ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

  • 2
Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a pokles libida. Neponechejte proto nic náhodě a své problémy včas řešte, radí deník Metro.

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů. Bez ní bychom nemohli existovat, protože hormony štítné žlázy ovlivňují chod celého organismu včetně kardiovaskulárního a nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému. 

Mýty o štítné žláze

Může za naši nadváhu a potíže odhalíte lehce

Je zcela nezbytná pro správný růst a vývoj dítěte i pro reprodukci. Zajímavé je, že poruchy žlázy postihují více ženy než muže. A to až desetkrát.

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možným onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. Lékařka Libuše Schreibová z oddělení endokrinologie EUC Kliniky České Budějovice upozorňuje, že nemoci štítné žlázy je třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.

„Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, nebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů. Bezprostřední příčina takových reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres, škodlivé látky v životním prostředí a potravě, takzvané endokrinní disruptory. Vliv má jistě i nastavení imunitního systému dané dědičností a celkový hormonální stav,“ vysvětluje doktorka Schreibová.

Sklon ke vzniku některých z poruch funkce štítné žlázy (tyreopatie) se dědí. „Tyreopatie se objevují častěji i u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou: vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou,“ říká Schreibová.

Pozor na kouření

  • Při vyšetření štítné žlázy se lékař ptá na životní styl, nemoci předků i na kouření. I to může být příčinou problémů. 
  • Nutné jsou laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření krku, eventuálně další zobrazovací vyšetření. 
  • Léčba se odvíjí od diagnózy. Nedostatečná funkce vyžaduje dodání hormonu tyroxinu. Funkce nadměrná se tlumí tyreostatiky spolu s podáváním léků ke zklidnění příznaků nadprodukce tyroxinu. 

To, že je něco v nepořádku, je někdy vidět i na první pohled. V oblasti krku se vytvoří takzvaná struma, tedy lidově vole. V některých případech se objevuje i bolestivý útvar na krku.

S léčbou defektů štítné žlázy pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí. „Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu thyroxinu,“ dodává lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Snížená funkce (hypotyreóza)

„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být příčinou neplodnosti žen,“ upozorňuje doktorka Pinterová.

Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Následkem může být poškození psychomotorického vývoje.

Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibýváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být snížená funkce štítné žlázy.

Zvýšená funkce (hypertyreóza)

Způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Nejvíce ohroženi jsou starší lidé a ženy po přechodu.

Na štítnou žlázu si dejte pozor

Varovat vás může hlad i nechutenství

Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů štítné žlázy do krve. Jejími příznaky je váhový úbytek a pocity hladu, až tzv. vlčí hlad. 

Ten může být příčinou toho, že část nemocných na váze naopak přibývá. Dále je to horké pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.