I v sauně cvičíme aneb proč nám tolik prospívá

aktualizováno 
Příjemné „prohřátí kostí“ a uvolnění svalů není jediným důvodem, proč navštěvovat saunu. Finský vynález nám dokáže pomoci i při sportovních výkonech. O tom, proč ji navštěvovat po celý rok, jsme si popovídali s trenérkou a atletkou Soňou Karáskovou.

Pravidelné saunování zlepší regeneraci, vytrvalost i funkci svalů | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

Saunování je významnou součástí tréninkového plánu sportovců: dá nás rychle do pořádku po tréninkové náloži, podpoří srdeční činnost, a tím i kondici pro další trénink. Ale umí nám pomoci i v době, kdy se spíše než sportu věnujeme rehabilitaci. Soňa Karásková, která si s námi o saunování povídala, je crossfitová trenérka.

Za svůj domovský CrossFit With Us (bývalý CF Iron Land) se bije i v prestižních závodech a dobře ví, co znamená si pořádně naložit, i jak se po tréninku či závodě zase co nejrychleji dostat do pohody. Probrali jsme s ní důvody, proč chodit do sauny pravidelně – nejen pro lepší překonání mrazivých teplot.

1.Když potřebujeme zlepšit vytrvalost

Prohřátí v místnosti s příjemnou vůní dřeva a následný skok do studené vody máme primárně spojené spíše s regenerací. Ta ale nastává spíše až při následném odpočinku a dalších hodinách po odchodu ze sauny. Přímo v sauně totiž ještě tak trochu cvičíme. „Sauna donutí pracovat srdce stejně jako průměrné intenzivní cvičení,“ říká Soňa Karásková. Ideální efekt nastává po tréninku – sauna udržuje výši naší tepové frekvence, a tak vlastně prodlužuje cvičení a zlepšuje naši vytrvalost.

Návštěvu sauny doporučuje trenérka crossfitterům i všem aktivním sportovcům po skončení tréninku. „Není potřeba dodržovat žádný velký časový odstup, ale samozřejmě neskočím do sauny minutu po skončení náročného tréninku,“ říká Soňa a dodává, že atlet by se měl po náročné aktivitě napřed vydýchat a zklidnit dech a tep.

2.Když chceme rychle regenerovat

Dalším plusovým bodem saunování je podpora a urychlení regenerace organismu. Je to tím, že tělo v sauně pracuje v nestandardním, zrychleném režimu. Regeneraci ovlivňují dva faktory – kromě zrychlení srdeční činnosti a silného prokrvení všech svalů dochází i k uvolnění svalového napětí. Teplo a střídání teplot navíc vyplavuje ze svalů kyselinu mléčnou, která se zde usazuje vlivem zátěže a může za nepříjemné pnutí (typické den po zátěži).

„Sauna je ideální pro regeneraci těla a uvolnění svalů,“ říká Soňa Karásková, ale zároveň nedoporučuje navštěvovat saunu krátce po úrazu nebo při jiných obtížích: „Saunování se vyloženě nedoporučuje osobám po úrazu, s křečovými žilami nebo akutními záněty. Zakázána je u lidí s poruchami srdečního rytmu, onemocněním srdce, těžkou formou epilepsie, při hnisajících onemocněních kůže nebo mokvajících ekzémech.“

Navštěvujete saunu?

celkem hlasů: 770

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. března 2018. Anketa je uzavřena.

Celoročně 365
Jen v zimě 321
Do sauny nechodím 72
Jen v létě 12

3.Když chceme podpořit funkci svalů

Saunování a jeho regenerační schopnosti můžeme ale využít i při budování svalstva a podporu jeho správné funkce. A to i po úrazu – ale pozor, s odstupem. Tedy ideálně ve fázi, kdy již aktivně rehabilitujeme. Saunování totiž podporuje i vylučování potřebných hormonů a stimuluje takzvané proteiny tepelného šoku, které podporují růst svalové hmoty.

Saunování je vhodné pro všechny, kteří se potýkají se ztrátou kondice a síly ve svalech, a pomáhá i v případě, že potřebujeme nabrat svalovou hmotu. Je ale nutné dodat, že je jen doplňkem k posilování ve fitness centru a samozřejmě i správnému jídelníčku. Nemusíme se tedy bát, že se z nás pravidelným saunováním v brzké době stane „korba“.

4.Když to potřebujeme rozdýchat

Saunování podporuje činnost lymfatického systému, čímž posiluje imunitu. „Saunování poskytuje úlevu osobám s rozedmou plic a je vhodné v rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích a zánětech plic,“ říká Soňa Karásková a dodává: „Při nachlazení není návštěva sauny vhodná, naopak se ale doporučuje jako forma prevence nachlazení.“

V zimě i v létě

Saunování má na náš organismus dobrý vliv po celý rok - v zimě nabízí navíc „pouze“ benefit příjemného prohřátí. Pro regeneraci a stimulaci svalů bychom však do sauny měli chodit po celý rok. Platí to i pro podporu imunity - pak bychom se saunou měli začínat nejpozději koncem léta.

Musíme ale dodržovat správný postup. Obecně se říká, že v sauně bychom měli udělat dvě až tři „kolečka“, zahrnující vždy pobyt v sauně, zchlazení a odpočinek. Zpět do sauny bychom se měli vrátit až tehdy, kdy je náš tep i dech na normálu a cítíme se příjemně uvolnění a především se nám netočí hlava. Pokud nemáme čas, nemusíme nutně „nahonit“ zmíněné tři cykly – postačí dva a v klidu.

Pobyt v sauně bychom neměli přehánět a neměli bychom zbytečně překonávat své možnosti. Mluví se o optimálních 15 až 20 minutách, ale zpočátku postačí i deset. Řiďme se hlavně tím, co je nám příjemné, rekordy si nechejme na běžecké nebo jiné závody. Ochlazení bychom ale neměli odbývat – ideální je samozřejmě bazének, případně pořádná studená sprcha, pod kterou vydržíme alespoň minutu.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz