Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

  0:03aktualizováno  0:03
Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a pokles libida. Neponechejte proto nic náhodě a své problémy včas řešte, radí deník Metro.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů. Bez ní bychom nemohli existovat, protože hormony štítné žlázy ovlivňují chod celého organismu včetně kardiovaskulárního a nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému. 

Mýty o štítné žláze

Může za naši nadváhu a potíže odhalíte lehce

Je zcela nezbytná pro správný růst a vývoj dítěte i pro reprodukci. Zajímavé je, že poruchy žlázy postihují více ženy než muže. A to až desetkrát.

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možným onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. Lékařka Libuše Schreibová z oddělení endokrinologie EUC Kliniky České Budějovice upozorňuje, že nemoci štítné žlázy je třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.

„Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, nebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů. Bezprostřední příčina takových reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres, škodlivé látky v životním prostředí a potravě, takzvané endokrinní disruptory. Vliv má jistě i nastavení imunitního systému dané dědičností a celkový hormonální stav,“ vysvětluje doktorka Schreibová.

Sklon ke vzniku některých z poruch funkce štítné žlázy (tyreopatie) se dědí. „Tyreopatie se objevují častěji i u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou: vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou,“ říká Schreibová.

Pozor na kouření

  • Při vyšetření štítné žlázy se lékař ptá na životní styl, nemoci předků i na kouření. I to může být příčinou problémů. 
  • Nutné jsou laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření krku, eventuálně další zobrazovací vyšetření. 
  • Léčba se odvíjí od diagnózy. Nedostatečná funkce vyžaduje dodání hormonu tyroxinu. Funkce nadměrná se tlumí tyreostatiky spolu s podáváním léků ke zklidnění příznaků nadprodukce tyroxinu. 

To, že je něco v nepořádku, je někdy vidět i na první pohled. V oblasti krku se vytvoří takzvaná struma, tedy lidově vole. V některých případech se objevuje i bolestivý útvar na krku.

S léčbou defektů štítné žlázy pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí. „Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu thyroxinu,“ dodává lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Snížená funkce (hypotyreóza)

„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být příčinou neplodnosti žen,“ upozorňuje doktorka Pinterová.

Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Následkem může být poškození psychomotorického vývoje.

Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibýváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být snížená funkce štítné žlázy.

Zvýšená funkce (hypertyreóza)

Způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Nejvíce ohroženi jsou starší lidé a ženy po přechodu.

Na štítnou žlázu si dejte pozor

Varovat vás může hlad i nechutenství

Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů štítné žlázy do krve. Jejími příznaky je váhový úbytek a pocity hladu, až tzv. vlčí hlad. 

Ten může být příčinou toho, že část nemocných na váze naopak přibývá. Dále je to horké pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz