Když lidé mluví o strachu z létání, můžou tím myslet různé věci. „Většina lidí ho prožívá relativně mírně. Zažívají určitou úzkost, ale obvykle si s ní dokážou sami poradit,“ vysvětlila magazínu Health americká psycholožka Tamar Kahane.
Pro nějakých 2,5 až 6,5 procent populace je však strach z létání tak ochromující, že to nějakým způsobem omezuje jejich fungování. Někteří kvůli tomu raději nelétají vůbec, jiní jsou ochromeni strachem už dlouhé týdny dopředu, což je omezuje například v práci nebo ve vztazích. Pak už se jedná o tzv. aviofobii – fobii z létání.
Bát se je normální
Nepříjemné pocity spojené s létáním jsou podle psycholožky docela pochopitelné. Lidé nejsou evolučně naprogramovaní k pohybu ve vzduchu, a už vůbec ne v rychlostech kolem 900 km/h. Svým způsobem se také vzdáváme kontroly a svěřujeme život do rukou pilota, což může být pro řadu lidí obtížné přijmout. K úzkosti na palubě může přispět i strach z výšek nebo klaustrofobie.
Fobie dokážou člověka paralyzovat. Jak chorobný strach léčit?![]() |
Máte obavy z blížícího se letu? S ohledem na to, jakým způsobem se vyrovnáváte se stresory, vám mohou pomoci některé z následujících rad:
1. Připomínejte si statistiky
Pomáhá vám, když si věci racionalizujete? Zkuste mozek ošidit tím, že se nebudete soustředit na jednotlivé tragické události, ale na všeobecná data. „Letecké nehody jsou strašné. Ale vzhledem k počtu letů je jich procentuálně extrémně málo,“ říká pilot Dustin McGuire. „Létání je stále nejbezpečnějším způsobem dopravy.“
Každý den na světě proběhne téměř 100 tisíc letů. Pravděpodobnost, že právě vaše letadlo bude mít nehodu, přitom odpovídá zhruba 0,000001 procenta. Podle loňské studie Massachusettského technologického institutu zemře při letecké nehodě pouze jeden z 13,7 milionu pasažérů. Ve srovnání s automobilovými nehodami je tu tedy 1 753krát menší riziko.