Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

Pět potíží, které často mohou za bolestivý sex. Pozor na zdánlivé banality

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Sex je aktivita, která by měla být především příjemná. Bolest při něm je bohužel problém, o kterém se příliš nemluví, i když trápí velké množství žen. Může za něj přitom řada fyzických důvodů, od zánětů po premenstruační syndrom.

I když se o tomto tématu ženy často stydí mluvit, bolest při pohlavním styku zažívají podle studií v určitém období života tři ženy ze čtyř.

„Pokud se bolest objeví jednou nebo dvakrát a pak vymizí, není potřeba vždy situaci řešit. Ale pokud se objevuje častěji nebo pravidelně a dlouhodobě, začněte jednat co nejdřív,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Pokud se tak nestane, může dojít k jejímu „zafixování“.

Podstatnou roli může hrát neadekvátní sexuální výchova s následným negativním vztahem k sexu, sexuální zneužívání v minulosti nebo problémy ve vztahu s odmítáním sexu z důvodu sexuální averze.

Jan Jíragynekolog

Jelikož lékař Turčan působí současně i jako sexuolog, ženy se na něj kvůli bolestivému pohlavnímu styku obracejí poměrně často. „Z okruhu mých pacientek proto nejde moc dobře říct, jak je tomu v běžné gynekologické ordinaci. V naší ordinaci se tyto stavy vzhledem k výše uvedenému koncentrují a vyskytují mnohem častěji,“ upozornil. V průběhu jednoho pracovního dne ho s tímto problémem navštíví vždy aspoň pět pacientek.

Někdy je náročné zjistit příčinu bolesti. „Řada bolestí při styku je psychogenního původu. Podstatnou roli může hrát neadekvátní sexuální výchova s následným negativním vztahem k sexu, dále sexuální zneužívání v minulosti nebo problémy ve vztahu s odmítáním sexu z důvodu sexuální averze,“ dodal gynekolog Jan Jíra z gynekologické ambulance Gynrea v Praze. Na něj se pacientky kvůli bolestivému styku obracejí několikrát do měsíce.

Zlatko Pastor z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN v Motole dodává, že příčinou sexuálních potíží může být jakékoliv gynekologické onemocnění. „Předpokladem spokojeného sexuální života jsou správné anatomické poměry a fungování ženského genitálu, proto jakákoliv gynekologická choroba může sexualitu narušit,“ řekl.

Záněty

Nejčastější jsou záněty pochvy a vulvy. „Z nich nejvyšší frekvenci mají na svědomí kvasinkové, bakteriální infekce, méně často infekce virové, například herpes,“ rozvedl Turčan. U těch je potřeba zaléčit příčinu.

Sucho, vzduch a další vyzkoušené tipy, jak přeprat kvasinkovou infekci

Ilustrační snímek

Pokud se bolest vyskytuje spíše hlouběji v podbřišku, může se podle Turčana jednat i o zánět děložního hrdla, dělohy, vejcovodů, vaječníku, nebo i o rozsáhlejší zánětlivý proces v pánvi. „Bolest při styku poměrně často doprovází i nekomplikovaný zánět močového měchýře,“ dodal Turčan.

Podle gynekologa Jíry může být bolest hlouběji v podbřišku také příznakem zánětu čípku, takzvané cervicitidy. „Tu často způsobují pohlavně přenosné infekce, například chlamydie nebo mykoplazmata,“ dodal.

Endometrióza

Další příčinou může být endometrióza. „Tedy stav, kdy se sliznice, která se normálně vyskytuje v dutině děložní, vyskytuje a reaguje na hormonální změny v průběhu cyklu i mimo dutinu děložní, například na pobřišnici, vaječníku, děložních vazech, na střevě a tak dále,“ nastínil Turčan.

Bolest je typický příznak tohoto onemocnění. „Když endometrióza postihuje sakrouterinní vazy probíhající od děložního čípku ke křížové kosti, pak často pacientky pociťují velkou bolestivost při pohlavním styku,“ dodal lékař Jíra. Onemocnění se léčí operačně.

Erotické hrátky během měsíčků vás mohou zbavit zdravotních komplikací.

Premenstruační syndrom

Bolest při pohlavním styku může být spojená i s premenstruačním syndromem. „Ta se pak tedy typicky objevuje v druhé fázi cyklu, tedy po ovulaci a blíže k menstruaci,“ přiblížil Turčan. Někdy se bolest podle něj může objevit i v období kolem ovulace. 

„Zvláště bolestivější může být v době, kdy se vaječníky probírají k činnosti po určitém období ‚odpočinku‘, například po vysazení hormonální antikoncepce, poté, co žena potratí, porodí nebo přestane kojit,“ dodal.

Bolest se může objevit i kvůli cystám na vaječníku nebo při zvýšené hladině mužských pohlavních hormonů, což může být s cystami spjaté. „Zvláště u těchto stavů a premenstruačního syndromu jsou vhodné například přípravky s mateří kašičkou a fytoestrogeny,“ uvedl Turčan.

Nedostatek hořčíku či hormony

Někdy může podle gynekologa Turčana stát za bolestí a křečemi při pohlavním styku i pouhý nedostatek hořčíku. „Bolestivost, která je spojená i s křehkostí a tuhostí sliznice v pochvě, se typicky a zcela fyziologicky vyskytuje u žen po menopauze, z nedostatku estrogenů. Podobnými příznaky ale mohou trpět i ženy při dlouhodobém kojení nebo ženy po radioterapii z důvodu onkologického onemocnění,“ vysvětlil.

Testosteron v ženském těle. Za co všechno může mužský hormon

Ilustrační fotografie

V tomto případě podle něj někomu postačí použití vhodného lubrikantu nebo gelu s kyselinou hyaluronovou. Někdy jsou však podle něj nutné i medikamenty na lékařský předpis.

Psychika

„Víc než pětina problémů v gynekologii je čistě psychosomatického charakteru a tělesnou příčinu se najít nepodaří,“  říká dále Zlatko Pastor. 

„Přestože mnohdy sexuální problémy začínají čistě somatickou příčinou, například zánětem pochvy, to, že vyléčíte zánět, automaticky neznamená, že sexuální problémy automaticky odezní. Psychosomatický problémem může být velmi zafixovaný,“ dodává. Mnohdy jsou bolesti při sexu způsobené primárně psychogenními faktory, ale projevují se především v somatické rovině.

„Ženy se v sexuálních projevech a zážitcích velmi liší – na rozdíl od mužů, kde je to poměrně uniformní. Pokud měla žena narušenou sexualitu ještě před onemocněním, tím spíše nemůžeme očekávat, že se jí po onemocnění zlepší nebo změní k lepšímu,“ doplnil.

Něčí sexualitu podle něj nemusí ovlivnit ani závažné onemocnění, někdo naopak sex provozovat nechce za žádných okolností a faktická nebo zdánlivá choroba může být podle Pastora záminkou, proč ho nerealizovat. „Tato předpojatost je mnohdy důležitější než choroba samotná,“ dodal.