Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

  1:08
Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to až ve chvíli, kdy začnou mít problémy. Jak se jim vyhnout a jak je léčit? Poradí článek z magazínu Zdraví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Své místo má slinivka v dutině břišní, z větší části se skrývá za žaludkem, ale nejen proto se stala součástí trávicího ústrojí. Produkuje enzymy umožňující zpracovávat potravu a hormony regulující hladinu cukru v krvi.

Co dělat, když vás zlobí slinivka?

Jen abstinovat nestačí

Pokud je zdravá, je všechno v pořádku a člověk ani neví, že má v těle nějaký orgán stavbou podobný slinným žlázám - odtud i český název. V momentě, kdy ochoří, což není tak zřídkavý jev, dokáže postiženému připravit nepříjemné a bolestivé chvíle. Průběh nemoci může být nejen závažný, ale pacienta může ohrožovat i na životě.

Malá, ale šikovná

Pankreas je opravdu malý orgán, u dospělého jedince měří zhruba patnáct centimetrů, a přesto plní v organismu hned dva úkoly: jednak produkuje velmi silné trávicí enzymy potřebné k úplnému rozložení potravy na jednotlivé živiny (cukry, bílkoviny, tuky) a jednak vytváří hormony inzulin a glukagon, které mají na starosti správné hospodaření s hladinou krevního cukru v těle.

Jakmile vložíme jídlo do úst, začne slinivka ihned vyrábět bezbarvou zásaditou pankreatickou šťávu. Langerhansovy ostrůvky, což jsou krví bohatě zásobené shluky buněk, kterých je ve slinivce okolo milionu, se skládají z buněk B vytvářejících inzulin, a buněk A, jejichž produktem je glukagon.

Poté, co přijmeme potravu, dojde ke vzestupu hladiny cukru v krvi, což je signál pro buňky B Langerhansových ostrůvků, aby začaly vylučovat inzulin. Ten se podílí na vstřebávání glukózy do buněk a udržování normálních hodnot.

Prevence především

Staří Číňané pojímali slinivku se slezinou jako jeden orgán, který spolu se žaludkem zodpovídá za trávení a výživu všech částí těla. Pokud chceme mít slinivku v pořádku, je třeba se stravovat podle zásad zdravé výživy, vyhýbat se všem extrémům, tedy i extrémním chutím, jako je například nadbytek sladké nebo kořeněné potravy. Měli bychom jíst malé porce minimálně pětkrát denně

Pokud už onemocníme, je důležité důsledně dodržovat předepsanou dietu, vyhýbat se alkoholu a pochopitelně jíst málo a často, protože při požití velkého množství jídla se uvolňuje mnoho trávicích enzymů najednou. 

Postiženým lidem se předepisují pankreatické enzymy, které pomohou strávit potravu a zároveň tlumí vylučování enzymů slinivkou. 

Důležitý je i pohyb, který by neměl chybět v každodenním režimu. U nejtěžších případů doporučí lékař chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny poškozené tkáně. 

Buňky A se dostanou ke slovu v případě, že jsme zanedbali jídlo, máme hlad a chybí nám energie, například po náročném fyzickém výkonu. Buňky A se aktivují a začnou vylučovat glukagon, který se podílí na přeměně glykogenu na glukózu a našim buňkám se tak dostane potřebné výživy. I když buňky A zachraňují, co mohou, není dobré zapomínat na pravidelný příjem potravy a zbytečně je nutit pracovat.

Je užitečná, ale i zrádná

Slinivka někdy dokáže razantně připomenout svoji existenci, a to když se ozve akutním zánětem. Jeho příčiny se většinou, ale ne vždy, podaří odhalit. Akutní zánět slinivky vzniká náhle například po úrazu, bakteriální nebo virové infekci, operaci či poranění břicha nebo zad, ale často také po přejedení se a nadměrném příjmu alkoholu.

Důvodů pro vznik akutního zánětu slinivky, tedy pankreatitidy, se najde celá řada, mnohým lze pochopitelně celkem snadno předcházet, pokud zdravé nebo alespoň zdravější stravovací návyky a celkově zdravější životní styl nepovažujete za něco nezvládnutelného.

Někdy však žádná prevence a sebezdravější život nepomůže a slinivka se rozhodne nás potrápit, protože příčiny propuknutí nemoci jsou závažnější a nespočívají pouze v nestřídmém jídle a pití.

Jak se projevuje a co dělat?

Při akutním zánětu slinivky se náhle objevuje velmi prudká bolest v nadbřišku či v jeho pravé části, která vystřeluje do zad, břicho je napjaté a nejsou slyšet zvuky ze střev. Někdy se přidá nevolnost a zvracení, pacient má nízký tlak, je skleslý a potí se. Teplota je zpočátku normální či dokonce nižší než obvykle, později stoupá a může být poměrně vysoká.

Tento stav vyžaduje okamžitý lékařský zásah, v nejtěžších případech totiž může dojít i k syndromu dechové tísně, selhání ledvin, krvácení a zrychlení srdeční frekvence. Těžké příznaky při akutním zánětu slinivky břišní mívá až 20 procent pacientů.

Víte, že...

... k nejznámějším a zřejmě nejrozšířenějším onemocněním souvisejícím s nesprávnou funkcí slinivky, která má za úkol zásobovat organismus patřičným množstvím inzulinu, patří cukrovka, tedy diabetes I. i II. typu

A víte, že také cystická fibróza, geneticky podmíněné onemocnění charakterizované abnormálně hustým sekretem všech žláz s vnější sekrecí, má co do činění se slinivkou břišní?

U lidí, kteří včas vyhledají odbornou pomoc a začnou co nejdříve s léčbou, se hladina enzymů vrací do normálu většinou po třech až sedmi dnech, což ovšem neznamená, že tím jsou problémy vyřešeny a zažehnány. Pacient musí jeden až dva týdny držet hladovku, aby enzymy ve slinivce neměly možnost se po jídle aktivovat. Nezbytností je doplňování tekutin a solí, proto nemocný dostává intravenózní výživu.

Ani tím celá anabáze s akutním zánětem slinivky nekončí, následuje minimálně roční velmi striktní dieta. Ale většina těch, kteří nesmírně bolestivou epizodu se slinivkou zažili, se jí podřídí a pečlivě ji dodržuje, i když to není vždy snadné.

Pankreatitida není jen akutní

Existuje také chronická a není o nic příjemnější a jednodušší než akutní. Zánět při té chronické trvá dlouho, mnohdy i několik let, a je zákeřný v tom, že postižení lidé obvykle necítí žádnou bolest nebo pouze občasnou.

Chronická pankreatitida může způsobit trvalé poškození slinivky, a pokud zánět přetrvává, může ji úplně zničit. Ta pak nemůže vylučovat enzymy a hormony nezbytné pro trávení a výživu buněk, což následně vede k nedostatečné výživě a snížení váhy, k řídké olejovité stolici, v níž se objevují nestrávené kousky tuků. Léčba chronické pankreatitidy je složitá a náročná a může skončit až operativním zákrokem.

Článek vyšel v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.

Autor:

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji...

Jak se zbavit oparů? Vyhněte se sluníčku a doplňte vitamín B

Ilustrační snímek

Opar dokáže pořádně potrápit. Zatímco někdo se s opary potýká téměř v jednom kuse, jinému se celý...

Atlas bolesti břicha. Poznejte zánět slepého střeva i žlučníkový záchvat

Ilustrační snímek

Křeče, bolest břicha, pocit plnosti. Potíže, které asi zažil každý. Často je to tím, že jste snědli...

Velké břicho už je pryč. Z kuličky se Hana stala šmrncovní dámou

Hana Chládková - proměna

Do svých původních džínů se dnes už proměněná čtenářka Hana Chládková vejde dvakrát. Trápila jí...

Další články
  • Nejčtenější

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Vitamín D je pro obranyschopnost lidského organismu zásadní. Jeho správná hladina snižuje riziko onemocnění i úmrtí na...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

TEST online lékáren: Stačí pár kliknutí a roušky máte doma

Premium Potřebujete nové roušky či paralen a nechce se vám do fronty v lékárně? Nemusíte. Skoro všechno pořídíte i na síti....

Atlas bolesti břicha. Poznejte zánět slepého střeva i žlučníkový záchvat

Křeče, bolest břicha, pocit plnosti. Potíže, které asi zažil každý. Často je to tím, že jste snědli jen něco špatného...

Boji s viry pomůže i slizniční imunita v ústech, říká lékař Lukáš Jirka

Správně fungující imunitní systém se může stát významnou brzdou nebo ztlumením nebezpečných virových onemocnění včetně...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...