Myslíte si, že hubnutí je staré jako lidstvo samo? Kdepak, pravda to není, vždyť samotné slovo dieta, které je odvozené z řeckého termínu „diatia“, vlastně vůbec neznamená nějaké překotné shazování kil, ale celkově zdravý způsob života. V dávné minulosti lidé drželi diety pouze ze zdravotních důvodů, na doporučení lékaře, aby zvládli nějakou nemoc. Hubnout kvůli vzhledu je ani nenapadlo. A přesto se dnes spojují právě s tím, jak kdo vypadá.
Kdo za to může? Naši po kráse bažící předkové, žijící v 19. století. Teprve v této době se totiž začaly držet diety z estetických důvodů. Vypukla doslova hubnoucí mánie, která trvá dodnes, bez ohledu na zdravotní následky.
Jednou z nejznámějších průkopnic radikálních diet byla i Alžběta Bavorská, krásná císařovna zvaná Sissi, která byla svým vzhledem přímo posedlá. Váhu si kontrolovala třikrát denně, a když se přehoupla přes padesát kilogramů, začala s drastickým hubnutím, například jedla jen ovoce a pila šťávu z čerstvého masa. Jiná její dieta spočívala zase pouze v pití kravského mléka a oblíbila si ji natolik, že s sebou krávy brávala i na loď, pokud někam cestovala. A jaké jsou další šílené diety, které se dříve držely?
Rady, jak si zhubnutí udržet. Držte se středomořské diety a hýbejte se![]() |
Jedová
Velice výnosným byznysem byly nejrůznější léky na hubnutí, pilulky a lektvary už v 19. století. Problém byl ale v tom, že tyhle zázračné preparáty mnohdy obsahovaly třeba arzenik či strychnin. Ale co naplat, když reklamy tvrdily, že tyto jedy urychlují metabolismus? A reklama přece nelže, ne? Jen těch otrav přibývalo…