Pokus o rekord: uběhne Scott Jurek 3500 kilometrů za 42 dnů?

aktualizováno 
Jak to vypadá, když se legenda světového ultratrailu rozhodne důstojně zakončit svou běžeckou kariéru? Scott Jurek patří k běžcům, kteří se navždy zapsali svými výkony do dějin sportu, a nyní chce přidat, ještě jeden, poslední, mistrovský kousek.

Scott Jurek při svém pokusu o zdolání Apalačské stezky v rekordním čase. | foto: scottjurek.comRungo.cz

Scott Jurek je jméno, které není potřeba dlouze představovat. Tento americký ultraběžec s polskými kořeny toho za svou bohatou kariéru dokázal tolik, že se stal živoucí legendou. I když je Jurek už několik let v běžeckém “důchodu” a závodů se účastnil pouze jako vodič, pustil se v těchto dnech do posledního podniku, který nazývá svým mistrovským dílem.

Scottův životopis je dobře známý z jeho velmi oblíbené knihy Jez a běhej (Eat and run), která vznikla na základě faktu, že Jurek byl po většinu své vrcholové kariéry veganem. I díky tomu sklízely jeho neuvěřitelné výkony velikou pozornost, mezi jinými musíme vyzdvihnout především sedminásobné vítězství na nejstarší stomílovce světa Western States 100, dvojnásobné vítězství na pravděpodobně nejtěžším silničním závodě v americkém údolí smrti Badwater Ultramarathon nebo tři vítězství na legendárním Spartatholnu. 

Eat and Run však nebyla první kniha, ve které jsme se mohli o Scottovi a jeho výkonech i životě dočíst. Většina z nás na tuto legendu poprvé narazila na stránkách bestselleru Zrozeni k běhu (Born to Run), kde běžel závod po boku mýtických mexických indiánů.

I když už Jurek, který letos oslaví 42. narozeniny, dávno nesbírá vítězství a na závodech se objevuje především v roli vodiče, pustil se po dlouhé odmlce do kousku, který by měl důstojně završít jeho dlouhou a úspěšnou kariéru. Touto pomyslnou třešničkou na dortu je překonání Apalačské stezky, nejoblíbenější dálkové trasy v USA, v rekordně krátkém čase.

Apalačská stezka (Appalachian trail) protínající Apalačské pohoří vede od jihu k severu východní částí USA. Začátek se nachází ve státě Georgia na místě zvaném Springer Mountain a cíl leží o neuvěřitelných 3 500 kilometrů dál ve státě Maine na vrcholu hory Katahdin.

Scott Jurek

Pokus o překonání rekordu na Apalačské stezce

Scotta můžete na jeho cestě sledovat na následujících odkazech:

Instagram

Online mapa s aktuální pozicí

Facebook

Současný rekord má hodnotu 46 dní a Jurek plánuje snížit tuto hodnotu o celé 4 dny. Při tomto plánu ho tak každý den čeká okolo 50 mil (80 kilometrů) s převýšením, které se v průměru pohybuje kolem hranice 3 000 metrů.

V tuto chvíli už má Scott za sebou více než polovinu a zatím mu vše vychází podle plánu. Vzhledem k jeho skromné povaze nečekejte žádný televizní štáb a nonstop pokrytí celé akce. Příspěvky přibývají čas od času na jeho facebookovém profilu, a když několik dní nenarazí na signál, musí tuto roli zastat jeho manželka Jenny.

Přesto se jako diváci můžeme dostat k několika zajímavým zprávám, které se na trati prozatím udály. První z nich patří do kategorie „to by v Americe s tisíci kilometry divočiny nestálo za zmínku“. Řeč je samozřejmě o pravidelných setkáních s medvědy, které Scott oznamuje s ledovým klidem, jako kdyby zrovna na trase potkal starého známého. 

Kromě zvěře však na takto dlouhé trase můžete narazit i na lidi s velmi zajímavými příběhy. Mezi nimi musíme vyzdvihnout čtyřčlenou rodinku sestávající z matky a tří dětí (jedenáctiletý syn a pětiletá dvojčata). Ti vyrazili v loňském roce na první část stezky a letos zdolávají druhou polovinu. To vše s veškerou potřebnou výbavou a jídlem na zádech.

Jez a běhej

Moje nečekaná cesta k úspěchu na Ultramaratonu

Scott Jurek je mimo jiné autorem knížky Jez a běhej, která sklízí úspěchy u nás i ve světě. V této knize se Scott věnuje svému životnímu příběhu, jak se z malého kluka bez sportovního talentu stal legendárním ultramaratoncem a z masožravého Američana veganem. Knihu si můžete prohlédnout a zakoupit v nakladatelství Mladá fronta.

Pokud se celá akce Scottovi povedla, a my budeme držet palce, aby to vyšlo, nebude to jen další důkaz, že i na rostlinnou stravu se dají podávat nadlidské výkony. Tento rekord bude mít potenciál zastínit i takové kousky, jako byl Kilianův přeběh Pyrenejí nebo rekordní čas Karla Egloffa při zdolání jihoamerické nejvyšší hory Aconcaguy.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz