Sova, nebo skřivan: naplánujte si svůj spánek

  6:00aktualizováno  6:00
Krátký spánek během dne zlepší vaši náladu i výkonnost. Záleží ovšem na tom, jak dlouhé zdřímnutí bude. Odborníci tvrdí, že odpolední šlofíček by měl trvat nejvýš půl hodiny.
Spánek brzy odpoledne zlepšuje soustředění, zvyšuje výkonnost a zahání pocit únavy.

Spánek brzy odpoledne zlepšuje soustředění, zvyšuje výkonnost a zahání pocit únavy. | foto: Profimedia.cz

Spát přes den se obyčejně považuje za známku lenosti, ale stále více studií potvrzuje, že pravidelný i občasný šlofík přispívá k lepší mentální výkonnosti a celkovému osvěžení organismu. Odpolední zdřímnutí podle vědců povzbuzuje kreativní myšlení a paměť a také zvyšuje produktivitu a bdělost především v pozdějších hodinách dne. Z dlouhodobého hlediska pak snižuje riziko infarktu a mrtvice, ale i cukrovky nebo obezity.

Odpolední ospalost je normální

Odpolední únavu často přičítáme těžkému obědu, ale ospalost se objevuje i v případě, že jsme polední jídlo vynechali. Nadchází zkrátka čas pro klidnější fázi dne: naše reakční doba se zkracuje a horší je to i s pamětí, koordinací pohybů a celkovým naladěním.

"Ospalost brzy odpoledne je důsledkem vývoje člověka. Většina ostatních savců spí převážně ve dvou krátkých intervalech, člověk si však během vývoje celý spánek přesunul do jednoho delšího období v noci. Náš organismus si na to však ještě zcela nezvykl, takže odpoledne většinou zatouží po starých dobrých časech druhého spánkového intervalu," vysvětluje MUDr. Jiří Náhlovský ze serveru www.dobry-spanek.cz.

Spánek na míru

Správně si zdřímnout ovšem není jen tak. Důležitá je délka spánku i to, v jaké části dne spíme. "Mnoho odborných studií skutečně potvrdilo, že krátký spánek brzy odpoledne (tzv. "power nap") zlepšuje soustředění, zvyšuje výkonnost a zahání pocit únavy. Důležité je však nespat více než půl hodiny - pak už se spánek dostává do hlubokých fází spánku, takže po probuzení je člověk naopak ještě více unavený a zmatený," potvrzuje Náhlovský.

K tomu, abyste se rozhodli pro nejlepší dobu na spánek, potřebujete znát svůj chronotyp. Kdybyste měli naprostou volnost v rozhodování, v kolik hodin byste nejraději uléhali do postele a v kolik hodin vstávali?

Pokud patříte k typu "skřivan" a nejraději byste chodili spát nejpozději kolem desáté a vstávali klidně v šest, je nejvhodnější doba pro váš odpolední spánek kolem jedné nebo půl druhé odpoledne.

V případě, že preferujete uléhat kolem půlnoci nebo jedné v noci a vstáváte mezi osmou a devátou, ideální čas pro vaše denní zdřímnutí je v půl třetí nebo ve tři odpoledne.

Většina lidí je podle odborníků spánkově deprivovaná. V průměru spíme o hodinu až o hodinu a půl méně, než bychom měli.

Někteří odborníci radí, že pokud se chcete probudit poté, co si zdřímnete, pěkně čilí a svěží, měli byste si předtím dát šálek kávy. Kofeinu totiž trvá dvacet až třicet minut, aby začal účinkovat, takže vás "nakopne" zrovna v okamžiku, kdy se budete budit.

Aspoň na chvilku!

Většina lidí je podle odborníků spánkově deprivovaná. "V průměru spíme o hodinu až o hodinu a půl méně, než bychom měli," uvádí ve své knize Sex Sleep Eat Drink Dream: A Day in the Life of Your Body její autorka Jennifer Ackermanová. Mnohé studie dokazují, že spánkově deprivovaný mozek způsobuje, že děláme vinou chabé pozornosti a pomalých reakcí chyby v běžných činnostech.

I velmi krátký spánek je přitom podle vědců lepší než nic. Britský časopis Guardian v lednu zveřejnil britskou studii, která upozorňuje na to, že i několikaminutové zdřímnutí snižuje krevní tlak a zklidňuje organismus, ale z dlouhodobějšího hlediska zároveň napomáhá větší bdělosti.

Pokud se člověku chce během dne spát pravidelně, něco může být v nepořádku. "Jedinou výjimkou je únava brzy odpoledne, která je normální. Ostatní ospalost svědčí o nedostatku kvalitního spánku během noci. Několik kratších schrupnutí během dne, s výjimkou dvaceti až třiceti minut brzy odpoledne, může zejména u starších lidí a pacientů se spánkovými poruchami narušit normální schopnost usínání v noci," upozorňuje Jiří Náhlovský.

Zvýšenou únavu během dne byste proto měli raději zmínit před svým lékařem.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz