Ona
Vizuální stimulace je u mužů nesmírně důležitým aspektem.

Vizuální stimulace je u mužů nesmírně důležitým aspektem. | foto: Profimedia.cz

Ženy přicházejí o chuť na sex v dlouhodobých vztazích, zjistila studie

  • 81
Třetina žen ze sedmi tisíc ve věku od 16 do 74 let se v průzkumu přiznala, že nemá chuť na sex. Přičemž osmdesát procent z nich bylo dlouhodobě vdaných či zadaných. „Spíš než zdravotní potíže stojí za chybějící sexuální touhou problémy vztahové,“ komentuje zjištění Adam Durčák, který se zabývá zdravou sexualitou.

Velkého průzkumu, který byl nedávno publikován v odborném medicínském žurnálu BMC Public Health, se účastnilo více než pět tisíc mužů a sedm tisíc žen ve věku od 16 do 74 let. Při analýze výsledku vědci zjistili, že téměř polovina žen není se svým sexuálním zdravím spokojena. U mužů stejný závěr potvrdilo jen sedmnáct procent dotázaných. Těch, kteří se přiznali k tomu, že je sex nezajímá, bylo patnáct procent.

Dvanáct procent žen a pět procent mužů podle průzkumu sice sex má, ale milování si neužívají. Sedm procent žen a asi dvě procenta mužů pak při něm pociťují fyzickou bolest. Žádné sexuální vzrušení necítí osm procent žen a tři procenta mužů, šestnáct procent žen a devět procent mužů má potíže s dosažením orgasmu, zatímco předčasná ejakulace trápí téměř patnáct procent nespokojených respondentů.

Co ničí libido žen?

Sexuologové a psychologové nejčastěji nezájem o sex spojují s nízkým libidem, s nímž se podle nich během svého života potýká více než polovina žen. Ztráta libida představuje jednu z jejich nejčastějších sexuálních obtíží. 

Podle Adama Durčáka však může za ztrátu libida spíš než stav zdraví špatná komunikace mezi partnery o vzájemných potřebách, nedostatečná emocionální blízkost, ale i málo fyzického kontaktu, jako jsou doteky, objetí či polibky, který v ženách utvrzuje partnerskou lásku.

„Touhu dále snižují psychické obtíže jako stres, úzkost nebo deprese. U žen ji také výrazně ovlivňují hormony, jejichž hladiny kolísají v období těhotenství či kojení a trvale se snižují v přechodu,“ komentuje.

Dvanáct procent žen zažívá fyzické obtíže (např. vaginální suchost), zatímco muži se ve stejné míře potýkají s erektilní dysfunkcí. Každá desátá žena v průzkumu přiznala, že byla k sexu donucena. U mužů je tento podíl jen zhruba jedno procento.

Mezi lidmi s velmi nízkým sexuálním zdravím rovněž vědci odhalili jisté souvislosti: například mezi ně patřili ženy a muži, kteří začali sexuálně žít už před dovršením 16 let, potýkali se s depresí, holdovali alkoholu a drogám.

Jste spokojeni se svým sexuálním zdravím?

celkem hlasů: 2269

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 28. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Ne 823
Ano 569
Docela ano 418
Spíše ne 241
Sex mě nezajímá 218