Skyrunning: tajfun vstoupil do závodu a házel běžce do trávy

aktualizováno 
Skyrunning je běžecká disciplína, která zažívá obrovský boom a přitahuje svými krásami stále větší počet běžců. Z našeho středoevropského úhlu pohledu se skyrunning rovná běhu v Alpách nebo Pyrenejích. Spoustu krásných a pozornosti hodných závodů se však odehrává i ve vzdálenějších a exotičtějších koutech světa. Jednou takovou akcí byl i SkyRace Lantau 2 Peaks, který se běžel na začátku října v Hong Kongu v době tajfunu.

Skyrunning, jak ho neznáme, aneb tajfun a kilometry schodů | foto: Benson L - Lantau 2 PeaksRungo.cz

Nebesa (sky) nemá skyrunning v názvu náhodou. Jednou z podmínek, kterou musí trasa závodu splňovat, aby se mohla honosit tímto označením, je nadmořská výška nejvyššího bodu minimálně 2000 metrů nad mořem. Aby toho nebylo málo, další z podmínek je nutná přítomnost alespoň 30% stoupání.

Už z tohoto rychlého představení je jasné, že žádné lehké proběhnutí po kopcích se nekoná. Tomu ostatně odpovídají i výsledné časy, které na cca 20 kilometrových závodech SkyRace přesahují i u těch nejlepších běžců dvě hodiny. Pro průměrného hobíka se pak díky brutálním parametrům jedná spíše o závod ve zrychleném přesunu a na trati může strávit i dvakrát až třikrát tak delší dobu.

Divíte se, jak je možné, že jste narazili na Sky závody i v České republice, kde 2000 metrů nemá žádný vrchol, ani kdybychom počítali vysílače a rozhledny na Pradědu nebo na Sněžce? Českému skyrunningovému svazu se totiž povedlo získat výjimku pro několik tratí, které všemi ostatními parametry podmínky skyrunningu splňují.

Podobný problém měli i organizátoři závodu v Hong Kongu, kde má vyšší z obou vrcholů, přes které se závodí, pouze 920 metrů. Vzhledem k tomu, že se startuje prakticky od hladiny moře a celkové pozitivní převýšení dosahuje na 23 kilometrech necelých 2000 metrů, neměl Lantau 2 Peaks (L2P) s přidělením statusu Sky sebemenší problém. Tomu nasvědčuje i fakt, že se jednalo o jeden ze závodů světové SkyRace série. Pro českého diváka byl pak letošní L2P okořeněný účastí jednoho z nejlepších českých běžců, Ondřeje Fejfara.

Lantau 2 Peaks - závod světové série ve Skyrunningu

Skyrunning, to jsou po celém světě především hory, technicky náročný terén, prudké kopce a ještě prudší seběhy. L2P měl však navíc ještě jednu zákeřnost, která dokáže už tak náročný závod ještě pořádně přiostřit. Nejedná se o nic jiného, než několik kilometrů schodů, po kterých se zdolává značná část převýšení směrem vzhůru, ale - a co je horší - i směrem dolů.

„Trasa na internetu vypadala docela ‚běžecky‘. Délka 23 kilometrů s převýšením 1988 metrů a stejným součtem klesání. Říkal jsem si, že tam asi pár prudších míst bude, ale třeba to nebude tak hrozné. Proto při obhlídce trati bylo pro mě šokem, že téměř celý první výběh vedl po schodech! Na začátku první cca tři kilometry rovina a pak převýšení asi 700 metrů pouze do schodů. Seběh z druhé strany kopce to samé. Uff, tak už vím, proč se mě ptali, jestli mám rád schody,“ napsal Ondřej Fejfar o tomto nepříjemném překvapení

I když se v Hong Kongu neběhá ve vysoké nadmořské výšce, je stále naprosto nezbytná alespoň několikadenní aklimatizace. Přizpůsobovat se nemusíte řidšímu vzduchu, ale šílené vlhkosti a horkému počasí, které je pro tuto oblast typické a které přebilo i přítomnost schodů.

„V sobotu jsme měli volný den a bohužel jsme začali pozorovat, jak se zhoršuje počasí. Tedy teplota stále stejná, ale začínal foukat silný vítr. Večer jsem od svých přátel dostal zprávu, že se k Hong Kongu blíží tropický cyklón, ať jsem opatrný. Předpověď slibovala silný déšť. To bude tedy něco... ,“ popisuje Ondra vývoj počasí.

Schody samy o sobě totiž ještě nebyly to nejhorší, co v letošním ročníku na běžce na startu čekalo. Pravé peklo jim přichystalo právě počasí, které několik hodin před startem přineslo kromě vedra a vlhkosti i pravý asijský tajfun se vším všudy. Na exponovaných místech dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 150 kilometrů v hodině a padal déšť tak silný, že se objevily vodopády i v místech, kde předtím po vodě nebylo ani památky.

Extrémní podmínky potvrzuje i Ondrova výpověď: „Vítr dosahoval na Lantau Peak dle čínské televize dopoledne 150 km/h. Byl to asi stometrový úsek, kde jsme museli lézt doslova po čtyřech a držet se kamenů na zemi. Snad každého to několikrát odfouklo vedle do trávy. Nikdy jsem nic podobného nezažil.“

Problém nastal zejména ve chvíli, kdy přívaly vody strhly stezku, po které závod vedl, nebo ji odřízly takovým způsobem, že bez zastavení a velké opatrnosti jste neměli šanci dostat se dál.

„Byl to boj se schody, s tropickou bouří, se soupeři, s nekonečnými posledními kilometry po rovině a především sám se sebou. Jsem rád, že jsem to ve zdraví přežil a na trati většinu závodu bojoval o umístění v TOP 10. Nakonec je z toho 14. místo s časem 2:38:55 na závodě Skyrunner World Series. Neuvěřitelně mě podrželo mé vybavení! “ dodává Ondra nakonec.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz