O potížích v přechodu platí jednoduché pravidlo. Jedna třetina žen nepociťuje žádné obtíže, další třetina změny zaznamená, ale nijak zásadně jí do života nezasahují a poslední třetina trpí.
Jednou z oblastí, které procházejí výraznou změnou, je spánek. Zhoršená kvalita spánku se týká až 51 procent žen v menopauze.
Žádné mobily ani počítačPokud vás v menopauze trápí špatné spaní, je vhodné před usnutím modré světlo z obrazovek a elektronických zařízení omezit. Odborníci se shodují, že je dobré eliminovat jeho působení alespoň hodinu a půl před ulehnutím do postele. |
Spánková rutina
Existují přírodní metody, které kvalitu spánku zlepší. Důsledně dodržujte pravidelnost a spánkový režim, uléhejte a vstávejte každý den ve stejný čas. Ačkoliv se to může zdát zanedbatelné, výrazně tím pomůžete tělu regulovat biologické hodiny a zlepšíte tak celkovou strukturu spánku.
Dalším rituálem může být přesunutí odpolední, či dokonce večerní kávy (ale třeba také zeleného čaje) na dopoledne.
Přizvěte na pomoc bylinky
Rovněž se doporučuje vynechat k večeři těžká jídla a před ulehnutím do postele alespoň 3 hodiny nejíst.
„Pokud si navíc ženy před spaním dopřejí svižnou procházku na čerstvém vzduchu, určitě se jim bude usínat a spát lépe,“ doporučuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Vlk, delfín nebo lev? Zjistěte svůj spánkový typ, ať se dobře vyspíte |
Co spánku naopak jistě neprospěje, je alkohol. „Řada žen po konzumaci alkoholu pociťuje výrazně horší kvalitu spaní. Více se potí a také se u nich prohlubují úzkosti,“ upozorňuje lékař.
Cennými spojenci v boji proti špatnému spaní mohou být byliny. Už naši předkové si cenili meduňku nebo třeba heřmánek pro jejich sedativní účinky.
Významnou bylinou je i valeriána, známá jako kozlík lékařský. První záznamy o jejím používání se objevují už v 11. století a dodnes je oblíbeným přírodním prostředkem ke zklidnění, zmírnění podráždění a dobrému spánku.
Včelí zázrak
Méně známým bojovníkem je včelí mateří kašička. Ta disponuje širokým spektrem živin, které přispívají k hormonální rovnováze.
„Obsahuje vedle aminokyselin, vitaminů a enzymů také acetylcholin, který podporuje klid a uvolnění. To může pomoci ke snížení úzkostí a k lepší náladě,“ vysvětluje lékař Pavel Turčan s tím, že je ideální přijímat mateří kašičku spolu s vitaminy C, E a D, případně také s extraktem ze šalvěje. Kašička totiž obsahuje estrogenní hormony a díky tomu napomáhá zmírnění návalů horka a pocení.