Ona

Připravte se na změnu času. Máme pro vás pět tipů, jak na to

  • 36
Změna času, která nás za dva týdny čeká, dokáže mnohé pořádně potrápit. Na jaře nás čeká noc kratší o jednu hodinu, která může chybět. Na změnu času se můžete s předstihem připravovat už od 13. března, kdy slavíme Světový den spánku, abyste posunem prošli co nejklidněji.
Jak se vyrovnat se změnou času

Jedna hodina spánku, o níž v noci z 29. na 30. března přijdeme, nás může oslabit. Někteří během změny času pocítí větší únavu, jiní mohou být podrážděnější. Stejně tak platí, že zatímco mladší lidé se snáze se změnou vyrovnají a za den či dva si nic neuvědomí, starší lidé mohou mít s časovou změnou problém i další týden.

Lékařka Harneet Walia z centra spánkových poruch z kliniky v americkém městě Cleveland také dodává, že žijeme v době spánkové deprivace a přijít o další hodinu spánku může způsobit velké škody. Podle online magazínu Sleep.org se s časovým posunem hůře vyrovnávají jedinci, kteří během noci naspí méně než sedm hodin. Stačí však pár jednoduchých pravidel, které když zařadíte do své každodenní rutiny, možná se vám těžké vyrovnávání se se změnou času letos vyhne. Nebo alespoň snížíte jeho následky. 

Ilustrační snímek

1. Choďte spát dříve

Dopřejte svému tělu trochu spánku navíc. Začněte chodit spát zhruba o patnáct až třicet minut dříve týden před změnou času. Díky tomu se váš organismus se změnou sáze vyrovná. Prospaného času mu totiž nebude dlouhodobě scházet tolik. 

Ilustrační snímek

2. Dodržujte rutinu

Tělo bude lépe fungovat, zůstane-li vaše denní rutina co nejpodobnější. Scházejte se s přáteli v podobnou dobu, sportujte, jezte i choďte spát zhruba stejně každý den nehledě na víkendy. „Pomůže také, pokud se hned ráno vystavíte dennímu světlu,“ radí Walia. 

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

3. Omezte oblíbené šlofíky

Spaní během dne brání organismu oddat se plnému a dlouhému spánku v noci. Pokud si šlofíka odpustit nechcete, dbejte alespoň na to, aby nepřesáhl dvacet minut.

Káva, kafe, kelímek (ilustrační snímek)

4. Snižte příjem kofeinu a alkoholu

Až šest hodin před plánovaným usínáním byste se měli vyhnout alkoholickým nápojům i kofeinu. Alkohol navíc brání kvalitnímu spánku, proto byste se mu v noci měli úplně vyhnout. 

Ilustrační snímek

5. Pryč s modrým světlem

Tento tip neplatí jen při změně času, ale při snaze o lepší a hlubší spánek obecně. Elektronická zařízení, která vyzařují modré světlo, neustále aktivují náš mozek, a ten se nedokáže přepnout do spánkového módu stejně rychle, jako vy zhasnete obrazovku. Proto si nastavte aspoň hodinu před usnutím filtr modrého světla na počítači i telefonu nebo nejlépe oboje úplně odložte.