejších účinků a někdy mohou způsobit i smrt."

Dvacetiletá keňská dívka Mary Ngonyová začala používat krémy na zesvětlení kůže před čtyřmi lety na doporučení kamarádky. Ta měla hladkou kůži, změnil se jí i obličej. "Chtěla jsem vypadat jako ona a změnit si také obličej," říká Mary. Z výsledku se radovala, dokud jí tváře nezčervenaly a nezačaly bolet, zejména na slunci. Oči měla citlivé na světlo, kolem nich se jí vytvořily černé skvrny.

"Mnoho mých přátel se mi teď vyhýbá, říkají, že vypadám jako stařena. Kluci mě nechtějí vidět, tak zůstávám doma." "Vládne silné přesvědčení, že v Africe jsou krásnější ženy se světlejší pletí," říká Irene Njorogová, keňská poradkyně pro otázky ženské krásy.

Jiní však obviňují především inzerenty, že touhu po bílé přiživují cílenými reklamami, aby zvýšili prodej svých výrobků v Africe. Tmavá kůže straší mnohé Afričany i dnes. A jsou proto schopni udělat opravdu hodně, aby na škále světlosti postoupili alespoň o příčku výše.

Venus Williamsová postoupila v Indiana Wells do semifinále, kde se střetne se svou sestrou Serenou

Venus Williamsová přešla do finále turnaje v Miami přes Martinu Hingisovou

Naomi Campbellová s Miss USA 2001

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Mužova smrt mi zajistila obrovskou reklamu, přiznává Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Chcete mít sexy zadeček? Pak se vyhněte těmto oděvům

Pokud máte větší pozadí, musíte si dát při výběru oblečení pozor, aby vám...

Zadeček, problémová část, která se nejhůře shazuje a zpevňuje. Jenže právě sedací partie muži tolik milují. A z tohoto...

Další z rubriky

Před léčbou brali děti k fotografovi. Tušili, že tuberkulózu nepřežijí

ilustrační snímek

Odmítači očkování dnes hrají se svými dětmi ruskou ruletu. Buď má nemoc nabito, nebo ne. Jak to ale v Čechách a na...

Cukr je i ve vlašském salátu a slaných výrobcích, zaznělo v Rozstřelu

Nutriční specialistka Blanka Procházková v diskusním pořadu Rozstřel (17....

U žádné potraviny se nedá říct, že je nezdravá, uvedla v Rozstřelu nutriční specialistka Blanka Procházková. Podle ní...

Vysoké IQ: Dar, nebo prokletí? Emoční inteligence je víc, tvrdí vědci

mozek (ilustrační foto)

Mají nadprůměrně inteligentní lidé život jednodušší, nebo jde o osamocené nešťastníky, odtržené od běžného života? A je...

Najdete na iDNES.cz