Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Stýskání na táboře zmírní dopisy

  1:00
Přijeďte si pro mě, už tady nechci být. I takový dopis můžete dostat z letního tábora. Jak na něj reagovat? "Rozhodně reakci dítěte nepopírat, neříkat - to nic není, to musíš vydržet," říká dětská psycholožka Lenka Čadová.
Levák - (c) profimedia.cz/corbis

Levák - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Spíše se jej snažit povzbudit a poradit mu. Třeba jak najít kamarády nebo zavzpomínat, jak jste podobnou situaci řešili, když jste byli dětmi," vysvětluje.

Často dětem pište
Skutečnost většinou nebývá tak horká, jak to snad z dopisů či SMS vypadá.

"Tím, jak si stěžují, že je všechno příšerné, si píší o podporu a dávají najevo, že je jim smutno. Když pak rodič zavolá vedoucím, zjistí, že se vlastně nic tak hrozného neděje," říká Čadová.

Pravděpodobnost, že se bude dítěti stýskat, je vyšší u táborů, kde nikoho nezná. Pokud jede s oddílem, do kterého chodí celý rok, s odloučením se vyrovná mnohem snáz.

Tím hlavním prostředkem, jak mu pomoci, jsou dopisy. Na rozdíl od telefonování si je dítě může schovat, vracet se k nim a těšit se jimi. "Je třeba psát hodně, klidně každý den, bez ohledu na to, jak často píše dítě," doporučuje dětský psycholog Václav Mertin.

Psychologové radí raději za dětmi nejezdit. Loučení by pak bylo pro ně obzvlášť těžké. Ale pokud je v táboře oficiální návštěvní den, měli by naopak rodiče na něj jet. 
Přijeďte si pro mě
Na stýskání má na táboře dítě nárok. Pokud je smutné jenom večer a přes den si normálně hraje s ostatními, není důvod pro ně jezdit.

Některé děti zvládají tábory bez potíží, ale co dělat v případě, že tomu tak není? Je na rodičích, aby dítěti pomohli problém zvládnout, a aby jeho obavy nezlehčovali.

Situace první: dítě odmítá odjet
Zdálo se, že je všechno v pořádku. Krosna už je sbalená v předsíni, svačina na cestu připravená v batůžku, dohoda o kapesném proběhla ke spokojenosti obou stran. Ale najednou se dítě zapře a nechce nikam jet.

Jak v takovéto situaci postupovat? "V tomto případě bych přece jen zvolil formu nátlaku. Je třeba dát dítěti najevo, že mu sice rozumíme, ale že je to už domluvené a zaplacené. Potřebuje povzbuzení, slyšet - ty to určitě zvládneš," říká Václav Mertin.

Na místě je podle něj také nabídnout pomoc při řešení konkrétních obav. Třeba spolu s vedoucím domluvit, s kým bude dítě spát, aby mělo už při odjezdu nějaký pevný bod.

Situace druhá: dítěti se stýská
Těžké rozhodování pro rodiče nastává, když dítě sice v pořádku odjelo, ale po pár dnech začnou chodit ustýskané dopisy. Jet pro dítě, nebo nejet?

"Rozhodně bych nedoporučoval hned sednout do auta a uhánět na tábor. První takový signál je možné brát s rezervou. Možná, že se dítě jen těžko aklimatizuje v neznámém prostředí a v okamžiku, kdy psaní čteme, je už všechno v pořádku," říká Mertin.

Pokud se takové dopisy množí, měl by rodič zavolat vedoucím. "Není třeba jim říkat, co vše dítě píše. Předpokládám, že rodič si předem prověřil, že své dítě svěřuje slušným lidem a ti by mu řekli, kdyby bylo něco opravdu v nepořádku," říká psycholog.

Hodně pro zmírnění stýskání mohou udělat vedoucí. Měli by uznat, že stesk je něco, na co má každý právo. "Neměli by říkat - jsi už velký kluk, to už bys neměl brečet, ale spíše si večer přisednout, popovídat, něco přečíst," říká Václav Mertin.

Pokud se dítě přes den zapojuje do programu, normálně jí a pláče jenom večer, je to pro všechny snesitelné. Když se ale nepřetržitě trápí celý týden, je lépe je přece jen vzít domů. "Vedoucí by to pak neměli brát jako své selhání. Prostě se to stalo," doporučuje Mertin.

Mobil na táboře
Nejednotný názor panuje na to, zda dětem dát s sebou na tábor mobilní telefon. Vedoucí obvykle hlasují pro to, aby mobily zůstaly doma.

"Není to ani tak proto, že bychom se báli, že děti budou domů podávat hlášení o každém nepovedeném jídle. Spíše je u menších dětí nepříjemné, když některé mobil má a jiné ne. Ty bez něj pak vidí, že si někdo povídá s maminkou, a je jim to líto," říká zkušená táborová vedoucí Marta Hauznerová.

"Přesto bych dětem mobil striktně nezakazovala. Volání by však mělo být omezené. Vždyť přece můžeme dítěti vysvětlit, že ho máme rádi, i když se s ním nevybavujeme každý den půl hodiny," říká psycholožka Lenka Čadová.

Aby nebyl smutek tak velký

Pokud je dítě menší, stýskat se mu bude téměř určitě. Přinášíme několik rad, jak mu alespoň na dálku pomoci.

Přibalte potomkovi hračku
Dejte dítěti s sebou osobní věc, která může při odreagování stesku pomoci, třeba oblíbené plyšové zvířátko.

Rodičovské sliby jsou svaté
Pokud dítěti slíbíte, že budete psát každý den, tak to také dodržte. Na pohledech, které si může přečíst každý, si ale dejte pozor na nejrůznější důvěrnosti, které by případně mohly být ostatním dětem k smíchu. I starší dítě, které se už tváří zcela samostatně, dopis z domova potěší.

Pište o normálních věcech
V dopisech nemusíte být za každou cenu originální. Popisujte, jak život u vás jde. Pokud děláte něco pro dítě atraktivního, nepište mu o tom, bylo by mu líto, že není s vámi.

Balíček nemusí být jen pro vaše dítě
Dopředu se domluvte, jestli je na táboře zvykem, že děti dostávají balíčky. Pokud ano, také nějaký pošlete. Počítejte ale s tím, že na některých táborech je pravidlem, že se obsah balíčku rozdělí mezi všechny děti.

Nevyhýbejte se návštěvnímu dni
Pokud je na táboře návštěvní den, pokud možno tam jeďte. Pro dítě je velmi těžké sledovat, jak se kamarádi baví se svými rodinami, a ono zůstalo samo. Nepřehánějte to ale s dobrotami pro dítě. Stává se, že děti sní všechno možné a vedoucí pak v noci běhají mezi stany, protože všem je špatně.

Zeptejte se na možnost telefonování
Dítě by mobil spíše mít nemělo, ale je dobré domluvit se s vedoucími na možnosti telefonátu, kterým se jich zeptáte, jak dítě tábor zvládá, a případně s ním chvíli mluvit a uklidnit je.

Autoři:
  • Nejčtenější

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Devět zajímavých faktů o spermatu, na které jste se možná styděli zeptat

Kolik spermií je v ejakulátu? Jak dlouho vydrží zůstat aktivní? Má sperma opravdu blahodárný vliv na pleť? A proč...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset zabijáků erekce. Škodit může stres, kouření i kastrační partnerka

Selhání při milování se občas může stát každému muži a není třeba se kvůli tomu hned znepokojovat. Pokud ovšem není...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Muž chce být mladší, nechává si aplikovat injekce s krevní plazmou syna

Technologický magnát Bryan Johnson z USA je známý svou posedlostí pro dlouhý život a nekonečné mládí. Každý rok utratí...

Devět zajímavých faktů o spermatu, na které jste se možná styděli zeptat

Kolik spermií je v ejakulátu? Jak dlouho vydrží zůstat aktivní? Má sperma opravdu blahodárný vliv na pleť? A proč...

Někteří lidé své chování ve snech mohou uskutečňovat, říká neurolog Šonka

Premium Neurolog Karel Šonka se už několik desetiletí zabývá poruchami spánku. U některých nemocí zaznamenal velký vývoj,...

Chronická únava nám signalizuje, že v těle je něco špatně, vysvětluje lékař

Premium Zasáhne vás to jako blesk. Najednou jste totálně vyčerpaní, bez energie. Ale je to úplně jiná únava než po fyzické...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...