Ona
Odhodlejte se k rychlejšímu tréninku s pomocí segmentů na Stravě

Odhodlejte se k rychlejšímu tréninku s pomocí segmentů na Stravě | foto: Tomáš Parma, Rungo.cz

Odhodlejte se k rychlejšímu tréninku s pomocí segmentů na Stravě

  • 6
Chybí vám při běhání vyšší rychlost, ale k běhání intervalů nebo kopců se nemůžete odhodlat? Pokud se řadíte mezi soutěživé běžce, pak by řešení mohly představovat segmenty od Strava.com.

Zařaďte do tréninku rychlost

Vytrvalostní výběhy ve volném tempu jsou základem tréninku. Pokud se ale dostanete do situace, že i přes značné tréninkové dávky se vaše výkonnost nikam neposunuje, pak je potřeba zařadit i takzvaný kvalitní trénink, který sestává z běhání kopců nebo rychlejších úseků.

Situace, kdy se výkonnostní růst i přes značné tréninkové objemy zastaví, je poměrně běžná. Obvykle se jedná o následek toho, že na aktuální zátěž je už běžcovo tělo navyklé a nedostává žádný impuls k dalšímu zlepšení. To je způsobeno neustálým opakováním stále stejných běhů z hlediska rychlosti i vzdálenosti.

Jedinou cestou, jak z toho ven, je přimíchat do tréninku i náročnější běhy v podobě rychlých úseků nebo opakovaného vybíhání kopců. Intervaly ani kopce ovšem nikdo nemá rád, a tak je občas nutné najít tu správnou motivaci.

Vyzkoušejte segmenty

V tomto případě může skvěle posloužit využívání takzvaných segmentů, které jsou součástí tréninkového deníku jménem Strava. Tento deník je nezávislý na vámi používaném zařízení. Je jedno, jestli máte na ruce Garmin, Polar, nebo TomTom. Dostupná je dokonce i mobilní aplikace pro iOS a Android. Ve všech případech se můžete těšit na propracované rozhraní s velmi přehledným zobrazením vašich dat. To nejdůležitější je však velký důraz na sociální faktor a přítomnost herních prvků, které vás chytnou a nepustí.

Důvodem, proč je dnes Strava tak rozšířená mezi profíky i rekreačními sportovci, jsou právě zejména segmenty, na kterých neustále probíhají malé souboje o co nejlepší umístění. Segment je předem určený úsek trasy, kde se podle GPS záznamu sbírají data všech, kdo tento úsek proběhnou od začátku až do konce. Po uložení tréninku se pak váš čas promítne ve výsledkové listině a vy se můžete podívat, jak si stojíte v porovnání se všemi ostatními, kdo daný úsek proběhli před vámi.

Staňte se králem hory

Chybět nesmí ani možnost filtrování. Rozdělení žebříčku na muže a ženy je samozřejmost, ale kromě toho se dají výsledky rozlišit i podle klubové příslušnosti, věku nebo hmotnosti běžce. Nejcennější trofejí, kterou můžete získat, je takzvaný KOM ( King Of Mountain, Král hory) - a dosáhne na ni pouze ten nejrychlejší v absolutním pořadí. V ženách je pak tato trofej poupravena na QOM (Queen neboli Královna). Velmi ceněné jsou ale i výkony v nejlepší desítce, a tak nemusíte věšet hlavu ani v případě, že ve vašem rajónu běhá nějaký profík, kterého nikdy nepředběhnete.

Původ názvu vychází z minulosti, kde se segmenty objevovaly pouze na velmi náročných stoupáních. To už ale neplatí a každá frekventovanější trasa je těmito měřenými úseky doslova protkána. Pokud by na některém místě segment přece jen chyběl, pak si ho můžete kdykoliv založit. Jedinou podmínkou je trasu úseku nejprve proběhnout, protože segmenty se na Stravě vytváří ze zaznamenaných tréninků. Na nově vzniklých segmentech se pak během několika minut promítnou i výsledky dříve zaběhnutých časů, takže jejich hodnota je zcela totožná s těmi, které vznikly už před delší dobou.

Motivace k rychlému tempu

Vraťme se ale k přínosu segmentů do vašeho tréninku. Následující řádky jsou určené výhradně běžcům, kteří jsou soutěživí a baví je poměřování se svým okolím. Pokud totiž víte, že na některé části vaší trasy vede segment, pak se dá velmi snadno vyhecovat k výrazně rychlejšímu tempu. Z pravidelného výběhu si tak můžete udělat fartlek, kdy jednotlivé segmenty poslouží jako motivace k intenzivnímu zrychlení tempa, zatímco hluchá místa můžete v klidu proklusat.

Samostatnou kategorií je takzvaný KOM hunting, při kterém se běžci vydávají na lov předem vyhlídnutých segmentů. Takový výběh se už velmi podobá intervalovému tréninku, kdy při přesunu na start poklušete velmi pomalu a teprve na virtuální startovní čáře vypálíte plnou rychlostí. Pokud se útok na KOM nepovede, pak se dá po krátké pauze celý proces zopakovat, případně se můžete lehkým klusem přesunou na start dalšího segmentu.

Výsledky vašeho snažení se dozvíte vždy až po uložení tréninku a následném sesynchronizování se Strava.com, ale u dražších sporttesterů od Garminu je možné sledovat průběh segmentu přímo v reálném čase, což posouvá soutěživost na ještě vyšší úroveň.

O tom, že se tento koncept těší velké popularitě, svědčí i jeho využití v množství sportovních projektů. Mezi ty nejznámější patří akce pořádané značkou Inov-8, která už na základě Strava segmentů uspořádala dva seriály běhů v terénu - Trailtour a 44 vrcholů. Obě akce se zařadily mezi to nejzajímavější v českém trailovém prostředí a dá se očekávat, že další podobné podniky na sebe nenechají dlouho čekat.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.