Šest zneklidňujících faktů o kofeinu

Marcela Svobodová
, pro iDNES.cz
  4:27
Mnoho z nás si ani neumí představit ráno bez šálku horké kávy. Přesto však jen málo lidí ve skutečnosti přemýšlí o tom, co si každodenně dává do těla a že mu kofein může i škodit.
Abstinenční příznaky po vysazení kofeinu se mohou projevovat únavou a bolestmi hlavy (ilustrační snímek)

Abstinenční příznaky po vysazení kofeinu se mohou projevovat únavou a bolestmi hlavy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Je těžké se kofeinu vyhnout, je prakticky všude kolem nás od kávy a čaje přes limonády a energetické nápoje až po čokoládu. 

Čistý kofein je hořký, bílý prášek, který působí jako psychoaktivní stimulační droga, stimuluje centrální nervovou soustavu a dočasně potlačuje únavu, zbystřuje myšlení, zlepšuje koncentraci a bdělost. Dokonce může způsobovat i mírnou euforii. 

Tento nejrozšířenější stimulant na světě má však i negativní vlastnosti. Více než pět šálků kávy denně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Jelikož je kofein diuretikum může také ve větším množství způsobovat problémy s ledvinami. Podle některých studií přechodně zvyšuje krevní tlak u lidí, kteří nepijí kávu pravidelně.

Kojení a kofein

Káva při kojení a další potraviny se probírají na webu eMimino.cz

Kofein také může zvyšovat riziko osteoporózy. Při nadměrném příjmu kofeinu v těhotenství může dojít ke snížení růstu plodu. Kojící ženy, které holdují kávě, mohou vypozorovat podráždění dítěte a nespavost, denní dávka kojících matek by tak neměla přesáhnout 2 až 3 šálky kávy. 

Kofein se z kávy vstřebává po několika minutách po požití, u čaje to trvá déle, protože obsahuje jiné alkaloidy, které vstřebávání kofeinu oddalují. Kofein tělo opouští asi 5 až 6 hodin po požití.

Kofein se nachází v různém množství nejen v kávových bobech, kolových ořeších a listech čajovníku, ale také ve fazolích a bobulích guarany a v dalších téměř 60 rostlinách. 

Investigativní reportér Murray Carpenter se ve své nové knize "Caffeinated" ponořil do tématu o tomto stimulantu. Autor tvrdí, že podceňujeme téměř všechno o kofeinu, jeho široké působení v našem každodenním životě, jeho zdravotní výhody, jeho negativní dopad na naše tělo a zvyky. 

"Lidé fungují měsíce, roky, dokonce desetiletí bez vynechání kofeinu jeden jediný den, což hodně napovídá o tom, jak mocný je," říká Carpenter, který odhalil překvapivá fakta o kofeinu.

1. Zdravá dávka kofeinu je velmi individuální

Podle lékařů je obvykle bezpečné přijmout něco mezi 300 až 400 miligramy kofeinu denně a většina milovníků kávy se tohoto množství drží. Ale zatímco něčí organismus 300 miligramů kofeinu bez problémů zvládne, pro jiného člověka to může být příliš vysoká dávka. Zdravá dávka kofeinu je tak velice individuální, záleží na tom, zda jste kuřák či jaké máte genetické predispozice k metabolizaci kofeinu.

"Ženy, které užívají antikoncepci, metabolizují kofein dvakrát pomaleji. A kuřáci metabolizují dvakrát rychleji. Někteří lidé mají genetické dispozice k pomalé metabolizaci kofeinu a ti jsou na kofein velmi citliví," vysvětlil Carpenter.

2. V kávě je mnohem více kofeinu než v kolové limonádě

"Většina limonád kolového typu, které obsahují kofein, mají asi 35 až 40 miligramů kofeinu na 3,5 decilitru nápoje," uvedl Carpenter.

I pět kolových nápojů denně znamená jen mírný příjem kofeinu v porovnání s tím, co vypije většina konzumentů kávy. Kofein v kávě je více koncentrovaný, takže i šálek slabé kávy (1,5 dcl) má téměř dvakrát tolik kofeinu jako plechovka limonády. Silná káva by podle Carpentera dokonce mohla obsahovat až třikrát tolik kofeinu co limonáda.

3. Jeden šálek silné kávy denně stačí k vytvoření závislosti

Většina lidí, kteří pravidelně konzumují 100 miligramů kofeinu denně (odpovídá asi třem plechovkám kolové limonády nebo jednomu až dvěma šálkům kávy), zažije po náhlém vysazení abstinenční příznaky. 

Podle dietoložky Lenky Kaprhálové je to především snížení tlaku, které se projeví motáním či bolestí hlavy. Snížení přísunu glukózy do mozku způsobí podrážděnost, nesoustředěnost, pocit únavy či studených končetin. Snížená tvorba "akčních" hormonů pak podle Kaprhálové může za snížení výkonnosti a únavu. 

Kaprhálová vysvětlila, že kofein způsobuje "podráždění" jater, které na tento pokyn reagují vyloučením glykogenu (cukru) do krevního oběhu. Proto můžeme díky kávě potlačit hlad, protože organismus obdrží svoji dávku energie a symptomy hladu zmizí. Dále má kofein vliv na rozšíření cév, proto často uleví bolesti hlavy (způsobené zúžením cév v mozku). Přísun kofeinu aktivuje "akční" hormony, které nás drží v pohotovosti. 

"O závislosti můžeme hovořit teprve tehdy, pokud se po vysazení kofeinových nápojů objeví únava, roztržitost, bolesti hlavy. Vše se odvíjí od celkového režimu," uvedla Lenka Kaprhálová, která doporučuje u jedinců závislých na kofeinu snižovat dávky postupně, kávu nahrazovat jiným teplým a chutným nápojem (roibos, čaje ze zázvoru, máty). 

4. Předávkování může způsobit problémy

"Jedním z nejčastějších problémů s konzumací velkého množství kofeinu je nespavost," říká Carpenter a dodává, že efekt kofeinu na spánek je velmi individuální. Někteří lidé mohou pít kávu těsně před spaním a budou spát jako mimina. Jiní, pokud si dají kávu po večeři, budou ležet v posteli s prudce bušícím srdcem a rozlétanými myšlenkami. 

Kofein také podporuje úzkost, kterou už tak trpí hodně lidí a kofein ji může ještě o hodně zhoršit. Dalším problémem podle Carpentera je potřeba potravinových doplňků nebo i léků k potlačení účinků kofeinu. Lidé se celý den povzbuzují kávou a večer se potřebují zklidnit, aby mohli usnout. Na řadu tak přicházejí buď pilulky na spaní, nebo pivo. Alkohol ale narušuje spánek a ráno se člověk probudí unavený a rychle zase sáhne po kávě. 

"Je to začarovaný kruh," říká Carpenter, kterého překvapuje, že lidé většinou podceňují sílu této drogy. 

"Vždyť jedna lžíce – asi 10 gramů – vás zabije," uvedl Carpenter. 

5. Je jednoduché vybudovat si toleranci vůči kofeinu

Kofein je opravdu velmi účinný na zvýšení duševní bystrosti a soustředění, výzkumy také ukazují, že podporuje atletické výkony. Nicméně tyto pozitivní vlastnosti se obvykle vytrácejí při pravidelné konzumaci kofeinu. 

"Většina lidí si vybuduje toleranci, takže káva, kterou dnes vypijete, nebude mít stejné účinky jako ten první šálek, co jste si dali," vysvětlil Carpenter. 

Ovšem na rozdíl od jiných drog stačí kofein na nějakou dobu vysadit, projít si abstinenčními příznaky a jste zase na začátku. Organismus bude na kofein reagovat stejně silně jako dřív. 

6. Přírodní kofein není lepší než ten syntetický

Podle Carpentera je jedno, zda je kofein získán z rostlin, ve kterých se přirozeně vyskytuje, nebo vyroben v laboratoři, ve skutečnosti je to ta samá chemická látka.

Syntetický kofein je levnější, a proto také častěji používaný. Přírodní a chemický kofein by však měli mít stejné účinky, podle Carpentera není pravda, že by přírodní kofein poskytoval nějaké zdravotní účinky navíc.

Většina kofeinu v limonádách je podle Carpentera synteticky vyráběna v čínských farmaceutických továrnách.

Nejčtenější

Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse

Začíná nenápadnými potížemi, třeba při psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi pacient zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem. Ženy třeba po porodu, v období mateřství nebo menopauzy zažívají, že dychtivý...

Hormony a varovné signály nádorů. Pozor na váhu i obličej, říká profesor Pacák

Premium

„Hormony hrají zásadní roli ve všech tělesných funkcích. Díky hormonálnímu řízení některé orgány pracují jinak ve dne než v noci, což zajišťuje třeba efektivní využití energie a správné fungování...

Dokonalá krása ukrajinské modelky bere dech, vše je dílem přírody

Žije v Miláně, ale narodila se na Ukrajině. Do rodné země už by se vracet nechtěla, ale přesto je na své kořeny hrdá. Modelka Anastasia Nochna sklízí úspěch u předních modelingových agentur a zájem o...

Suchý rohlík je ve finále lepší svačina než banán, říká odbornice na stravování dětí

Premium

Ergoterapeutka Jitka Ludvíčková buduje zdravý vztah k jídlu už u dětí předškolního věku. Setkala se s malými klienty, kteří se odmítají najíst bez tabletu nebo jedí jen tři druhy jídel. „Je potřeba...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

18. dubna 2025  8:33

Blíží se Bílá sobota, den velkého úklidu i návratu zvonů z Říma

Bílá sobota je den, který předchází Velikonoční neděli. Letos vychází na 19. dubna a pro křesťany je to důležitý předěl velikonočního období. V tento den se západem slunce končí půst a také období...

18. dubna 2025

Oblečení nosím klidně i dvacet let. Na návštěvě v šatníku Olgy Menzelové

V dalším pokračování našeho seriálu V šatníku slavných nás k sobě domů pozvala Olga Menzelová, která se kromě produkční činnosti a práce pro Nadační fond Jiřího Menzela v současné době věnuje hlavně...

18. dubna 2025

Hudba vyhání splín. Blahodárně působí na naši duši i vztahy

Muzika lidi nejen potěší. Podle vědeckých výzkumů také pomáhá jejich zdraví i psychické pohodě. Jak velký vliv na naše nitro má a proč by ji měl poslouchat úplně každý?

18. dubna 2025

Někdo to rád horké, někdo studené. Teplota jídla se má řídit i obdobím

Nad jídelníčkem se nemusíme zamýšlet jen z hlediska obsahu tuku, množství zeleniny nebo počtu kalorií. Zajímat by nás měla i teplota. Otázka, zda dávat přednost teplému, nebo studenému jídlu, není...

18. dubna 2025

Čekám na biologickou léčbu, říká Roman. Od dětství bojuje s migrénou

Bolesti hlavy se u mě objevily už v deseti letech. Hlava mě pak občas bolela na základní i střední škole. Vše se zhoršilo, když jsem studoval na vysoké. Lékaři zjistili, že mě trápí migréna. Čtenář...

18. dubna 2025

„Hraj si normálně! Neptej se proč!“ Pozor na věty, kterými dětem ničíte sebehodnotu

Premium

„Nežaluj, nekřič, nic se ti neděje.“ „Proč ti to tak všechno trvá?“ „Až se vyvztekáš, tak přijď.“ „Jdi od toho, raději si to dodělám sama.“ Věty, které s poslední kapkou trpělivosti letí k našim...

18. dubna 2025

KVÍZ: Velký velikonoční obrazový kvíz

Velikonoční svátky jsou nejen nejdůležitějším obdobím liturgického roku, ale také oslavou jara a dobrého jídla. Poznáte tradiční i méně tradiční součásti svátků na fotografiích?

vydáno 18. dubna 2025

Velikonoční mrkvové cupcakes

Velikonoční mrkvové cupcakes
Recept

Střední

50 min

Oslavte Velikonoce ve velké parádě.

Spousta dětí v kolektivu nevynikne, u nás našly talent, říká náčelnice woodcraftu

Premium

Do americké rezervace nepojedeme, tentokrát se spokojíme s pražskými Lužinami. Dita Laštovičková vede místní oddíl Ligy lesní moudrosti. S dětmi vyráží na výpravy do přírody nebo na tábory. „Od...

17. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsme stvořeni k přibírání, ke zhubnutí nestačí cvičit a málo jíst, říká obezitoložka

Premium

Na světě je více než miliarda obézních lidí, z toho 159 milionů dětí. Obezita je uznána jako závažné chronické onemocnění. Jako nejrozšířenější civilizační choroba přímo způsobuje na třicet závažných...

17. dubna 2025

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

17. dubna 2025  9:26