Pokus o rekord: uběhne Scott Jurek 3500 kilometrů za 42 dnů?

aktualizováno 
Jak to vypadá, když se legenda světového ultratrailu rozhodne důstojně zakončit svou běžeckou kariéru? Scott Jurek patří k běžcům, kteří se navždy zapsali svými výkony do dějin sportu, a nyní chce přidat, ještě jeden, poslední, mistrovský kousek.

Scott Jurek při svém pokusu o zdolání Apalačské stezky v rekordním čase. | foto: scottjurek.comRungo.cz

Scott Jurek je jméno, které není potřeba dlouze představovat. Tento americký ultraběžec s polskými kořeny toho za svou bohatou kariéru dokázal tolik, že se stal živoucí legendou. I když je Jurek už několik let v běžeckém “důchodu” a závodů se účastnil pouze jako vodič, pustil se v těchto dnech do posledního podniku, který nazývá svým mistrovským dílem.

Scottův životopis je dobře známý z jeho velmi oblíbené knihy Jez a běhej (Eat and run), která vznikla na základě faktu, že Jurek byl po většinu své vrcholové kariéry veganem. I díky tomu sklízely jeho neuvěřitelné výkony velikou pozornost, mezi jinými musíme vyzdvihnout především sedminásobné vítězství na nejstarší stomílovce světa Western States 100, dvojnásobné vítězství na pravděpodobně nejtěžším silničním závodě v americkém údolí smrti Badwater Ultramarathon nebo tři vítězství na legendárním Spartatholnu. 

Eat and Run však nebyla první kniha, ve které jsme se mohli o Scottovi a jeho výkonech i životě dočíst. Většina z nás na tuto legendu poprvé narazila na stránkách bestselleru Zrozeni k běhu (Born to Run), kde běžel závod po boku mýtických mexických indiánů.

I když už Jurek, který letos oslaví 42. narozeniny, dávno nesbírá vítězství a na závodech se objevuje především v roli vodiče, pustil se po dlouhé odmlce do kousku, který by měl důstojně završít jeho dlouhou a úspěšnou kariéru. Touto pomyslnou třešničkou na dortu je překonání Apalačské stezky, nejoblíbenější dálkové trasy v USA, v rekordně krátkém čase.

Apalačská stezka (Appalachian trail) protínající Apalačské pohoří vede od jihu k severu východní částí USA. Začátek se nachází ve státě Georgia na místě zvaném Springer Mountain a cíl leží o neuvěřitelných 3 500 kilometrů dál ve státě Maine na vrcholu hory Katahdin.

Scott Jurek

Pokus o překonání rekordu na Apalačské stezce

Scotta můžete na jeho cestě sledovat na následujících odkazech:

Instagram

Online mapa s aktuální pozicí

Facebook

Současný rekord má hodnotu 46 dní a Jurek plánuje snížit tuto hodnotu o celé 4 dny. Při tomto plánu ho tak každý den čeká okolo 50 mil (80 kilometrů) s převýšením, které se v průměru pohybuje kolem hranice 3 000 metrů.

V tuto chvíli už má Scott za sebou více než polovinu a zatím mu vše vychází podle plánu. Vzhledem k jeho skromné povaze nečekejte žádný televizní štáb a nonstop pokrytí celé akce. Příspěvky přibývají čas od času na jeho facebookovém profilu, a když několik dní nenarazí na signál, musí tuto roli zastat jeho manželka Jenny.

Přesto se jako diváci můžeme dostat k několika zajímavým zprávám, které se na trati prozatím udály. První z nich patří do kategorie „to by v Americe s tisíci kilometry divočiny nestálo za zmínku“. Řeč je samozřejmě o pravidelných setkáních s medvědy, které Scott oznamuje s ledovým klidem, jako kdyby zrovna na trase potkal starého známého. 

Kromě zvěře však na takto dlouhé trase můžete narazit i na lidi s velmi zajímavými příběhy. Mezi nimi musíme vyzdvihnout čtyřčlenou rodinku sestávající z matky a tří dětí (jedenáctiletý syn a pětiletá dvojčata). Ti vyrazili v loňském roce na první část stezky a letos zdolávají druhou polovinu. To vše s veškerou potřebnou výbavou a jídlem na zádech.

Jez a běhej

Moje nečekaná cesta k úspěchu na Ultramaratonu

Scott Jurek je mimo jiné autorem knížky Jez a běhej, která sklízí úspěchy u nás i ve světě. V této knize se Scott věnuje svému životnímu příběhu, jak se z malého kluka bez sportovního talentu stal legendárním ultramaratoncem a z masožravého Američana veganem. Knihu si můžete prohlédnout a zakoupit v nakladatelství Mladá fronta.

Pokud se celá akce Scottovi povedla, a my budeme držet palce, aby to vyšlo, nebude to jen další důkaz, že i na rostlinnou stravu se dají podávat nadlidské výkony. Tento rekord bude mít potenciál zastínit i takové kousky, jako byl Kilianův přeběh Pyrenejí nebo rekordní čas Karla Egloffa při zdolání jihoamerické nejvyšší hory Aconcaguy.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz