Trápí vás bolest ve svalech? Možná za ni můžou spoušťové body

aktualizováno 
Mnoho z nás nemá o jejich existenci ani tušení. Přitom způsobují právě ony celou řadu bolestivých problémů, s nimiž se potýkají nejen běžci. Zjistěte, co to jsou spoušťové body a jak je odstranit.

Spoušťové body mohou u sportovců vznikat z důvodu přetížení. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Každý má zajisté ještě v paměti obrázky z učebnic přírodopisu, kde sval představoval červenou pruhovanou část našeho těla. Tyto obrázky do jisté míry odpovídají skutečnosti, sval se opravdu skládá z vedle sebe uložených pruhů svalové tkáně. Při poranění se tyto pruhy stáhnou a ztratí svou elasticitu. A právě tato poškozená vlákna jsou spoušťovými body. „Spoušťové body vznikají na základě úrazu nebo opakovaného přetěžování tkáně. To bývá způsobeno statickou zátěží, při níž nedochází k pohybu, například dlouhým sezením v práci. Příčinou může být ale i přetížení pohybového systému neoptimálně dávkovanou sportovní zátěží,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kateřina Honová.

Body o sobě dávají vědět bolestí nebo záškuby při stlačení. Jejich zrádnost tkví však v tom, že jsou příčinou přenesené bolesti. Bolest tedy často cítíme i na jiných místech než jen v samotném bodě. I když problémy ze začátku v zásadě neomezují naše fungování v běžném životě, léčbu bychom rozhodně neměli podceňovat. 

„Spoušťový bod vysílá neustálý proud informací o bolesti, který vede k tomu, že mozek přeprogramovává pohyb tak, aby zbytečně nedráždil místo, které bolest vyvolalo. To vede k začarovanému kruhu, kdy bolest mění pohyb - a tím způsobuje přetížení dalších tkání a vznik nových bolestivých míst a spoušťových bodů,“ popisuje Kateřina Honová

Postupů léčby je hned několik. Častá je technika řízeného protažení nebo metoda „spray and stretch“. Při ní je nutné svalové vlákno nejprve zchladit sprejem nebo kostkou ledu a poté protáhnout. Další technikou, kterou můžeme provést i v domácích podmínkách, je ošetření kompresí, tedy zatlačením rukou nebo míčkem přímo na spoušťový bod. Při vleklých problémech je nejlepším řešením navštívit odborníka. Ten může do problémového místa aplikovat kolagenové nebo znecitlivující látky nebo zavést jehlu. 

Fyzioterapeutka Kateřina Honová však připomíná, že stejně důležité jako samotná léčba je i hledání příčiny jejich vzniku. „Na ošetření by měla navázat léčba celková, kdy řešíme, proč spoušťový bod vznikl a jak zamezit, aby se jeho vznik zase opakoval. To spočívá v diagnostice pohybového aparátu a kompenzačních cvičení. Bez cvičení to zkrátka nepůjde,“ říká.

Jak na odstranění častých spoušťových bodů u běžců

1.Peroneální svaly

Tyto svaly najdeme na vnější straně bérce. Spoušťové body v této oblasti se mohou tvořit při vymknutí kotníku, který během tréninku zažil nejeden běžec. Typická je také bolest na jeho vnější straně, která se často šíří dolů směrem k chodidlu. Na rozdíl od poraněných vazů nejsou spoušťové body doprovázeny otokem. 

Vhodnou metodou je v tomto případě řízené protažení. My jsme k tomu použili posilovací gumu, kterou jsme přehodili přes chodidlo. Pokud ji nemáte, poslouží vám také ručník nebo starší triko. Protahujete-li levou nohu, zatáhněte pravou rukou a chodidlo vytočte směr k sobě. V této pozici vydržte 20 sekund.

Protažení peroneálních svalů pomocí posilovací gumy.

Protažení peroneálních svalů pomocí posilovací gumy.

2.Napínač stehenní povázky

Tento sval hledejte na vnější straně nohy v oblasti pánve. Často se však bolest šíří z tohoto místa směrem dolů po vnější straně stehna až ke kolenu. Spoušťové body může způsobit zejména běh po nakloněných rovinách. 

Pokud v této oblasti nahmatáte zatvrdlá místa, můžete použít masáž pomocí tenisáku. Stoupněte si ke stěně a místo, na kterém se napínač nachází podepřete míčkem. Následně pohybem tam a zpět oblast masírujte. Pokračovat můžete protažením. Opřete se o ruce, pravou nohu skrčte pod sebe a levou zanožte. Následně přeneste váhu doprava, aby pokrčená noha směřovala na druhou stranu.

Protažení
Masáž míčkem

3.Sval hruškovitý

Tento sval máme pod velkým svalem hýžďovým. Zapojuje se při rotaci kyčelního kloubu například při náhlé změně směru. Pokud dojde k vytvoření spoušťových bodů, hruškovitý sval tuhne a utlačuje sedací nerv. Z tohoto důvodu může bolest vystřelovat až do zadní strany stehna nebo dokonce lýtka. 

K promasírování použijte opět míček. Na ten si sedněte jako na fotce a krouživými pohyby místo masírujte. Zdali je balónek položený správně, poznáte podle citlivosti místa, ve kterém se spoušťový bod nachází. Pokud cítíte brnění, pozici změňte, míček totiž utlačuje sedací nerv. Po masáži je vhodné zařadit jednoduchý strečink.

Masírování hruškového svalu míčkem.
Protažení hruškového svalu

4.Hluboký sval lýtkový

Bolest v těchto svalech budou znát především milovníci horských výběhů. Spoušťové body tohoto svalu se totiž mohou vytvořit kvůli přetížení způsobeným například během do příkrých svahů. Důvodem bývá také běh s dopadem na špičku. Časté je vytvoření spoušťových bodů v dolní partii tohoto svalu, které způsobuje citlivost oblasti Achillových šlach a paty. 

V těchto případech vyhledejte prsty nejcitlivější místo v dolní partii na vnitřní straně nohy a tento bod stlačte. Postupně ucítíte, jak se místo uvolňuje. Následovat by měl opět strečink. Ten můžete provádět například na schodech tak, že spustíte patu protahované nohy dolů, pod úroveň špičky. Cvik můžete provádět i oběma nohama zároveň. V této pozici vydržte zhruba 20 sekund.

Zmáčknutí spoušťového bodu v hlubokém svalu lýtkovém
Protažení hlubokého svalu lýtkového.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Původně měla ženy osvobodit, teď se mnohé cítí lépe bez podprsenky

Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich volba následovat hnutí „no bra“ vychází z potřeby...

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Sportující rodina a děti pod dozorem jsou ideál, říká dětský chirurg

Stojíte v nemocničním pokoji nad lůžkem svého dítěte, které dospává narkózu. Jste úplně v koncích. Pak se otevřou dveře...

Aloe vera je učiněným zázrakem. Zlepší pleť, vlasy i jizvy

Síla přírody je mocná. Vyzkoušejte stále zelený dar jménem aloe vera. Účinky této sukulentní byliny jsou osvědčeny...

Premium

Pandemie chřipky by mohla zabít i 80 milionů lidí, tvrdí odborníci

Ebola, SARS, ptačí chřipka nebo i tolik diskutované spalničky. Dokázaly zničit více životů než leckterá válka. Umějí se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz