Ona

Spící žena na zádech s polštářem | foto: Pexels

Spánek na zádech je nejzdravější. Pomůže tvrdá matrace a vhodný polštář

  • 13
Nic si neužíváme víc, než když po dlouhém dni konečně ulehneme do postele, abychom načerpali sílu. Ale určitě si nepřejeme probudit se celí rozlámaní a bez energie. Takový efekt přitom může mít špatně zvolená poloha na spaní. Spánek na zádech je pro naše tělo skvělý, když víme, jak na něj.

Obecně platí, že taková poloha, která vám vyhovuje, je pro spaní naprosto oprávněná i správná. Až na jednu výjimku – polohu na břiše. „Spaní na břiše se obecně nedoporučuje, protože spodní část zad je přetížená a krk je nucen vytáčet se do strany,“ upozorňuje pro Sleep Review specialista na bolesti páteře Kaliq Chang. 

Základem pro to, aby si tělo odpočinulo, je páteř v uvolněné pozici, což spaní na břiše neumožní. Ohledně pozic na boku už jsou odborníci podstatně shovívavější, a pokud vám takový spánek vyhovuje, budíte se svěží a nic vás po noci nebolí, pak zřejmě volíte pro tělo schůdnou a příjemnou polohu. 

Avšak abychom docílili ideální polohy, je třeba myslet zejména na krční páteř, která může během noci dostávat pořádně zabrat. Proto se spaní na zádech doporučuje všem, kromě lidí trpících poruchou, které se říká spánková apnoe. Takoví jedinci přestávají během spánku dýchat a následně se budí, čímž se proces dýchání obnoví. Ostatní se však mohou pokusit své spánkové návyky trochu pozměnit a naučit se spát na zádech. Tak jdeme na to?

1. Tělo jako pravítko

Základní pravidlo hned na začátek – pokud chcete vyzkoušet spánek na zádech, měli byste mít neustále na mysli, aby vaše tělo bylo v jedné rovině. Krční páteř by neměla být příliš podložená, takže pokud vás nutí polštář mít hlavu v nepohodlné pozici, která narušuje pomyslnou přímku vašeho těla, nahraďte ho jiným nebo se jednoduše zkuste bez něj obejít. 

2. Tvrdší matrace

Abyste dodrželi hned první pravidlo, možná zjistíte, že k tomu potřebujete jinou matraci. Pro spaní na zádech se hodí pevnější matrace, které se příliš nepřizpůsobují tvarům vašeho těla. Když se položíte na moc měkkou matraci, nechá těžší části těla klesnout hlouběji, což není žádoucí. 

Měkká matrace také může mít vliv na bolesti v bederní oblasti zad. V případě, že na ní ležíte na zádech, bederní páteř se může propadnout níž bez opory a výsledek bude pocit rozlámaných zad při probuzení. Spaní na tvrdší matraci je o zvyku. Když si projdete fází přivykání, možná už pak na ni nedáte dopustit. 

Spící žena na zádech s polštářem

3. Polštáře hrají roli

...nejen pod hlavou. Vhodný polštář na správném místě je totiž polovina úspěchu. Věděli jste, že existují polštáře speciálně designované pro různé spánkové polohy? Najdete mezi nimi tedy i takový, který je přímo určen pro klidné spaní na zádech. 

Ideální kandidát pro vaše klidné spaní má anatomický tvar a díky přirozenému zakřivení podpírá ramena i krk. I když se ale budete snažit vše dodržet správně, může se vám stát, že vás i tak po ránu zastihne nepříjemná bolest v bedrech. Pomoci může opět polštář. Tentokrát takový, který budete tisknout mezi koleny. Díky němu udrží vaše bederní páteř své přirozené zakřivení. 

4. Použijte zatěžkávací deku

Kdo by se v noci pořád přetáčel z boku na bok, když na něm leží pořádně těžká deka? Než byste se přetočili, museli byste být zaručeně vzhůru a dát si při každém přetočení zároveň chvilku vzpírání. Na to v noci nemá chuť snad nikdo. Jako zatěžkávací deka může posloužit klasická druhá přikrývka nebo pořádná péřová peřina. 

Možná se budete opravdu snažit a vše uděláte perfektně, ale stejně se vašemu tělu bude víc líbit na boku. Je to tak v pořádku. Jen pokud byste měli tendenci vracet se při spaní stále zpět na břicho, vzpomeňte si na začátek tohoto článku. Trápíte tím svou krční i bederní páteř a mohou se začít ozývat.