Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Švédi se toho nebojí, běhají i po hřbitově. Stockholm vás nadchne

  3:38aktualizováno  22:38
Hlavní město Švédska, podle některých Benátky severu, je historická perla na břehu Baltského moře, ráj jachtařů, milovníků mořských pochoutek, čtenářů švédských detektivek a…samozřejmě také běžců. Jak si běžecky nejlépe užijete město, které má prostě něco do sebe, nabízí spojení všech vašich zájmů a vždycky přinese něco navíc?

Nábřeží pod královským palácem je mezi běžci oblíbené | foto: Karolina HornováRungo.cz

Stockholm leží na celkem čtrnácti ostrovech propojených mosty, podmořským metrem nebo hromadnou lodní dopravou. Málokomu dojde, že ne všechny ostrovy zde leží v moři. Ze západní strany je totiž Stockholm obklopen vodami obrovského jezera Mälaren, které se mísí se slanými vodami Baltu až u centra města, nedaleko budovy parlamentu. 

Historické centrum spočívá na ostrově Gamla Stan, kde můžeme spatřit středověkou zástavbu, královský palác, ale také první běžce, kteří nemají problém se ve skupince proplétat mezi desítkami turistů potulujících se po nábřežní promenádě; ta je ostatně tak široká, že se sem pohodlně vejde pruh pro cyklisty, „pruh“ pro běžce (který není nijak značen, ale jaksi přirozeně se s ním počítá) a ještě zbude dostatek místa pro chodce. Všichni se proplétají tam, kde je zrovna volná cesta a navzájem si nic nevyčítají. 

Běh přes Gamla Stan - výhled na ostrov Skeppsholmen

Běh přes Gamla Stan - výhled na ostrov Skeppsholmen

Stockholm je velmi tolerantní město a běh je tady podle všech indicií národním sportem. Místní se shodují, že je to jeden z mála sportů, při kterém se i ve velkoměstě můžete cítit svobodně. A já dodávám, že zde se tak může cítit jakýkoli běžec – ať už je to městský vyznavač asfaltu nebo milovník lesních stezek.

Nejoblíbenější běžecké události ve Stockholmu

http://www.premiarmilen.se Závod na oslavu otevření běžecké sezóny, koná se tradičně koncem března.

http://www.midnattsloppet.com Půlnoční desetikilometrový běh přes módní čtvrť na ostrově Södermalm, v jehož cíli se můžete těšit na jednu velkou party v rytmu samby. Koná se i v dalších švédských městech.

http://www.stockholmhalfmarathon.se Tradiční stockholmský půlmaraton historickým centrem. Start a cíl je u královského paláce a trasa vede tím nejzajímavějším, co město nabízí.

http://www.stockholmmarathon.se Stockholmský maraton, který se tradičně koná v květnu a jehož trasa vede přes pět nejzajímavějších stockholmských ostrovů.

http://www.tjejmilen.se Desetikilometrový zářijový závod vedoucí největšími stockholmskými parky a napříč ostrovem Djurgården. Pouze pro dámy!

http://stockholmultra.se Ultramaraton pro vytrvalce nejvyššího kalibru. Na výběr je z tratí dlouhých 50 a 100km.

Vyhlídkový městský běh přes pět ostrovů

My běžci máme neustále tendenci překonávat nějaké (i když třeba jen malé) rekordy. Naším cílem není jen doběhnout, ale doběhnout dál nebo výš, „sbíráme“ země či kontinenty, ve kterých jsme už běželi, a množství uběhnutých závodů a pamětních triček. Proč tedy nenasbírat v co nejkratším čase co nejvíc ostrovů (a památek)? Stockholm je ideální místo, protože taky vám na celých pět ostrovů bude stačit necelých šest kilometrů. A klidně běžte pomalu, protože cestou je pořád na co se dívat. Začněte třeba v parčíku Kungsträdgården, kam vede metro, a pokračujte k nábřeží a přes most na miniaturní ostrůvek Helgeandsholmen, jehož skoro celou plochu zabírá budova parlamentu. Po mostě pro pěší doběhnete přímo před královský palác a poběžíte na další malý ostrov Riddarholmen. Tady si můžete udělat čestné kolečko kolem sochy jarla Birgera Magnussona, středověkého zakladatele města. 

Po návratu zpátky do starého města na ostrově Gamla Stan, poběžíte už úplně bez starostí pěší zónou v ulici Västerlanggatan. I když…doporučuji zvolit k běhu brzké ranní hodiny, kdy je zde minimum turistů a můžete v klidu pozorovat právě otevírající obchody, kavárny a restaurace. Zde si opět můžete oběhnout historické kolečko kolem Německého kostela (Tyskakyrkan) a zaběhnout na náměstí Stortorget – právě zde se se nachází proslulá švédská akademie věd (která zvenku moc proslule nevypadá), kde se každoročně udělují Nobelovy ceny. Také je tu veřejná kašna s údajně pitnou vodou, jak s úsměvem tvrdí místní. (Raději nevyzkoušeno, ale alespoň na lehké osvěžení se hodí především, když vás zastihnou neseversky vysoké teploty.) 

Běžecky oblíbené nábřeží pod mostem Centralbron s výhledem na radnici

Běžecky oblíbené nábřeží pod mostem Centralbron s výhledem na radnici

Běžte dál směrem k velké katedrále Storkyrkan a kolem královského paláce po mostě Strömbron až k nepřehlédnutelnému Grand Hotelu, který je považován za nejluxusnější hotel ve městě, a jsou zde ubytováváni mimo jiné laureáti Nobelových cen. Běžte rovně po nábřeží a vychutnávejte si pohled na moře a město a z mostu Skeppsholmsbron také na ostrov Skeppsholmen (neboli ostrov lodí), již čtvrtý ostrov na trase. Bývalá (i současná) námořnická čtvrť nabízí pohledy na zajímavou cihlovou zástavbu, přístav a výhled na staré město naproti. Pokračujte stále rovně na malý kopcovitý ostrůvek Kastellholmen s budovou ve stylu hrádku na vrcholu. Je odsud úchvatný výhled na celé staré město i ostrov Djurgården s lunaparkem na protější straně. Odtud nezbývá než se vrátit stejnou cestou zpět k parku Kungsträdgården.

Parkový běh přes ostrov, na kterém není nuda

Pro ty, kterým městské slalomy mezi turisty nesvědčí, je ve Stockholmu i dostatek parků. Kromě čistě parkového ostrůvku Långsholmen s písčitými lesními cestami je to oblíbený volnočasový ostrov Djurgården. Roku 1995 se stal součástí obrovského městského národního parku, hojně vyhledávaného sportovci. Jezdí sem jediná tramvajová linka ve městě (s paradoxním označením 7) a také osobní trajekt z přístavu Slussen, spadající pod městskou hromadnou dopravu. Na Djurgårdenu je spousta lákadel, která stojí zato navštívit i bez běžeckých ambicí: třeba muzeum popové skupiny ABBA.

Fotogalerie

Svoje severské desetikilometrové kolečko začněte na náměstí Karlaplan, takovém stockholmském kulaťáku, kam dorazíte metrem. Vydejte se po širokém bulváru Narvavägen, který vás dovede až k mostu na ostrov, odkud je pěkný výhled na dlouhý přístav jachet. Teď už se octnete na cestě Djurgårdsvägen, která vás provede kolem všech zajímavých bodů ostrova: proběhnete za muzeem lodi Vasa ze sedmnáctého století, které je samo stylizováno do podoby lodi; o kousek dál minete retro lunapark Gröna Lund, kde vás povzbudí (nebo možná spíš vyděsí, ale každopádně popožene) křik vyděšených lidí na atrakcích. Potom už poběžíte o poznání klidnější ulicí kolem rozsáhlého skanzenu, kterou se dostanete do parkové části ostrova. Tady se můžete rozhodnout, chcete-li běžet parkem nebo přímo po pobřeží, kde vás budou rušit jen ostatní běžci, šum moře a pár zbloudilých turistů. 

Cestami, pojmenovanými po švédských princeznách, se dostanete až k mostu Manilavägen, který vás dovede zpět na pevninu a přes park Ladugårdsgärdet zpět k bulváru Narvavägen a náměstí Karlaplan. Příjemných deset kilometrů vede neustále po rovině a po převážně asfaltových cestách. Příjemný trénink třeba před Stockholmským půlmaratonem, který se letos koná 13. září.

Podvečer na hřbitově nemusí být děsívý

Podvečer na hřbitově nemusí být děsívý

Běhejte jako Švéd!

Běžecké nakupování

Při pobytu ve Stockholmu byste jako běžci měli navštívit minimálně dvě místa. Tím prvním je určitě čistě běžecký sportovní obchod Löplabbet (http://www.loplabbet.se). Najdete tu nepřeberné množství běžeckého oblečení a doplňků švédských i světových značek a také oddělení švédského zimního běžeckého oblečení z vlny merino. Dalším podobným čistě běžeckým obchodem je pak Runners‘ Store Sweden (http://www.runnersstore.se). Zvláště dámy pak ocení sportovní oddělení řetězce H&M na ulici Drotningsgatan s poměrně bohatým běžeckým sortimentem. 

To jsou jen dva tipy, jak si ve Stockholmu zpestřit dovolenou běžeckým zážitkem. Pokud ale budete chtít běhat jako místní starousedlík, pak existuje jediná rada: běhejte, kde chcete, kdy chcete a jak dlouho chcete. Ani v samém turisty přeplněném centru města totiž není problém narazit na skupinku děvčat při týmovém tréninku. Nejrušnější obchodní pěší zónou Drottninggatan se proplétají běžci i v největší nákupní špičce v sobotu odpoledne. 

Běžecky oblíbená jsou samozřejmě i málo zalidněná nábřeží (třeba nekonečně dlouhé Söder Mälarstrand na ostrově Södermalm s krásným výhledem na celé město) a také mosty (zejména přes kilometr dlouhé Västerbron a Centralbron, vedoucí ze Södermalmu na sever). A jakkoli to může znít morbidně, Švédi běhají i po hřbitově. Mají totiž lesoparkový hřbitov Skogskyrkogården, zapsaný do seznamu UNESCO, kde se nebudete bát ani v noci. Oběhnout ho celý dokola znamená výběh na šest kilometrů se startem a cílem třeba u stejnojmenné stanice metra. Zdejší upravené lesní cesty představují poklidnou alternativu rušným městským běhům. A vůbec zde nemusíte mít nepříjemný pocit – hřbitov byl navržen jako park, kam budou lidé rádi chodit. A to se v té době ještě nevědělo, jak rádi tam budou teprve běhat!

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji...

Lékařka: Černé znaménko i rozpité okraje, mohou ukazovat na rakovinu kůže

Na velikosti záleží. Od milimetrové tloušťky melanomu mluví lékaři o rizikovém...

Melanom patří mezi nejagresivnější formy rakoviny. Na jeho vzniku se podílí především nadměrné...

Horoskop zdraví: co čeká jednotlivá znamení do konce roku

ilustrační snímek

Premium Zdraví v této době řeší většina lidí a je to to nejcennější, co máme. Jak bychom o něj měli pečovat...

Zastavte kolotoč v hlavě a dopřejte si klidný spánek

Nebuďte zamračeným a špatně naladěným bubákem pro sebe a své okolí!

Stává se vám, že se večer marně převalujete v posteli, hlavou se vám honí stovky myšlenek a vy...

Další články
  • Nejčtenější

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fakt jsem blbej, překvapil ve Výměně feťák. Ženy se neshodly na výchově

Až na zedníka Martina (30), který v záblesku sebereflexe zhodnotil svou situaci slovy, že „je úplně blbej“, se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

TEST online lékáren: Stačí pár kliknutí a roušky máte doma

Premium Potřebujete nové roušky či paralen a nechce se vám do fronty v lékárně? Nemusíte. Skoro všechno pořídíte i na síti....

Deset jednoduchých tipů, které vám pomohou od bolesti zad

Přetrvávající pandemie koronaviru má za následek, že většina z nás tráví mnohem víc času ve svých domovech, dokonce...

Covid může poškodit i srdce sportovce, říká šéf kardiologického centra Tuka

Premium Letos se v Česku otevřela tři specializovaná centra sportovní kardiologie: ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze,...

Léčba plazmou zabírá, dárci uzdravení z covidu pomáhají zachránit nemocné

Premium Nástrojů, které by pomohly lékařům v boji s nebezpečným koronavirem, není moc. Jeden z nich však v posledních týdnech...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...