Varovné signály těla, které by ženy neměly podceňovat

  • 1
Zdravotní potíže není dobré podceňovat. Právě včasná léčba vám totiž může zachránit život. Věnujte pozornost varovným signálům svého těla a zajděte si k lékaři, pokud se vám budou zdát podezřelé.
Silné bolesti hlavy, nevolnost a vysoké teploty mohou signalizovat nebezpečná...

Medicínské výzkumy ukazují stále zřetelněji, že není nemoc jako nemoc. Mnoho zdravotních obtíží a onemocnění vyvolává u žen jiné průvodní jevy či varovné příznaky než u mužů. 

Obecně je už celkem známo, že například srdeční infarkt se u žen ohlašuje velmi často nevolností, nedostatkem vzduchu a vyčerpáním spíše než silnou bolestí za hrudní kostí, vystřelující do levé paže.

V genderové medicíně (zaměřené podle pohlaví pacientů) se objevuje spousta nových poznatků. Cílem je lépe předcházet nemocem, diagnostikovat je a léčit s větší jistotou. 

Ženy, které samy rychleji rozeznají takové typicky ženské varovné signály, mohou lépe vyhodnotit nebezpečí onemocnění, podniknout preventivní opatření a v akutním případě rychleji dosáhnout lékařské pomoci.

Ilustrační fotografie

Nezvyklé nebo přetrvávající bolesti zad

Mohla by to být osteoporóza. Úbytkem kostní hmoty jsou častěji a dříve postihovány ženy než muži. Je to důsledek toho, že po menopauze produkuje ženský organismus méně pohlavního hormonu estrogenu.

Onemocnění se rozvíjí plíživě, mnoho postižených žen často nepozoruje vůbec žádné příznaky. Někdy se projeví náhlou nebo přetrvávající bolestí zad, případně pocitem slabosti.

Ilustrační fotografie

Zarudlé dlaně

Zarudnutí na dlaních, obzvláště svalů u palce a malíčku, může ukazovat na chronické onemocnění jater. Pokud jsou tato místa kromě toho ještě teplá, mohl by to být další varovný příznak.

Jsou-li játra nemocná, dochází k rozšíření žil, což je viditelné obzvláště na plochách dlaní. Tam, ale i jinde na těle, může být kůže výrazně teplejší a také vás může silně svědit. Další indicií je, že svědění ještě zesiluje ve večerních hodinách.

Ilustrační snímek

Silná únava

Malátnost, silná únava a nápadná citlivost vůči chladu jsou průvodními jevy toho, že určité tělesné pochody probíhají jen na poloviční výkon. Příčinou může být porucha činnosti štítné žlázy, která proto produkuje málo metabolických hormonů.

Všímejte si dalších varovných signálů, jako je například náhlé přibývání na váze, vypadávání vlasů nebo suchá pokožka.

Ilustrační snímek

Silné bolesti hlavy a zvracení

Symptomy, jako je ochrnutí na polovinu těla, náhlé brnění či necitlivost tváře nebo problémy s mluvením a viděním, jasně signalizují u žen i mužů mozkovou mrtvici.

U žen se k tomu často přidává i zvracení, silné bolesti hlavy a také závratě. V takovém případě na nic nečekejte a okamžitě volejte záchrannou službu. Čím dříve je náhlá mozková příhoda odhalena, tím nadějnější jsou vyhlídky na uzdravení.

Ilustrační fotografie

Nezvykle špatné vidění

Pokud během několika hodin nebo dnů začnete hůře vidět na jedno oko, trápí vás rozmlžené vidění a porucha vnímání barev, může být příčinou zánět očního nervu. Často jím trpí ženy nad 40 let.

Při zánětu očního nervu se ke zhoršenému vidění přidává ještě pocit tlaku za postiženým okem. Bolesti mohou provázet i pohyby oční bulvy. Tento problém se obvykle léčí kortikosteroidy.