Záchrana pro ty, co nechodí k lékaři? Senzor zjistí nemoc z potu

aktualizováno 
Na světě je speciální senzor, který dokáže na základě vašeho potu zjistit, zda trpíte závažným onemocněním. První žena, která oficiálně běžela Bostonský maraton, si to po 50 letech znovu zopakovala. A nenechte si ujít video běžce, který se vydal na půlmaratonský závod, při kterém vypil 13 piv, a i tak zvládl běžet rychlostí pod pět minut na kilometr.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Senzor dokáže z vašeho potu diagnostikovat onemocnění

Vědci ze Stanfordské univerzity vyvinuli speciální senzor, který při kontaktu s vaším potem dokáže provést analýzu na molekulární úrovni a zjistit, zda například netrpíte cystickou fibrózou nebo zda nemáte začínající cukrovku. Senzor v současné době prošel prvními úspěšnými testy na skupině dobrovolníků a jeho autoři věří, že by jednoho dne mohl pomoci při včasné diagnóze závažných onemocnění, při vývoji léčiv nebo pro přesnější dávkování léků přesně upravené pro každého pacienta.

Hotovo však ještě není a nějakou dobu potrvá, než se podobný senzor dostane do chytrých náramků na našich zápěstích. Faktorů, které mohou ovlivnit složení potu, je obrovské množství a bude potřeba ještě mnoho testů, aby data ze senzoru bylo možné správně interpretovat. Autoři senzoru ze Stanfordu však nejsou žádnými začátečníky. Již v minulém roce například vyvinuli senzor, který z potu dokáže získat základní biometrická data a pomocí Bluetooth je poslat do mobilního telefonu. U chytrých hodinek a náramků budoucnosti se ještě máme na co těšit.

Po 50 letech znovu na Bostonském maratonu

Je to skoro až neuvěřitelné, jak se svět sportu za posledních pár let vlastně změnil. Jedním z příběhů, na kterém je to dobře vidět, je i příběh Kathrine Switzerové, která se teprve před 50 lety stala oficiálně první ženou, která běžela slavný Bostonský maraton. Rok před ní běžela Bostonský maraton sice již Roberta Gibbová, tehdy ale ještě neoficiálně a bez startovního čísla.

Přesto to ani Kathrine Switzerová neměla jednoduché. Letos si po 50 letech svůj výkon zopakovala (byl to již její 40 maraton v životě) a v cíli se rozpovídala o tom, jaké to vlastně tenkrát bylo.

V roce 1967 se ženy účastnily profesionálních sportovních soutěží jen výjimečně a dokonce i její vlastní trenér prý tehdy říkal, že běhat maraton není pro křehkou ženu vhodné. Přestože žádná oficiální pravidla to prý nezakazovala, účast žen byla tehdy nepřípustná. Kathrine se přesto zaregistrovala do závodu jako K. V. Switzer a nakonec bez povšimnutí vyrazila i s vlastním startovním číslem. Přestože se jí v průběhu závodu jeden z pořadatelů pokusil strhnout startovní číslo a vyřadit ji, nakonec doběhla až do cíle.

Letos již 70letá Kathrine Switzerová zvládla se stejným startovním číslem uběhnout Bostonský maraton za 4:44:31 a po závodě prohlásila: „Dnešní závod byl oslavou uplynulých 50 let, těch příštích 50 bude ještě lepších.“

Video: půlmaraton s 13 pivy za hodinu a tři čtvrtě

Běhání a pivo k sobě sice úplně nepatří, ale přesto k sobě mají blízko. Emmet Farnan má rád oboje a je nejen rychlý běžec, ale i rychlý pijan piva. Rozhodl se spojit obě své dovednosti a vyrazil na půlmaratonský závod, na kterém si dal po každé míli jedno pivo. Celé toto počínání natočil na video, které si můžete prohlédnout níže. Závod zvládl za 1:43:42, což je z mého pohledu opravdu krásný čas. Třeba můj osobní rekord na půlmaratonu je jen o nějakých pět minut lepší, a to jsem se nezdržoval pitím piva, což spolu s alkoholem v krvi rychlosti určitě nepřidá.

První pivo si dal Emmet už před startem a další pak doplňoval po každé míli. Měl s sebou kamaráda na kole, který mu vezl zásobu plechovek. Na videu je vidět, že vycucnout plechovku piva mu opravdu trvá jen několik vteřin, osobně si ale moc nedovedu představit běh v tempu pod pět minut na kilometr třeba už jen po třech pivech. A přestože takové počínání nelze nikomu doporučit, podívaná je to zajímavá. Běžecké pasáže mezi jednotlivými zastávkami jsou zrychlené, takže video má jen deset minut.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz