Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

  1:08aktualizováno  1:08
Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to až ve chvíli, kdy začnou mít problémy. Jak se jim vyhnout a jak je léčit? Poradí článek z magazínu Zdraví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Své místo má slinivka v dutině břišní, z větší části se skrývá za žaludkem, ale nejen proto se stala součástí trávicího ústrojí. Produkuje enzymy umožňující zpracovávat potravu a hormony regulující hladinu cukru v krvi.

Co dělat, když vás zlobí slinivka?

Jen abstinovat nestačí

Pokud je zdravá, je všechno v pořádku a člověk ani neví, že má v těle nějaký orgán stavbou podobný slinným žlázám - odtud i český název. V momentě, kdy ochoří, což není tak zřídkavý jev, dokáže postiženému připravit nepříjemné a bolestivé chvíle. Průběh nemoci může být nejen závažný, ale pacienta může ohrožovat i na životě.

Malá, ale šikovná

Pankreas je opravdu malý orgán, u dospělého jedince měří zhruba patnáct centimetrů, a přesto plní v organismu hned dva úkoly: jednak produkuje velmi silné trávicí enzymy potřebné k úplnému rozložení potravy na jednotlivé živiny (cukry, bílkoviny, tuky) a jednak vytváří hormony inzulin a glukagon, které mají na starosti správné hospodaření s hladinou krevního cukru v těle.

Jakmile vložíme jídlo do úst, začne slinivka ihned vyrábět bezbarvou zásaditou pankreatickou šťávu. Langerhansovy ostrůvky, což jsou krví bohatě zásobené shluky buněk, kterých je ve slinivce okolo milionu, se skládají z buněk B vytvářejících inzulin, a buněk A, jejichž produktem je glukagon.

Poté, co přijmeme potravu, dojde ke vzestupu hladiny cukru v krvi, což je signál pro buňky B Langerhansových ostrůvků, aby začaly vylučovat inzulin. Ten se podílí na vstřebávání glukózy do buněk a udržování normálních hodnot.

Prevence především

Staří Číňané pojímali slinivku se slezinou jako jeden orgán, který spolu se žaludkem zodpovídá za trávení a výživu všech částí těla. Pokud chceme mít slinivku v pořádku, je třeba se stravovat podle zásad zdravé výživy, vyhýbat se všem extrémům, tedy i extrémním chutím, jako je například nadbytek sladké nebo kořeněné potravy. Měli bychom jíst malé porce minimálně pětkrát denně

Pokud už onemocníme, je důležité důsledně dodržovat předepsanou dietu, vyhýbat se alkoholu a pochopitelně jíst málo a často, protože při požití velkého množství jídla se uvolňuje mnoho trávicích enzymů najednou. 

Postiženým lidem se předepisují pankreatické enzymy, které pomohou strávit potravu a zároveň tlumí vylučování enzymů slinivkou. 

Důležitý je i pohyb, který by neměl chybět v každodenním režimu. U nejtěžších případů doporučí lékař chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny poškozené tkáně. 

Buňky A se dostanou ke slovu v případě, že jsme zanedbali jídlo, máme hlad a chybí nám energie, například po náročném fyzickém výkonu. Buňky A se aktivují a začnou vylučovat glukagon, který se podílí na přeměně glykogenu na glukózu a našim buňkám se tak dostane potřebné výživy. I když buňky A zachraňují, co mohou, není dobré zapomínat na pravidelný příjem potravy a zbytečně je nutit pracovat.

Je užitečná, ale i zrádná

Slinivka někdy dokáže razantně připomenout svoji existenci, a to když se ozve akutním zánětem. Jeho příčiny se většinou, ale ne vždy, podaří odhalit. Akutní zánět slinivky vzniká náhle například po úrazu, bakteriální nebo virové infekci, operaci či poranění břicha nebo zad, ale často také po přejedení se a nadměrném příjmu alkoholu.

Důvodů pro vznik akutního zánětu slinivky, tedy pankreatitidy, se najde celá řada, mnohým lze pochopitelně celkem snadno předcházet, pokud zdravé nebo alespoň zdravější stravovací návyky a celkově zdravější životní styl nepovažujete za něco nezvládnutelného.

Někdy však žádná prevence a sebezdravější život nepomůže a slinivka se rozhodne nás potrápit, protože příčiny propuknutí nemoci jsou závažnější a nespočívají pouze v nestřídmém jídle a pití.

Jak se projevuje a co dělat?

Při akutním zánětu slinivky se náhle objevuje velmi prudká bolest v nadbřišku či v jeho pravé části, která vystřeluje do zad, břicho je napjaté a nejsou slyšet zvuky ze střev. Někdy se přidá nevolnost a zvracení, pacient má nízký tlak, je skleslý a potí se. Teplota je zpočátku normální či dokonce nižší než obvykle, později stoupá a může být poměrně vysoká.

Tento stav vyžaduje okamžitý lékařský zásah, v nejtěžších případech totiž může dojít i k syndromu dechové tísně, selhání ledvin, krvácení a zrychlení srdeční frekvence. Těžké příznaky při akutním zánětu slinivky břišní mívá až 20 procent pacientů.

Víte, že...

... k nejznámějším a zřejmě nejrozšířenějším onemocněním souvisejícím s nesprávnou funkcí slinivky, která má za úkol zásobovat organismus patřičným množstvím inzulinu, patří cukrovka, tedy diabetes I. i II. typu

A víte, že také cystická fibróza, geneticky podmíněné onemocnění charakterizované abnormálně hustým sekretem všech žláz s vnější sekrecí, má co do činění se slinivkou břišní?

U lidí, kteří včas vyhledají odbornou pomoc a začnou co nejdříve s léčbou, se hladina enzymů vrací do normálu většinou po třech až sedmi dnech, což ovšem neznamená, že tím jsou problémy vyřešeny a zažehnány. Pacient musí jeden až dva týdny držet hladovku, aby enzymy ve slinivce neměly možnost se po jídle aktivovat. Nezbytností je doplňování tekutin a solí, proto nemocný dostává intravenózní výživu.

Ani tím celá anabáze s akutním zánětem slinivky nekončí, následuje minimálně roční velmi striktní dieta. Ale většina těch, kteří nesmírně bolestivou epizodu se slinivkou zažili, se jí podřídí a pečlivě ji dodržuje, i když to není vždy snadné.

Pankreatitida není jen akutní

Existuje také chronická a není o nic příjemnější a jednodušší než akutní. Zánět při té chronické trvá dlouho, mnohdy i několik let, a je zákeřný v tom, že postižení lidé obvykle necítí žádnou bolest nebo pouze občasnou.

Chronická pankreatitida může způsobit trvalé poškození slinivky, a pokud zánět přetrvává, může ji úplně zničit. Ta pak nemůže vylučovat enzymy a hormony nezbytné pro trávení a výživu buněk, což následně vede k nedostatečné výživě a snížení váhy, k řídké olejovité stolici, v níž se objevují nestrávené kousky tuků. Léčba chronické pankreatitidy je složitá a náročná a může skončit až operativním zákrokem.

Článek vyšel v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz