Jako potrat je klasifikováno spontánní ukončení před dvacátým týdnem těhotenství. Podle údajů National Institutes of Health tímto způsobem končí jedno těhotenství z pěti, v naprosté většině případů přitom není odhalena příčina.
Potrat je strašákem všech nastávajících matek, a proto na sebe nabaluje spoustu mýtů a polopravd. Pokusili jsme se objasnit ty největší:
Mýtus: Sex v těhotenství může vyvolat potrat
Pokud si odpíráte v těhotenství sex z obavy, abyste náhodou nepotratila, můžete si klidně užívat dál. Jestliže je vaše těhotenství v normě a všechno probíhá v pořádku, lékaři se shodují, že není důvod se sexu vzdávat.
Případným vlivem sexu a orgasmu na potrat (případně vyvolání porodu) se zabývalo mnoho výzkumů a souvislost nikdy nebyla prokázána. Například závěry výzkumu z roku 2007 zveřejněné v magazínu Obstetrics and Gynecology zásadně popírají jakoukoli spojitost mezi provozováním sexu v těhotenství a potratem nebo vyvoláním porodu.
Mýtus: Půlroční čekání na další těhotenství
Možná jste od své babičky nebo matky slýchala poučku, že po samovolném potratu je potřeba minimálně šest měsíců počkat, aby mělo tělo čas se vyčistit a mohla jste znovu otěhotnět.
Nejnovější výzkumy však dokazují, že nic takového není nutné. Naopak rozsáhlý výzkum z roku 2010, zveřejněný v British Medical Journal, dokazuje, že ženy, které otěhotní do půl roku po potratu, mají větší šanci, že bude jejich další těhotenství bez komplikací.
V rámci výzkumu pracovali vědci s anamnézami téměř jednatřiceti tisíc žen. Zjistili, že ty ženy, které otěhotněly po potratu (řeč je o potratu bez komplikací) do půl roku, měly mnohem menší riziko předčasného porodu, císařského řezu, nebo dítěte s nízkou porodní váhou a dalších těhotenských komplikací.
Čím delší prodleva mezi potratem a dalším těhotenstvím byla, tím víc stoupalo riziko zdravotních problémů.
Mýtus: Příčinou potratu je zvedání těžkých věcí
Je přirozené, že těhotné ženy by se měly víc šetřit, samozřejmě není ideální, pokud budete dělat v těhotenství přidavače na stavbě. Na druhou stranu pokud občas pochováte své starší dítě, nebo poponesete tašku s nákupem, potrat si tím nezapříčiníte.
I přes hojně rozšířenou pověru vám zvedání těžkých předmětů způsobí spíše bolest v zádech než potrat.
Podle údajů Royal College of Obstetricians and Gyneacologists zatím žádný doposud provedený výzkum nepotvrdil souvislost mezi zvedáním těžkým předmětů a samovolným potratem. Pamatujte si však, že byste těžké věci ze země měla případně zvedat z podřepu a nikoli z předklonu, abyste si šetřila páteř.
Mýtus: Po prvním potratu následují další
Nejčastější obavou žen, které už jeden potrat prodělaly, je strach z toho, že se tato komplikace bude opakovat i při dalším těhotenství. Navíc se mnozí lidé domnívají, že riziko opakovaného potratu je velmi vysoké a zbytečně se tak stresují.
Podle údajů American Pregnancy Association mají ženy po jednom prodělaném potratu pětaosmdesátiprocentní šanci, že další těhotenství bude bez komplikací. Pokud žena potratila dvakrát nebo třikrát, šance, že v pořádku donosí další dítě, je pětasedmdesátiprocentní.
Velmi dobré šance máte po samovolném potratu i na další otěhotnění: po jednom potratu je to pětaosmdesát až devadesát procent, po dvou a více potratech je šance na další početí stále sedmdesát až osmdesát procent.
Mýtus: Aspirin zvyšuje riziko potratu
Také jste slyšela o tom, že byste se v těhotenství měla zásadně vyhýbat aspirinu, protože zvyšuje riziko potratu? V roce 2006 se lékaři z National Institute of Child Health and Human Develoment rozhodli podrobit toto tvrzení důkladné analýze. Jejich závěry citovala mimo jiné i agentura Reuters.
Vědci analyzovali anamnézy více než třech tisíců žen a pozornost věnovali zejména jejich užívání aspirinu. Popřeli jakoukoli souvislost mezi běžným užíváním aspirinu a zvýšeným rizikem samovolného potratu.