Správné mluvení nesmí bolet

aktualizováno 
- "Jen menšina studentů, kteří se chystají na dráhu profesionálních moderátorů, hlasatelů či herců, umí ,od přírody' se svým hlasem zacházet tak, aby svým hlasivkám zbytečně neubližovali. Většinou se to musí pár týdnů učit," říká Ivana Vondrovicová, která přednáší hlasovou výchovu na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity a na pražské Divadelní akademii múzických umění.

Bez zásad takzvané hlasové hygieny by se profesionálové rozhodně neobešli, citlivé zacházení si ovšem zaslouží i hlasivky všech ostatních. Člověk, který neumí s hlasem správně zacházet, nejenže svým projevem spíš rozdrásá než pohladí uši posluchačů: horší je, že si časem může hlasivky poškodit. V těžších případech tak, že mu bude činit problémy normální komunikace z očí do očí.

"O tom, že neumím správně ,posadit hlas', jsem se dozvěděla až ve čtyřiceti letech, když mi při mluvení začalo vadit nesnesitelné škrábání v krku," svěřuje se klatovská učitelka Jolana T. "Nesměla jsem pak měsíc promluvit ani slovo a teprve od té doby jsem se začala myslet na to, jestli někdy hlasivky zbytečně nepřepínám."

"Právě správné posazení hlasu, takzvaně do masky, umožní dosáhnout maximálního efektu při minimální zátěži hlasivkových vazů," vysvětluje Ivana Vondrovicová. "Maskou se rozumí části obličeje a hlavy, ve kterých má zvuk rezonovat, aby se vynakládané úsilí na jeho tvorbu zužitkovalo co nejlépe. Naopak při chybném posazení rezonuje zvuk buď v nose, nebo v krku."

Posazení hlasu je nejlepší trénovat s pomocí učitele nebo foniatra. K nácviku slouží takzvané ladičky - skupiny souhlásek a samohlásek, které se mají opakovat tak dlouho, až člověk cítí rezonanci či brnění na horním rtu, ve tvářích a částečně v čelních dutinách. Existuje jich spousta, například "bzumm - bzumm", "mnnn - mnnn", "tydý-tydý-tydý-ný-ný-ný", "jaúúú - jaúúú"... Dobré je rozcvičit se před každým náročnějším projevem, zvláště poránu, když ještě nejste rozmluvení.

Správným posazením hlasu ovšem zásady hlasové hygieny nekončí. K závažným chybám patří nepřirozené zvyšování hlasu (někdo jen hlasitě nasazuje první slabiky, aniž by si to uvědomoval), silné kouření, mluvení v zakouřeném či prašném prostředí a přemáhání se v situacích, kdy je člověk nějak indisponován kvůli nemoci nebo třeba jen přechodným překrvením hlasivek. Překrvení může být i důsledkem hormonálních změn, například u žen v době menstruace.

Prvním příznakem přetěžování hlasivek bývá jejich otok, který se navenek projeví potížemi při mluvení, nejčastěji pak chrapotem. Nevysvětlitelný chrapot, který trvá několik dní nebo se častěji opakuje, by měl být prvním varováním, že je potřeba navštívit lékaře.

"Otok se dá ještě dobře odstranit léky a šetřením hlasivek, když se však zanedbá, následují další změny, které mohou vyvrcholit až vznikem ,uzlíků' na hlasivkách. To je ztluštění hlasivkových vazů v místě, kde se navzájem při tvorbě zvuku dotýkají," vysvětluje pražský foniatr Jindřich Fišer.

Odstranění uzlíků už se často neobejde bez operace. Po operaci a rekonvalescenci není sicečlověk nijak hendikepován, pokud se ale ke svému hlasu bude chovat stejně macešsky jako dřív, uzlíky pravděpodobně vzniknou znovu.

"Mezi pacienty, kteří si ublížili přepínáním hlasivek, mám dokonce i mnoho malých dětí," říká doktor Fišer. "Těm lze samozřejmě těžko vysvětlit, že existují jakási pravidla hlasové hygieny, je tedy na rodičích, aby jejich hlasové projevy přiměřeně korigovali. Některé jsou jednoduše ,ukřičené', jiné zase rády napodobují nejrůznější hlasité zvuky, například pištění pneumatik."

 

Kdy se poradit s foniatrem

- pokud občas trpíte nevysvětlitelným chrapotem

- jestliže po delším slovním projevu míváte jakékoliv potíže s hlasem nebo vás po něm bolívá v krku

Šestero hlasové hygieny

- Dbejte na to, aby váš hlas rezonoval v obličejových dutinách a na horním rtu. Pokud se to nedaří, vyhledejte odborníka.

- Vyhýbejte se mluvení v prašném a zakouřeném prostředí.

- Zbytečně nezvyšujte hlas.

- Při delším slovním projevu si vezměte k ruce vlažný nápoj bez bublinek.

- Nepřecházejte onemocnění dýchacích cest.

- Jste-li v hlasové indispozici (kašel, rýma, překrvení hlasivek), mluvte co nejméně a potichu.

"I když to není příliš časté, v některých případech si mohou hlasivky vykřičet už kojenci", upozorňuje pražský otorinolaryngog Jindřich Fišer.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

OBRAZEM: Slavné ženy, které vyhrály boj nad rakovinou prsu

Svět slaví mezinárodní den boje proti rakovině prsu, který připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na...

Premium

Jak se líčí hvězdy. V zákulisí StarDance jedou vizážisté vždy naplno

StarDance v sobotu načne svou desátou řadu. Vedle tanečních kreací to znamená obdivovat i blyštivé kostýmy, promyšlené...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz