ŠUTR 54 Šumava – hodně trailového běhu za málo peněz

  10:13aktualizováno  10:13
Sobota ráno, 4. října 2014. V 6 hodin mě tahá budík z vyhřáté postele. Za okny v Brdech nevlídno, mlhavo. Jak to asi bude vypadat na Zadově? Jelikož je snídaně základ dne, tak hezky pomalu a řádně nasnídat. Následně šup do auta a hurá do Vimperku na sraz s Jakubem Szabo a Věrkou Dočkalovou. Na srazu přesně, ale jak to tak bývá, pokud máte sraz se ženou, tak čekáte. Nicméně Věrka „dovalí“ jakž takž na čas a vyrážíme směr Zadov.

| foto: Ondřej Smetanapro iDNES.cz

Šumava je krásná příroda, kopce, výhledy, pohoda, teda pokud je něco vidět a né jen mlhu. Po vystoupení z auta pěkná facka v podobě pořádný zimy. Je 10 hodin, start závodu na 2 kola, 42 km, převýšení cca. 1100 m. Krátká technická porada a jde se na to. 

Celkem asi 62 běžců a běžkyň vyráží na trať. Hlavně nepřepálit úvod, přeci jenom jsou to 2 kola a psychika může udělat své. Trať je vedena nádherným prostředím lesa.  Lesní  cestičky, kličkování mezi stromy a po uplynulých deštivých dnech i mezi kalužemi a blátem. Trail se vším všudy. Po pár stovkách metrů relativně po rovince přichází seběh mezi stromy k potoku Losenice. Nejkrásnější část trati. Trať vedena podél potoka, mezi stromy, přeskakování  menších potoků, jezer bláta. Následně prudká otáčka o 90 stupňů. Tak, do teď to byla pohoda, krásný výběh, krocení tempa. Teď je tu kopec a maže se nahoru. Nutno podotknout, že jsem odbočku spolu s dvěma kolegy přehlídl a jen díky hlasové navigaci hodné slečny běžkyně se vracíme. No, alespoň jsem se pěkně pod kopcem rozběhl. Hezky na špičky a peru se s kopcem. Kopec za mnou a další přede mnou. Je to nahoru, dolů. Do toho vychází sluníčko, nádherný výhledy. Fotím, užívám si, jako bonus je, že pomalu předbíhám jednoho soupeře vedle druhého. 

Najednou je tu zpátky areál na Zadově občerstvovačka. Eidam, rohlík, chleba, doplnit ionťák, čokoládu do ruky. Prohodit pár slov s organizátory. Dozvídám se, že první na marathonu je 13 minut přede mnou. Tak šup za ním. Do druhého kola se nás pár seběhlo k sobě, běží nás v malém hadu asi 5. Pomalu se had trhá, zůstáváme 3. Opět seběh k potoku. Pomalu stupňuju tempo. Při jednom průběhu přes bláto, vyhýbání už nemá absolutně smysl, cítím jak mi podjíždí pravá noha (bohužel v danou chvíli ta na které je váha těla) a plesk, ustelu si v tom nejhlubším blátě co široko daleko je. Kolega přede mnou se ohlíží, ale hned jsem na nohou a mažu dál. I to je trail. 

Dávám magnézko, předcházím křečím. Opět kopce. Už to nejde tak lehce jako v prvním kole. Šetřím nohy, střídám rychlou chůzi s během. Ta chůze je rychlejší než běžet. Nejsem sám. Km pomalu ubíhají a je tu 35 km,  36 km. Průběh přes louky a okolo Šumavským chaloupek. Sluníčko svítí, je teplo, krásně. Lidi z chalup na nás tak nějak divně koukají v přestávce na pivko u řezání dřeva motorovkou.  

Hlavně pít, ať nedojde šťáva. Okolo 37 km sahám po lahvi s ionťákem k pasu, potáhnu a ejhle! Žaludek protestuje! Cítil jsem lehkou nevolnost už chvíli před tím, ale nepřikládal jsem tomu pozornost. Teď mě to teda dohnalo. Zkouším na chvíli zastavit, špatný. Lehce se rozběhnout po rovince, dobrý. Zrychlit, špatný. Běžet do kopce, no to vůbec. Takže kopce rychlejší chůze, rovinky lehce běžet. Peru se s nevolností, až jsem si ani nevšiml, že je tu cíl. Poslední kopec vybíhám a protínám časomíru. Výsledný čas  4 hodiny a 5 minut a celkově 13 místo. Plán byl čas  stlačit pod 4 hoďky, což díky nevolnosti nevyšlo, ale i tak, jsem spokojený. Vzhledem k tomu, že po doběhu se dostavila chvilková (asi hodinová) krize spojená se zimnicí, tak jsem na trati nechal asi co se dalo.

Celkově naprosto parádní závod. Komorní rodinná atmosféra, nádherná trať lesem a otevřenou přírodou, minimum asfaltu. Při seběhu kolegů běžců i běžkyň vždy prohození pár slov, soupeření je tu vedlejší, každý je tu pro krásný běžecký zážitek. Nádherný technický pasáže seběhů, kopce bez nekonečného stoupání. Dobře značená trať (na pár výjimek, ale to má snad každý závod v přírodě). Těžké pasáže okolo potoka, bláto, kluzké kameny, což organizátor neovlivní, ale závodu to dodalo parádní rozměr. Za částku -200 korun nádherný zážitek, dobře zásobená občerstvovačka na 21 km a v cíli (pití, eidam, chleba, salám, rohlík, tatranka, brambůrky, rozinky, čokoláda), na 7 km a 14 km ionťák, voda, sůl, čaj, Coca Cola. Jako perlička na závěr tombola. 

Vzhledem k tomu, že příroda  bude vždy mým milovaným místem na běh, tak ŠUTR na Šumavě si nenechám příští rok určitě ujít. Parádní závod. Prostě hodně běžeckého zážitku za málo peněz.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měla ženy osvobodit, teď se mnohé cítí lépe bez podprsenky

Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich volba následovat hnutí „no bra“ vychází z potřeby...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Ty schody vyjdu, věřila si Jarka, ale tělo ji zradilo. Pomůžeme jí

Jarka s Janem jsou krásný pár a se synem Honzíkem tvoří šťastnou rodinu. Jejich příběh by mohl být pohádka, nebýt...

OBRAZEM: Finská maminka ze sebe dělá upírku, cítí se tak lépe

Čtyřiadvacetiletá Julia Kumpulainenová z Finska si nechala udělat upíří zuby a každý den si na obličej aplikuje bílý...

OBRAZEM: Petra Janů slaví šestašedesát. Podívejte se, jak s ní šel čas

Zpěvačka Petra Janů slaví v pondělí již šestašedesáté narozeniny. Na svůj věk nevypadá, energie má na rozdávání a...

Bolest hlavy či zad. Psychosomatické potíže se nevyplácí podceňovat

Zdravotní problémy nemusí být důsledkem pouze chatrné tělesné schránky. Na vině je v poslední době stále častěji emoční...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz