Výzkumníci z americké kliniky Mayo se zaměřili na tři potenciální indikátory stárnutí: chůzi, sílu a rovnováhu. Studie, jejíž výsledky publikovali ve vědeckém časopise PLOS One, potvrdila, že nejdůležitějším parametrem je právě schopnost udržet balanc.
Stoj na jedné noze jako ukazatel stárnutí
Studie se zúčastnilo čtyřicet zdravých žen a mužů: polovina ve věku 50 až 65 let, druhá ve věku nad 65 let. Vědci je nechali provést několik balančních cvičení. Nejprve měli půl minuty stát na obou nohách s otevřenýma očima, potom se zavřenýma, a nakonec s otevřenýma očima na jedné a pak na druhé noze.
Závratě nepodceňujte, mohou být příznakem vážné nemoci |
Jako hlavní ukazatel ze studie vyšel právě stoj na jedné noze, konkrétně jak dlouho v něm člověk vydrží. Držení těla autoři studie nevyhodnotili jako signifikantní. Zato je podle nich jasná souvislost mezi dobou balancování a stárnutím našich svalů a nervů.
Balanc prozradí víc než síla úchopu
„Naše zjištění naznačují, že délka stoje na jedné noze může sloužit jako důvěryhodné měřítko neurosvalového stárnutí, a to bez ohledu na pohlaví,“ uvádí tým Kentona Kaufmana, který na klinice Mayo vede laboratoř analýzy pohybu. Tato data sice neprozrazují nic o šanci na dlouhověkost, ale mohou nám ukázat, jak rychle stárneme a jestli se vysokého věku dožijeme v dobrém zdraví.
Kromě rovnováhy měřili vědci také sílu úchopu a sílu v kolenou – mezi mladší a starší skupinou byly rozdíly, i když ne tak výrazné. Testované také nechali v jejich vlastním tempu ujít vždy osm metrů, avšak vyhodnotili, že souvislost mezi stárnutím a chůzí je zanedbatelná.
Jak trénovat rovnováhu?
Dobrou zprávou je, že rovnováhu můžeme trénovat, a to v každém věku. Nejenže tak posílíme střed těla a potenciálně zpomalíme stárnutí, ale je to i součást prevence častých pádů, které nám hrozí v pozdějším věku. Riziko pádu se obvykle zvyšuje po 65. roce, a právě u starších lidí, kteří mají slabší kosti, může mít závažné zdravotní následky.
Klinika Mayo doporučuje několik cviků – když je budeme dělat pravidelně, nejlépe denně, měly by vést k větší stabilitě a lepší rovnováze.
1. Přenášení váhy
- Postavte se tak, abyste měli nohy na šířku boků. Snažte se rozložit váhu rovnoměrně do obou nohou.
- Přeneste váhu na pravou stranu.
- Levou nohu zvedněte mírně nad zem. Zkuste tak vydržet co nejdéle, klidně až třicet sekund.
- Vraťte se do původní polohy a zopakujte cvik na druhou stranu.
Sedm každodenních pomocníků zdraví. Zkuste šlapání vody i dechové cvičení |
2. Balancování na jedné noze
Právě tento jednoduchý cvik dokáže při pravidelném cvičení zázraky. Můžete ho zkoušet například při sledování televize nebo čištění zubů. Pro začátek je dobré mít po ruce stůl nebo třeba kuchyňskou linku, o kterou se v případě potřeby opřete. Pomůže také soustředit se očima na jeden nepohyblivý bod před vámi.
- Opět si stoupněte tak, abyste měli nohy na šířku boků.
- Váhu rozložte mezi obě nohy a dejte si ruce v bok.
- Zvedněte levou nohu a ohněte ji v koleni dozadu. Snažte se v pozici vydržet co nejdéle.
- Pokud se na to cítíte, zkuste zvednutou nohu natahovat směrem dozadu, aniž byste se dotkli podlahy.
- Chcete si cvik ztížit? „Přilepte“ nohu chodidlem ke stehnu.
- Pak opakujte totéž se zvednutou pravou nohou.
Balancováním k pevnému tělu: cviky, které vám dají zabrat |
S posilováním rovnováhy vám pomůžou i nejrůznější sportovní aktivity – od chůze a jógy po silový trénink nebo třeba surfování. Pro seniory nebo lidi se sníženou mobilitou, ale zdaleka nejen pro ně, je skvělou volbou tai-či.