Hýbat se, jíst zdravě a nekouřit. Zdánlivé banality mohou prodloužit život

Seriál   0:51aktualizováno  0:51
Nemoci srdce a cév jsou tichým zabijákem, který má ročně na svědomí téměř polovinu úmrtí v České republice. Jen v roce 2017 zemřelo v důsledku kardiovaskulárních chorob 42 procent mužů a 46 procent žen. V dalším dílu seriálu Vím, co jím paní profesorka Věra Adámková prozradí, jak změnit životní styl.

Rizikové faktory dělíme podle doktorky Adámkové na ovlivnitelné a neovlivnitelné. Věk, pohlaví nebo rodinnou anamnézu v zásadě ovlivnit nemůžeme. Náš životní styl, hmotnost nebo zlozvyky jako kouření a požívání alkoholu máme ve svých rukou.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka „Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

„Nejčastější chorobou srdečně cévního systému je dlouhodobě vysoký tlak,“ upozorňuje profesorka Adámková. „Ten v mladém věku postihuje jedince, kteří mají nějakou dispozici. Ale čím stárneme, tím je výskyt vyšší a dosahuje mnoha desítek procent. Co se týče dalších možných ovlivnitelných faktorů, tak tam patří třeba poruchy metabolismu tuků nebo cukrů.“

Co tedy můžeme my sami změnit, abychom nemocem srdce a cév úspěšně předcházeli a snížili riziko na minimum? „Samozřejmě, že nedílnou součástí našeho zdravého životního stylu má být správná výživa a pohyb, protože člověk je uzpůsoben k pohybu. My jsme na to jen díky využívání moderních technologií jaksi zapomněli,“ upozorňuje profesorka Adámková s tím, že nejjednodušší věci bývají ty nejgeniálnější. 

Základem každodenní péče o vlastní zdraví je obyčejná chůze. „Chodit může každý, ať už rychle, pomalu, po horách nebo po pěšině,“ vysvětluje a dodává, že tempo se musí přizpůsobit celkovému zdravotnímu stavu a stavu pohybového aparátu. 

Podle studií je i velmi minimální pohyb, třeba dva a půl kilometru denně jakýmkoliv tempem, pozitivní a snižuje komplikace srdečně cévních onemocnění. Výborná je podle lékařky i cyklistika.  

Problém číhá na talíři

Kromě nedostatku pohybu je rizikovým faktorem pro srdce nesprávná strava. Podle profesorky Věry Adámkové bychom i tady měli vsadit na osvědčenou klasiku, prověřenou četnými vědeckými studiemi. Takzvaná středomořská strava poskytuje tělu vše, co potřebuje. Zároveň se vyhýbá potravinám, které škodí.

Základem zdravého jídelníčku by měl být především dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, libové maso, ryby, rostlinné tuky, omezené množství volných cukrů a dostatek tekutin (doporučuje se voda nebo jemné bylinné čaje). Důležité je i množství. Zdravá je střídmost. „Kdybychom zůstali věrni přísloví jez do polosyta a pij do polopita, tak máme vystaráno,“ míní lékařka.

Seriál o zdravém stravování

Během sedmi týdnů vám každou středu v seriálu připraveném s iniciativou „Vím, co jím“ přineseme rady, jak se zdravě stravovat a orientovat při výběru potravin.

Zdravotní problémy způspbuje  nejen vyšší konzumace živočišných tuků a cukru, ale také vydatné solení. Ze současných výzkumů vyplývá, že česká populace by měla omezit příjem kuchyňské soli zhruba na polovinu – snížilo by se tak mimo jiné riziko obezity, vysokého tlaku, cukrovky druhého typu nebo metabolického syndromu.

Také s alkoholem je třeba nakládat velice opatrně, měl by být spíše výjimečnou položkou v našem jídelníčku. Tolerované množství pro muže tak představuje cca 30 gramů alkoholu za den, u ženy by toto množství mělo být třetinové. Kromě alkoholu je velkým rizikem také cigareta. „Normální je nekouřit,“ připomíná profesorka Adámková.   

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Petra Janů slaví šestašedesát. Podívejte se, jak s ní šel čas

Zpěvačka Petra Janů slaví v pondělí již šestašedesáté narozeniny. Na svůj věk nevypadá, energie má na rozdávání a...

OBRAZEM: Finská maminka ze sebe dělá upírku, cítí se tak lépe

Čtyřiadvacetiletá Julia Kumpulainenová z Finska si nechala udělat upíří zuby a každý den si na obličej aplikuje bílý...

Ženě nesedělo ani oblečení v nadměrných velikostech. Zhubla sto kilo

Třicetiletá Meghan See z USA ještě před dvěma lety vážila téměř dvě stě kilogramů a oblečení si nechávala šít, protože...

Sportující rodina a děti pod dozorem jsou ideál, říká dětský chirurg

Stojíte v nemocničním pokoji nad lůžkem svého dítěte, které dospává narkózu. Jste úplně v koncích. Pak se otevřou dveře...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz