Šest tipů pro trénink nejen na maraton aneb jak vyběhnout ze zóny komfortu.

aktualizováno 
Nedávno se na sociálních sítích začalo objevovat plno statusů, lajků a fotek s nápisem “life begins at the end of your comfort zone”, volně přeloženo – "život začíná na konci tvojí zóny komfortu".

Vyběhněte jinak! | foto: archiv Michaela Dobiáše

Můj život "začal" asi před šesti lety a rozhodně jsem při tom nehledal nějakou sado-maso kratochvíli. Spíš naopak, chtěl jsem začít dělat, co mě baví a naplňuje, a míň času trávit prací a obavama o budoucnost.

A tak jsem začal víc běhat a připravovat se na svůj první maraton. Potom jsem si říkal, jaký je to asi běžet dál, a vymyslel jsem si ultramaraton ŠUTR (Šárecký Ultra Trail – 54 kilometrů). No a pak jsem objevil Pražskou stovku a zjistil, že uběhnu i 120 kilometrů.

Vydělávat si na živobytí běháním ultramaratonů umí ale jenom hrstka lidí na celý planetě a tak jsem, namísto nový oktávky, nakoupil za půl milionu běžecký boty a otevřel běžeckej obchod. A první ráno se probudil a uvědomil si, že začíná další, pravděpodobně nejdelší, ultramaraton.

Za posledních pár let jsem poznal víc kamarádů a skvělejch lidí než za předchozích 35 let a našel si ženu, se kterou mám dneska dvě krásný děti. Nemůžu říct, že je to pohodlná cesta, rozhodně ale ta nejlepší, jakou si dovedu představit.

Zónu komfortu většinou neopouštíte z masochistickejch důvodů. Je to spíš důsledek toho, že si jdete za svým cílem nebo snem. Existuje pár věcí, který vám na týhle cestě pomůžou.

1.Stanov si cíl, kterej je magořina a tak trochu nad tvoje možnosti

Cíl ale musí bejt reálně dosažitelnej. Zaběhnout si maraton na měsíci se ti asi nepovede, existujou už ale lidi, co si ho dali na severním pólu. Chtít běžet maraton pod tři hodiny, když máš podle tabulek natrénováno na 3h 15min, může znamenat zlepšení tvýho osobáku na 3h 5min. Uvádí se, že optimální výzva by měla převyšovat tvoje aktuální možnosti o čtyři procenta. To je ale statistika bez emocí. A s těma se budeš potkávat mimo zónu komfortu často.

2.Naplánuj si postup

Zaregistruj se na přípravný a kvalifikační závody. Vypracuj si jednoduchej tréninkovej plán. Když to nejde podle představ, improvizuj. Nemoc neznamená, že musíš zůstat v posteli, ale jít intervalovej trénink asi není nejlepší nápad.

3.Sestav si playlist

Minimum komfortu ještě neznamená, že to musí bejt nuda. Obvykle lidem neradím, aby při tréninku poslouchali muziku, spíš naopak, ale na 39. kilometru může "Highway to Hell" na plný pecky znamenat přesně ten kopanec, kterej tě pošle do cíle.

4.Naplň si včas ledničku

Prázdná lednička není po dlouhým běhu ani nic chytrýho, ani nic přitažlivýho. Ideální čas pro doplnění živin a energie je v průběhu 30 minut po tréninku. Je blbý, když je strávíš ve frontě u pokladny v supermarketu.

5.Oznam kámošům, na co se chystáš

Pro kluky je často vlastní ješitnost ten nejlepší bič. Když ti večer před tréninkem 56 lidí na Facebooku olajkuje, že se zítra chystáš na pětatřicetikilometrový trénink, je to slušná motivace se na to ráno nevykašlat.

6.Vyběhni v protisměru

Běhat pořád stejnou cestou může bejt občas únavný. Jednoduchej způsob, jak najít novou tréninkovou trasu, je zaběhnout si tu, kterou znáš, opačným směrem. Pokud bydlíš blízko lesa nebo na kraji města, je zima a jaro ideální doba pro průzkum novejch tras. Stromy bez listí odkryjou netušenej ráz krajiny i spoustu novejch cest a trailů.

Michael Dobiáš

majitel běžeckého obchodu TRAILPOINT

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz