Nadváhu si lidé obvykle spojují s leností, přejídáním se a s nezdravým životním stylem, ale doktor Robert J. Hedaya, profesor psychiatrie z Georgetownské univerzity upozorňuje, že existují i další, těžko ovlivnitelné faktory, které přispívají k nadváze.
Představujeme vám sedm z nich i návod, jak s nimi naložit.
Máte deprese
Doktor Robert J. Hedaya, který je rovněž zakladatelem National Center for Whole Psychiatry v Chevy Chase tvrdí, že existuje mnoho druhů antidepresiv, které způsobují nárůst váhy. Jestliže máte depresi a léčíte ji medikamenty, můžete podle Hedaya přibrat mezi dvěma až sedmi kilogramy.
Ale i samotná neléčená deprese může souviset s nadváhou. Studie z roku 2010 publikovaná v American Journal of Public Health zjistila, že lidé, kteří se cítili smutní a osamocení, přibrali na váze rychleji než ti, kteří nahlásili méně depresivních příznaků.
Profesorka Belinda Needhamová z oddělení sociologie a hlavní autorka výše zmíněné studie tento jev vysvětlila: "Lidé s depresí mohou jíst více tučných a kalorických jídel, nebo také mohou snížit svou fyzickou aktivitu."
Jak s tím naložit:
"Když mám pacienta, který bere antidepresiva, která by mohla být viníkem nárůstu váhy, mohu ho postupně odstavit od těchto léků," říká doktorka Dominique Fradin-Readová z Loma Linda lékařské školy v Kalifornii.
Jestliže za vaši nadváhu nemohou léky, ale jen samotná deprese, doktorka Needhamová doporučuje tělesnou aktivitu s přáteli. "Cvičení s kamarády je skvělý způsob, jak zvýšit společenskou podporu. A tím si pomoci od deprese," říká.
Berete špatné léky
Existuje dlouhý seznam léků, které mohou způsobovat nárůst váhy. Mezi tyto medikamenty se řadí především antikoncepční pilulky, hormony, steroidy, beta blokátory pro srdeční onemocnění a krevní tlak, léky na rakovinu prsu, některé léky na revmatickou artritidu či některé léky proti migréně a pálení žáhy.
"Když mám pacienta, který se obává o svou váhu, začnu tím, že zjistím, jaké bere léky," říká doktor Steven D. Wittlin z univerzitního lékařského centra v Rochesteru v New Yorku. Podle doktora Wittlina mohou některé léky ovlivňovat chuť k jídlu či metabolismus.
Jak s tím naložit:
Pokud máte podezření, že nezapnete kalhoty kvůli lékům, které berete, váš lékař by měl být schopen najít alternativní medikamenty, které nebudou mít tento vedlejší účinek.
Vaše střeva jsou pomalá
Za kilogramy navíc mohou i zažívající problémy, jako je třeba pomalý pohyb střev.
"Ideálně se najíte a o hodinu později nastává pohyb střev," vysvětluje doktor Hedaya.
Za zpomaleným zažíváním mohou podle doktora Hedaya stát dehydratace, některé léky, málo vlákniny, nebo nedostatek střevní flory.
Jak s tím naložit:
Proti zácpě a zpomalenému zažívání pomáhá pravidelná strava bohatá na vlákninu (celozrnné pečivo, ovoce a zelenina, zakysané mléčné výrobky), dostatečný příjem tekutin a pravidelný pohyb.
Vašemu tělu chybí některé živiny
Nedostatek vitaminu D, hořčíku nebo železa může rozhodit váš imunitní systém, snížit energii a zpomalit metabolismus. Podle doktora Hedaya se pravděpodobně budete snažit kompenzovat nedostatek energie kofeinem, sladkostmi nebo jednoduchými sacharidy, což hubnutí zrovna nepomáhá.
Jak s tím naložit:
Doktor Hedaya radí zvýšit hodnoty železa (červené maso, listová zelenina, luštěniny), hořčíku (banán, datle) a vitaminu D (mléko, pobyt na slunci, vitaminové doplňky).
Stárnete
Stárnutí je další příčina přibírání na váze, kterou nelze ovlivnit.
"Často slýchám, jak si pacienti myslí, že se jejich metabolismus zpomaluje," říká doktorka Fradin-Readová a dodává, že mají pravdu. Ve čtyřiceti nebo v padesáti už člověk nespaluje tolik jako ve dvaceti. Podle doktorky Readové je zapotřebí více cvičit a méně jíst, aby se metabolismus udržel v chodu.
Jak s tím naložit:
"Pamatujte si, že ne všechny kalorie jsou, co se týče váhy, stejné," vysvětluje doktorka Fradin-Readová. "Bílkoviny způsobí, že vaše tělo bude spalovat kalorie efektivněji. Na druhou stranu, sacharidy jsou něco, co tělo spaluje pomaleji a uskladňuje v těle."
Doktorka Fradin-Readová tedy radí zvýšit příjem nízkotučných bílkovin a naopak snížit příjem sacharidů - tak nebudete rapidně přibírat ani v pozdějším věku.
Máte patní ostruhu
Odborně se patní ostruha nazývá plantar fasciitis a i tento zdravotní problém může přispívat k nadváze.
"Mnoho muskuloskeletálních poruch včetně plantar fasciitis, ale také osteoartróza a bolest kolene nebo boku může vyústit v nechtěný nárůst váhy," vysvětluje doktor Donald Bohay z American Orthopaedic Foot & Ankle Society.
"Plantar fasciitis vás určitě může donutit přestat se cvičením natolik, abyste přibrali," dodal Bohay.
Jak s tím naložit
Doktor Bohay doporučuje předělat váš cvičební program a vyměnit zátěžová cvičení za jízdu na kole nebo plavání.
Máte Cushingův syndrom
Nárůst váhy doprovázený vysokým krevním tlakem, osteoporózou a změnami v barvě a kvalitě kůže, včetně fialkových nebo stříbřitých strií na břiše či zarudlé tváře - to jsou příznaky toho, že vaše tělo nezpracovává živiny, tak jak by mělo. Příčinou může být nádor na jedné z nadledvinek, který produkuje hormon kortizol.
"Cushingův syndrom není moc běžný," říká doktor Wittlin a vysvětluje, že jedním znakem této nemoci může být přibírání v centrální části těla, přičemž ruce a nohy zůstávají štíhlé.
Jak s tím naložit
Pokud se domníváte, že vaše nadbytečné kilogramy nesouvisí s vaším stravováním, léky nebo nedostatkem cvičení, nechte si udělat krevní a močový test, který ukáže vaše hodnoty kortizolu.
Při vysokých hodnotách vás lékař pošle na další testy, které potvrdí či vyvrátí existenci nádoru.