Sex po porodu: není kam spěchat

aktualizováno 
To poslední, na co si žena vzpomene pár týdnů po porodu, je sex. A když už, rozhodně to nespojuje s příjemnými pocity. Vinu nese psychická únava a vyčerpání i fyziologické problémy spojené s poporodním obdobím.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - sex, sexuální život | foto: Profimedia.cz

Problémy se sexuálním životem trvají podle odborníků asi rok. Žena nedostatek sexu fyziologicky ani nepociťuje. Kojící matky totiž ovlivňuje hormon prolaktin, který se vylučuje hypofýzou a způsobuje pokles sexuální apetence.

Kromě toho se o něm říká, že díky němu nemůže žena, když kojí, otěhotnět. Což ovšem není pravda.

Hormonální bouře

Dalším minusem pro sexuální život je pokles hormonů estrogenů. "Kojící žena většinou nemenstruuje, ženské hormony estrogeny jsou na nízké hladině, proto mají matky nejen nízkou sexuální apetenci, ale také nízkou vzrušivost pohlavních orgánů. Sliznice pochvy je tenčí, zranitelnější a pohlavní styk může být i bolestivý," vysvětluje gynekoložka Mirka Jonášová.

Někdy je za nechutí k sexu i špatně se hojící nástřih hráze po porodu. Podle Jonášové ovšem tato komplikace nastává zřídka a lze ji poměrně dobře léčit.

Za velkou část sexuálních problémů po porodu může psychika. Během těhotenství přiberou ženy na váze a podle psycholožky Zdeňky Sládečkové se pak mnohdy mylně domnívají, že všechna kila nechají v nemocnici.

Po porodu se pak subjektivně necítí dobře, mají nízké sebevědomí a pocit, že jsou neatraktivní. Navíc se v prvních měsících soustředí většinou jen na péči o dítě, manžela často vnímají jen jako živitele. Miminko si mnohdy berou na noc do postele, kde ho také kojí, což partnerskému soužití příliš nepřidá.

Madonin komplex

Za narušený sexuální život po porodu mohou ale také muži. Psychologové hovoří o takzvaném Madonině komplexu.

"Muži bývají dnes již běžně u porodu, někdy ale jen proto, aby vyhověli naléhání partnerky. Jsou svědkem bolesti a námahy, kterou žena během porodu vytrpí. Jsou také svědky druhé doby porodní, kdy se pochva roztahuje na obvod hlavičky dítěte, dochází k nástřihu či ruptuře hráze, krvácení a někdy i mimovolnému odchodu stolice při tlačení. Tyto zážitky mohou u nich vyvolat nechuť k sexuálnímu soužití, a to přesto, že si partnerky jako matky dítěte nesmírně váží," popisuje Jonášová.

Někdy také při oddalování pohlavního styku hraje u obou partnerů výraznou roli strach z dalšího otěhotnění.

Jak z toho ven?

Psycholožka Sládečková doporučuje co nejdříve se fyzicky vrátit do starých kolejí. Shodit kila, která vás trápí, posílit fyzickou kondici (při nikdy nekončící péči o miminko to jde mnohdy samo) a pečovat o svůj zevnějšek. Budete se tak cítit dobře a s vámi i váš partner.

Dalším bodem ke zdravému sebevědomí na mateřské dovolené je naučit se zvládat povinnosti a péči o rodinu, o dítě a nezapomínat přitom na vztah s partnerem.

"Je to otázka časového rozvrhu. Je vhodné dělat si časové rozvrhy den až týden dopředu. Promýšlet, jak si i s partnerem udržet láskyplnou komunikaci a plnohodnotný sexuální život," radí Sládečková. Nestyďte se požádat o pohlídání dítěte příbuzné nebo zajistit chůvu. Každá maminka by měla svému sebeobětování pro miminko dát jisté hranice.

Nezapomínejte také pečovat o vlastní psychiku. "Je nezbytné udělat si čas jen na sebe, na návštěvu fitness, kosmetičky či na své hobby. To by si každá maminka měla dopřát alespoň dvakrát týdně. Vhodné je také na chvíli změnit prostředí a pravidelně navštěvovat kamarádky či přátele," doporučuje psycholožka.

Maminka by se hlavně neměla do ničeho nutit, partner to stejně pozná a její snaha jí nakonec jen uškodí. Je dobré se s ním naopak domluvit, co by její zájem o něžnosti zvýšilo a jak jí může pomoci, aby byla psychicky i fyzicky v pohodě.

Jak se vrátit k sexu

- I když jste hodně doma, pečujte o sebe
- Snažte se s partnerem o svých pocitech hovořit
- Sežeňte si hlídání a udělejte si hezký večer
- Najděte si čas jen na sebe
- Udělejte si radost a kupte si třeba nové spodní prádlo
- Máte-li při sexu problémy, poraďte se s gynekologem

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Ňadro není sexuální atribut, ale symbol mateřství. Proč ho skrývat?

Kojení

Ačkoliv námět kojící Madony s dítětem provází umělce po staletí a dodnes obrazy obdivujeme v galeriích, ve veřejném...

Proti bolesti beder pomohou protažení, správné vstávání i dechová cvičení

záda

Bolí vás v kříži? Nejlepším způsobem, jak se trápení zbavit, je cvičení. Zároveň jde o nejúčinnější prevenci....

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz