Proč milujeme Spartan Race a několikrát týdně se mučíme

aktualizováno  0:45
Jak se vám změní život po roce trénování na závody Spartan Race? Čtenářky přináší vysvětlení pro všechny, kteří se jich opakovaně ptají, proč se vyplatí tvrdý trénink podstupovat.

Endorfiny, smích, bláto, to nejsou jediné důvody, proč Spartan race milujeme | foto: archiv autorek

  1. Pokud přetrpíte začátky na trénincích, svalové horečky v noci a nevzdáte to, časem vás opustí pár kilo tuku. Ovšem nejen vás, ale i ostatní členy rodiny – trénování zabere čas, který jste dřív měli na nakupování a vaření, takže lednička věčně trpí prázdnotou.
  2. Naučíte se pít pivo – po tréninku je potřeba doplnit tekutiny a ionty. Praktičnost zlatavého moku se časem přetaví v motivaci, pivo po tréninku prostě nesmí chybět.
  3. Rýmičky a nachlazení se vám vyhýbají obloukem i přes prognózy maminek a babiček, že přece po plazení v potoce či po plavání v devítistupňovém rybníku musíte na sto procent dostat zápal plic.
  4. Ať už na trénincích, nebo na závodech poznáte spoustu nových skvělých lidí – je neskutečné, kolik z nich vám v závodě podá pomocnou ruku, pomůže přes překážku, vyhecuje vás k překonání sama sebe či vás požádá o telefonní číslo. Zjistíte, že gentlemani ještě nevymřeli. I po 28 kilometrech, celé zablácené, mokré, zaslechnete, jak jeden spartan, který nám pomohl přelézt přes poslední vysokou stěnu, říká svým kamarádům: „Já jim musel pomoct. Když ony byly tak hezké!“ To prostě chcete slyšet.
  5. Vrátíte se do dětských let – překážky na závodech připomínají zvětšeninu prolézaček . A buďte si jistí, že nikdo vám nebude nadávat, proč jste mokří a špinaví od bahna.
  6. Smích je nejlepší droga – tak časté tréninky vyplavují tolik endorfinů, že se okolí často dotazuje, na čem jedete, jak jste neustále vysmátí.
  7. Přestanete řešit maličkosti – v závodě je taková spousta překážek (a nemyslím jen ty fyzické, ale i psychické), které musíte překonávat, že vám pak v reálném životě některé problémy přijdou nicotné. Během závodu není téměř nic příjemné a pohodlné, ale i tak tam zažijete spoustu legrace a nezapomenutelných zážitků.
  8. Zjistíte, co všechno dokáže vaše mysl – závod zvládnete, i když po pěti kilometrech dostanete hysterický záchvat, že tohle přece nemůžete dát, 20 kilometrů běžíte se šutrem v botě, chce se vám čůrat, lije jako z konve a bolí vás nohy. I přesto všechno to dokážete. A nakonec ty neskutečné pocity euforie v cíli za tu dřinu stojí.

Slyšely jsme na Spartan Race spoustu názorů, že je profláknutý, mainstreamový, komerční, a podobně. Ale kdo to nezažije, nepochopí!

Děkujeme všem, kteří to dočetli až do konce, především pak našim nejlepším trenérům Martinu Dvořákovi, Filipovi Kajanovičovi, Petru Šircovi ml. a Ondrovi Vojtkovi, bez kterých bychom tento článek nikdy nevyplodily a ty závody bychom vlastně nikdy neabsolvovaly.

Aroo končíme a jdeme do baru!

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Čtenářka Anna zhubla na Srí Lance deset kilo. Jsem sebevědomější, říká

Anna Dzurenda překročila padesátku a kila se na ni začala doslova lepit. S tím se ovšem naše přední golfistka a...

Premium

Jak vyčmuchat rakovinu. V Kopřivnici testují revoluční metodu prevence

Dvojice vědců Spirod Tavandzis a Petra Riedlová Matulová se před třemi lety pustila do unikátního výzkumu. Společně s...

Co dělat, když chcete omezit cukr? Zapomeňte na rohlíky a nezajídejte žal

Energie pro tělo i mozek, rychlý způsob, jak zahnat hlad, ale i záplata na stres, únavu nebo depresi. Cukr hraje v...

Pláč potřebujeme. Léčí naše tělo, duši i srdce, říká psychiatrička

Slzy. Pro někoho znak slabosti, pro jiného přirozená součást života. Pláč nás nikdy nepřepadá bezdůvodně, našemu tělu a...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz