TEST: Salomon Sense Mantra, krotitelky lesních hvozdů

aktualizováno 
Po městských bězích se dostává do povědomí čím dál více trail running. Z internetu se na nás valí neskutečná videa a mnohé napadne, zda to nezkusit též. Spolu s tím se vynoří i otázka: chce to i speciální obuv? Odpovědí je bota, která před pár měsíci vyjela z dílen značky Salomon: Sense Mantra.

Salomon Mantra Sense | foto: Marek Odstrčilík, iDNES.cz

Podle výrobce se jedná o botu "door to trail", mohla by proto vyhovovat široké škále běžců, kteří běhají aspoň šedesát procent tréninkového času mimo asfalt.

Je to univerzální bota s dostatečným tlumením pro asfalt, ale i s dobrou přilnavostí k terénu, podélnou tuhostí a pevnou podešví pro běh po nezpevněných cestách a skalnatém povrchu. Sense Mantra mají přinést běžci bližší kontakt s podkladem, po kterém běží, a díky šestimilimetrovému sklonu pata-špička (tzv. drop) i přirozenější styl běhu a lepší prožitek.

Po asi čtyřech stovkách kilometrů, které jsem v nich naběhal během tří měsíců, a po srovnání s jinými trailovkami mohu napsat, že se Salomonu záměr povedl, a to i z pohledu běžce "hobíka". Boty jsou výborné hlavně pro tréninkové jednotky v lehkém až těžším terénu. Pro mnohé to asi bude tréninkovka i na zimu a jiná období a povrchy, nedovoluji si ale odhadnout, jak se měkká podešev zachová v mrazu.

Pro středně těžkého běžce je bota ideální – nižší profil podešve klame, ale dokáže odtlumit velmi dobře i tvrdý povrch, přičemž zachovává dobrou odezvu povrchu k chodidlu. (To ovšem může být problém na povrchu s většími kameny, na cestách s velmi hrubým štěrkem až kameny, kde nelze seběhnout do trávy.)

Rungo test

Všechny běžecké produkty a vychytávky pro vás testujeme nezávisle. Co nám firmy neposkytnou, to si koupíme, protože nám jde o představení takových věcí, které jsou podle nás dobré a které vám můžeme s čistým svědomím doporučit.

Testovali jsme například: batoh Salomon Skin Pro 10+3 Set,  sporttester Crivit, boty Adidas Energy Boost, Walkman Sony NWZ-W273Nike+ SportWatch GPS

Chystáme pro vás testy následujících produktů: Adidas SNova Riot, Scott Kinabalu, Mizuno Elixir 8, běžecký batoh Raidlight, hodinky Timex Ironman a další

Běh kratší než hodinu na takovémto povrchu sice není med, ale Mantry si s tím poradí. Pokud však nejste kovaní bosoběžci, plosky se chtě nechtě unaví a po dvou a více hodinách se pohodový běh změní ve skákání v "minovém poli", budete mezi kameny tančit jako baletka. Naprostá většina běžců se tomu ale asi vyhne, pokud se tedy nerozhodnete, tak jako já, běžet v Mantrách horský maraton nebo delší vzdálenost. Na Slezském maratonu běžel nicméně v Mantrách závodník na předních pozicích naprosto bez problémů.

Boty mají velmi dobrou ochranu špičky proti "nakopnutí" kamenů, klacků, což hodnotím kladně, ale zároveň mám po absolvování maratonu i výtku – aspoň pro mou nohu je nad prsty ve špičce méně místa, tvrdá ochrana mi tedy sice zachránila nehty před "ukopnutím", ale ne před "vyhlazením". Po delší době a únavě je možné, že začnete dělat jinak pohyby prsty nebo v nich budete mít křeč, to způsobí právě tření prstů o tuto tvrdou část špičky. O nezapomenutelných pár dní máte postaráno.

Plusy a minusy

+ šestimilimetrový sklon pata-špička vás přiměje k přirozenějšímu došlapu

+ ochrana chodidla, ale zároveň dobrá odezva od podkladu

+ výborná ochrana špičky a stran chodidla

+ boty jsou vyšší, dovolují i běžci se slabšími kotníky více chyb, aniž by došlo ke zranění a vyvrknutí kotníku

+ dobrá prodyšnost

+ komfort pro lehké až středně těžké běžce

- měkká podrážka neochrání před opravdu ostrými kameny jako závodní boty stejné značky, nicméně pro sporadické našlápnutí na kámen to není podstatné

- vyšší okraj boty může při delším běhu dřít na kotníku (pokud máte kotník níže)

- vyšší cena

- oproti jiným botám rychlejší opotřebení podrážky

- pro někoho málo místa na výšku ve špičce boty

Kam bych boty zařadil? Určitě k těm, které beru na každodenní tréninky. Výborně drží i na vlhčím povrchu – na kamenech, či kořenech. Sice nemají takový grip jako speedcrossy nebo softgroundy pro běh v bahnu nebo sněhu, ale určitě jsou lepší do bláta než silničky a řada jiných trailovek. Vzhledem k lokalitě, kde běhám, využiji i jejich univerzálnost při přebězích asfaltu, byť se mu snažím maximálně vyhýbat. Rád si je vezmu i na desítku nebo půlmaraton, ale na horské maratony nebo ultratrail si nazuji raději jiné "bačkory".

Přesto v nich lze běhat objemy, ale záleží na povrchu a na vaší trénovanosti. Nižší sklon pata - špička nebude pro drtivou většinu běžců s obvyklými tréninkovými dávkami znát. Ale pokud v nich hodláte dát tříhodinový dlouhý běh nebo dokonce delší a nejste zvyklí na nízký drop bot, je možné, že oproti jiným botám budete cítit větší únavu chodidel nebo celkovou únavu.

Takže sečteno a podtrženo: Chtělo by to znát test od těžšího běžce, ale Mantry jsou boty, ve kterých strávíte mnoho tréninkových a závodních hodin a přitom vás nezklamou. Seběhy jsou v nich opravdu jisté a povolují běžci chyby, za které by jindy platil vyvrknutým kotníkem. Oproti jiným botám se šestimilimetrovým dropem jsou opravdu pohodlné. Určitě bych je doporučil jako hlavní boty na tréninky v terénu, na ultra trail závody však jedině zkušeným běžcům, a to ještě po zvážení závodních alternativ rodiny Sense nebo S-Lab.

Autor: Michael Novák

Další dva pohledy na boty Salomon Sense Mantra

Super boty na šotolinu, ale zvládají i silnici

Z prvního běhu v Mantrách jsem měla respekt, bota mi přišla tuhá, noha nezvykle pevně ukotvená. Mé obavy však byly liché. Navzdory pocitům z prvního nazutí se v Mantrách běhá ženské noze příjemně, pohodlně. Chodidlo, které se díky nízké podrážce dostává více k zemi, se s ní sžívá a z běhu dostáváte jiný prožitek.

Šestimilimetrový sklon pata-špička (tzv. drop) mě měl přiblížit k minimalismu více, než mé ostatní běžecké boty. Pokud jste zvyklí běhat v odtlumenější běžecké obuvi s vyšším dropem jako já, je potřeba si na nižší zvyknout a botky zapojovat do svých výprav pozvolna. Přechodem trpí hlavně lýtka a achillovky. Vše se však časem srovná a vás to běžecky rozvine.

S vlastnostmi boty, které výše vylíčil kolega Michael, víceméně souhlasím. Jsou to boty rozené na šotolinu, tam se chovají opravdu skvěle. Silnice jim problém nedělá, s vlhkem si také poradí, ale hlubší bláto už nezvládají. Mokré kameny a kořeny mě (na rozdíl od Michaela) naučily tančit lambadu, může to být tím, že vážím jen šestačtyřicet kilogramů? Došlap na střední část nohy je v Mantrách přirozený, tak si to v terénu představuji. A nakopnutý šutr jsem zaznamenala jen díky jeho dlouhému letu v mém zorném úhlu.

Příjemně mě překvapil systém tkaniček Quicklace Kit, jím je Salomon charakteristický, já se s ním však setkala poprvé. Stažení je třeba časem vychytat (jak moc, málo), pak už stačí zatáhnout, šupnout zbytek do kapsičky na jazyku a vyběhnout. Je to tak jednoduché, jak to vypadá, a obepnutí a stažení je vskutku příjemné po celém nártu. Kevlarové tkaničky drží, i když navlhnou.

Salomon Sense Mantra bych doporučila všem, jimž trvá třeba tři čtyři kilometry, než doběhnou po asfaltu do lesa – a poté si chtějí běh po lesních a polních cestách už jen užívat.
Majda

Zjistili  jsme, že Mantry jsou na jízdu na žirafě nevhodné

Zjistili jsme, že Mantry jsou na jízdu na žirafě nevhodné

Majda relaxuje při testování Salomon Mantra Sense

Majda relaxuje při testování Salomon Mantra Sense

Místo určení: jednoznačně terén 
Mám rád boty, které můžete nazout, zašněrovat a vyběhnout – a které vám padnou od prvního metru. Pokud boty Salomon Sense Mantra prozkoumáte pozorněji, zjistíte, že vycházejí z modelu S-Lab Sense,  který vznikl pod dohledem skvělého běžce Killiana Jorneta. Boty mají oproti zmíněným Killianovým „raketám“ více tlumení a ochranného materiálu. Přesto jsou neskutečně lehoučké.

Na šotolině nekloužou a výborně drží nohu třeba i v šikmém terénu. Nohy se v nich cítí opravdu jistě a já si uvědomuji, že si vlastně vybírám záměrně tu horší cestu a zkouším, co mi dovolí. Připadám si jako malý kluk, ale v terénu jsou prostě doma. Skvělé jsou i ochranné prvky.
 
Mantry jsou podle výrobce vhodné i na silniční úseky,  ale přesto si myslím, že tím pravým je pro ně stejně terén.
Marek

  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jsem Barbie bez plastik, ale lidé mi to nevěří, říká žena

Marcela Iglesiasová je od dětství posedlá panenkou Barbie. Do jejího vzhledu se začala stylizovat na střední škole....

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz