Jen každá desátá žena provádí pravidelné kontroly prsů pohmatem. Příčinou toho paradoxně bývá strach, že by si mohly doopravdy něco najít. Přitom objevení nějaké anomálie při samovyšetření neznamená hned něco špatného, čtyři z pěti změn bývají zpravidla neškodné. Jisté však je, že jim to může také zachránit život.
Nádory prsu totiž rostou velice rychle, a jestliže na prsní tkáni nebylo při posledním ultrazvuku či mamografickém vyšetření ještě nic nápadného, může se už jen o několik týdnů později začít tvořit tumor.
Rakovina prsu, to není jen bulka. Pozor na změnu velikosti i tvaru ňadra![]() |
Dobré vyhlídky na vyléčení
Ke kontrole prsu pohmatem by nás také mělo motivovat, že pokud je rakovina rozeznána včas, je u zhoubného nádoru prsu šance na uzdravení skoro 90 procent, a to i díky novým léčebným postupům.
Kromě operace, ozařování a chemoterapie jsou dnes už k dispozici i jiné způsoby léčby.
Antihormonální terapie
U dvou ze tří žen stimulují růst nádoru pohlavní hormony, lékaři pak v takovém případě hovoří o nádoru senzitivním na hormony. Z toho také vychází metoda antihormonální terapie: Pokud se nádoru odepřou hormony, jeho růst se zpomalí, nebo se dokonce úplně zastaví.
Léčba trvá přibližně pět roků. Když ovšem nádor roste mimořádně rychle, doporučují lékaři spíše podstoupit klasickou chemoterapii.
Šetrná biologická léčba
V současnosti se velmi často používá i léčba protilátkami. Je velice účinná a organismus zatěžuje méně než ozařování nebo chemoterapie.
Co se za ní vlastně skrývá? Pokud mají rakovinné buňky mnoho záchytných míst pro růstové hormony, můžou se na nich příslušné hormony snadněji pevně uchytit, a nádor tak roste podstatně rychleji. Protilátky tato záchytná místa blokují, takže se rakovinné buňky nemůžou dále dělit a postupně odumírají.
Imunoterapie je nová naděje
U žen s neoperovatelnými či velmi pokročilými nádory, jež už se nedají léčit uvedenými postupy, se provádějí také pokusy s imunoterapií. Tato metoda posiluje imunitní systém v boji proti nádoru.
Podávají se při ní speciální léky v kombinaci s chemoterapií. Výzkumy prokázaly, že tak lze rakovinu na delší dobu pozastavit.
Operace a vyšetření
Sledovat další díly na iDNES.tvNávod k samovyšetření pohmatem
Jednou za měsíc si na vyšetření udělejte několik minut času. Pokud zjistíte nějakou změnu, ihned to proberte s lékařem!
1. Kontrola pohledem
Překřižte ruce vzadu za hlavou a pozorně si prohlédněte obě prsa v zrcadle. Změnila se jejich velikost nebo tvar? Vidíte nějaká zarudlá nebo propadlá místa? Změnila se barva nebo tvar bradavky?
2. Horní část
Prohmatejte si vestoje plochou dlaně celou oblast v podpaží a horní vnější partie prsou. Můžete klidně i trochu přitlačit. Postupujte směrem dolů. Konce prstů se přitom mají lehce dotýkat.
Příběhy mladých žen, kterým rakovina prsu změnila život![]() |
3. Spodní část
Potom si postupně prohmatejte i dolní oblast hrudníku. Důležité je vždy zachovat stejnou techniku a její posloupnost, protože tak nejjistěji odhalíte případné změny.
4. Spirála
V prohmatávání celého prsu pak pokračujte spirálovitým pohybem zvnějšku směrem dovnitř až k prsní bradavce. Přitom si všímejte nejen zatvrdlých míst, ale i případné bolesti při vyvinutém tlaku.
5. Bradavky
Zlehka je stiskněte mezi palcem a ukazováčkem a sledujte, jestli se objeví zbarvený sekret nebo nějaká tekutina.
6. Změna polohy
Odborníci doporučují i vyšetření prsou vleže, protože se v téhle pozici zploští. Spodní partie se dají dobře prozkoumat hmatem i vleže na zádech, vnější části pak v pozici na boku.