Ona

Jóga, nebo kardio? Doma můžete pohodlně cvičit oboje

  • 1
Nouzový stav a dočasně zavřená fitka nás v uplynulých týdnech donutily vyběhnout do přírody a vytvořit si sportovní zázemí v obýváku. „I přes počáteční obavy jsem se přesvědčila, že díky novým technologiím si můžu doma zamakat jako v tělocvičně,” říká redaktorka Sabina Tesařová. Jaké sporty během karantény vyzkoušela?
V pozici nazvané „pes hlavou dolů“ zapojíte například i lýtka.

Jóga

Nejprve jsem se rozhodla vyzkoušet typ cvičení, ke kterému bohužel stále nemohu najít cestu. Proč bohužel? Jóga je totiž skvělá. Nejenže krásně formuje postavu a zlepšuje flexibilitu, velmi dobře prý funguje i na lidskou psychiku.

Vyhovují mi akčnější sporty, ale při pohledu na gazelí těla známých modelek, které této aktivitě propadly, dávám józe další šanci. Na webu jogazobyvaku.cz, kde je široký výběr lekcí, jsem si vybrala šestnáctiminutovou jógovou rozcvičku.

„Zaměříme se na zbavování se napětí a nácvik uvolnění,“ říká v úvodu videa cvičitelka Šárka. Následují příjemné protahovací cviky, které zvládne i úplný začátečník. Tuto sérii pohybů je podle mého názoru výtečné praktikovat například po probuzení nebo pro zpříjemnění práce z domu, třeba před obědovou pauzou.

Zapátrala jsem ale i na YouTube, kde je opravdu velké množství lekcí různých typů jógy od cvičitelů z celého světa. Téměř sedm milionů sledujících má kanál Yoga With Adriene, kde si na své přijde i úplný začátečník, jako jsem já.

Do žádného sportu bychom se neměly nutit a měly bychom si najít takový, jaký nám vyhovuje a hlavně nás baví, jinak u něj nemáme šanci vydržet. Osobně jsem si tak znovu potvrdila, že jsem k józe stále ještě nedospěla. Mám ráda adrenalin, akci, a místo aby mi někdo klidným hlasem říkal, ať zkouším harmonizovat svůj výdech, potřebuji slyšet: „Hejbej se, neflákej se a makej!“

Ilustrační snímek

Budujeme svaly

Pevná stehna, vyrýsované paže a dokonalé pozadí. Při pohledu na roztančenou Demi Moore ve filmu Striptýz jsem kdysi usoudila, že vypadat přesně jako ona by mi vůbec nevadilo. Nabyla jsem dojmu, že mi k tomu dopomůže právě silové cvičení. Posilování se závažím, ale i vlastní vahou je další velmi populární sportovní aktivita, která se na nás valí ze všech komunikačních kanálů.

Předlohy pro jednotlivé cviky můžeme najít třeba na Instagramu. Oblíbená trenérka nejen známých tváří Eva Kraus má svůj účet velmi hezky uspořádaný, a protože je momentálně v požehnaném stavu, inspirovat se zde mohou i těhotné ženy.

Jaký sport se k vám hodí, když máte kila navíc nebo vás bolí klouby

Ve výběru má také složku „tréninky“, kde svým sledujícím nabízí šestatřicet tréninkových videí, podle nichž lze cvičit doma i v přírodě. Jsou zaměřena na jednotlivé partie, ale i na celé tělo. Vyzkoušela jsem rovnou několik sestav a musím říct, že jsem zadek „v ohni“ měla ještě třetí den.

Pomohly mi k tomu speciální gumičky, které se v Eviných videích hodně objevují a které můžete zakoupit kdekoli ve sportovních potřebách i na internetu. Pokud je nemáte, nevadí. K dispozici jsou i videa s tréninky, při nichž nejsou potřeba žádné pomůcky.

Už nějaký pátek se také inspiruji na instagramovém profilu @bella_be_active, jehož autorkou je australská osobní trenérka Elena Arathimos. Její cvičební videa mě baví, protože posilovací cviky kombinuje s protahovacími, což považuji za velmi příjemné oživení.

Ilustrační snímek

Pekáč buchet

Co si budeme povídat, vymakat břicho dá opravdu práci. Pro většinu žen, speciálně pak pro maminky, je budování těchto svalů většinou běh na dlouhou trať. Samozřejmě lví podíl má strava, ale v kombinaci s cvičením se k pekáči buchet můžeme přiblížit o něco rychleji a efektivněji.

Použila jsem mobilní aplikaci Nike Training Club, kde je více než sto osmdesát patnácti-až šedesátiminutových tréninků. Můžete si vybrat různá speciální cvičení zaměřená na rozličné skupiny svalů pomocí vlastní váhy nebo také cvičení s vybavením pro všechny úrovně, od začátečníků po zkušené sportovce.

Sportujte ve zdraví. Zásady, co dělat před cvičením a po něm

Aplikace vám dokonce ušije tréninkový plán na míru. Já jsem se vrhla do lekce Quick-Hit Abs, tedy posilování břišních partií, které trvalo patnáct minut. Po půlminutovém protažení následovaly cviky na střed těla. Některé byly velmi jednoduché, ale na řadu přišly i takové, u jakých jsem se pěkně zapotila a břicho opravdu cítila. Přestože šlo o vcelku krátký trénink, měla jsem po něm dobrý pocit. A opakovat ho častěji, výsledky by se určitě dostavily.

Nikdy jsem podle mobilní aplikace necvičila, ovšem musím uznat, že mě to začalo bavit. Prošla jsem si i YouTube a vyhledala kanál známé německé fitnessky Pamely Reif, která má na Instagramu pět milionů sledujících. Absolvovala jsem trénink podle videa s posilovacími cviky na břicho, v nejbližších dnech mě čeká ještě posilování dalších partií. Inspiraci tady určitě najdete i vy.

Ilustrační snímek

Kardio

To, co mě opravdu baví, je hodně svižná hudba, vystřelená tepovka a propocené triko. A protože jsem se v mobilních aplikacích našla, stáhla jsem si další! Tentokrát Cyberobics, díky které se zaměřím na spalování tuků.

Jak vybrat sportovní podprsenku? Hlídejte si velikost i fyzickou zátěž

Zde mě zaujalo cvičení s názvem Tabata Extreme. Jedním z důvodů byl fakt, že trvá pouhých deset minut. Vážně se dokážu zničit za tak krátkou dobu? Odpověď zní: Dokážu. 

Tak to byl fakt nářez. Dělala jsem pouze dva cviky, každému jsem věnovala osm opakování. První připomínal klasické angličáky s výskokem a při druhém jsem výskoky prokládala výpady. Na první pohled velmi jednoduché, ale už po třetím opakování v rychlém tempu jsem cítila každý sval v těle.

Pokud máte více času, zkuste třeba i třicetiminutové video HIIT Cardio Workout with Warm Up – No Equipment at Home, které najdete na YouTube pod účtem s názvem Self. Takové druhy tréninků já opravdu můžu!