TEST: Salomon Sense Mantra, krotitelky lesních hvozdů

aktualizováno 
Po městských bězích se dostává do povědomí čím dál více trail running. Z internetu se na nás valí neskutečná videa a mnohé napadne, zda to nezkusit též. Spolu s tím se vynoří i otázka: chce to i speciální obuv? Odpovědí je bota, která před pár měsíci vyjela z dílen značky Salomon: Sense Mantra.

Salomon Mantra Sense | foto: Marek Odstrčilík, iDNES.cz

Podle výrobce se jedná o botu "door to trail", mohla by proto vyhovovat široké škále běžců, kteří běhají aspoň šedesát procent tréninkového času mimo asfalt.

Je to univerzální bota s dostatečným tlumením pro asfalt, ale i s dobrou přilnavostí k terénu, podélnou tuhostí a pevnou podešví pro běh po nezpevněných cestách a skalnatém povrchu. Sense Mantra mají přinést běžci bližší kontakt s podkladem, po kterém běží, a díky šestimilimetrovému sklonu pata-špička (tzv. drop) i přirozenější styl běhu a lepší prožitek.

Po asi čtyřech stovkách kilometrů, které jsem v nich naběhal během tří měsíců, a po srovnání s jinými trailovkami mohu napsat, že se Salomonu záměr povedl, a to i z pohledu běžce "hobíka". Boty jsou výborné hlavně pro tréninkové jednotky v lehkém až těžším terénu. Pro mnohé to asi bude tréninkovka i na zimu a jiná období a povrchy, nedovoluji si ale odhadnout, jak se měkká podešev zachová v mrazu.

Pro středně těžkého běžce je bota ideální – nižší profil podešve klame, ale dokáže odtlumit velmi dobře i tvrdý povrch, přičemž zachovává dobrou odezvu povrchu k chodidlu. (To ovšem může být problém na povrchu s většími kameny, na cestách s velmi hrubým štěrkem až kameny, kde nelze seběhnout do trávy.)

Rungo test

Všechny běžecké produkty a vychytávky pro vás testujeme nezávisle. Co nám firmy neposkytnou, to si koupíme, protože nám jde o představení takových věcí, které jsou podle nás dobré a které vám můžeme s čistým svědomím doporučit.

Testovali jsme například: batoh Salomon Skin Pro 10+3 Set,  sporttester Crivit, boty Adidas Energy Boost, Walkman Sony NWZ-W273Nike+ SportWatch GPS

Chystáme pro vás testy následujících produktů: Adidas SNova Riot, Scott Kinabalu, Mizuno Elixir 8, běžecký batoh Raidlight, hodinky Timex Ironman a další

Běh kratší než hodinu na takovémto povrchu sice není med, ale Mantry si s tím poradí. Pokud však nejste kovaní bosoběžci, plosky se chtě nechtě unaví a po dvou a více hodinách se pohodový běh změní ve skákání v "minovém poli", budete mezi kameny tančit jako baletka. Naprostá většina běžců se tomu ale asi vyhne, pokud se tedy nerozhodnete, tak jako já, běžet v Mantrách horský maraton nebo delší vzdálenost. Na Slezském maratonu běžel nicméně v Mantrách závodník na předních pozicích naprosto bez problémů.

Boty mají velmi dobrou ochranu špičky proti "nakopnutí" kamenů, klacků, což hodnotím kladně, ale zároveň mám po absolvování maratonu i výtku – aspoň pro mou nohu je nad prsty ve špičce méně místa, tvrdá ochrana mi tedy sice zachránila nehty před "ukopnutím", ale ne před "vyhlazením". Po delší době a únavě je možné, že začnete dělat jinak pohyby prsty nebo v nich budete mít křeč, to způsobí právě tření prstů o tuto tvrdou část špičky. O nezapomenutelných pár dní máte postaráno.

Plusy a minusy

+ šestimilimetrový sklon pata-špička vás přiměje k přirozenějšímu došlapu

+ ochrana chodidla, ale zároveň dobrá odezva od podkladu

+ výborná ochrana špičky a stran chodidla

+ boty jsou vyšší, dovolují i běžci se slabšími kotníky více chyb, aniž by došlo ke zranění a vyvrknutí kotníku

+ dobrá prodyšnost

+ komfort pro lehké až středně těžké běžce

- měkká podrážka neochrání před opravdu ostrými kameny jako závodní boty stejné značky, nicméně pro sporadické našlápnutí na kámen to není podstatné

- vyšší okraj boty může při delším běhu dřít na kotníku (pokud máte kotník níže)

- vyšší cena

- oproti jiným botám rychlejší opotřebení podrážky

- pro někoho málo místa na výšku ve špičce boty

Kam bych boty zařadil? Určitě k těm, které beru na každodenní tréninky. Výborně drží i na vlhčím povrchu – na kamenech, či kořenech. Sice nemají takový grip jako speedcrossy nebo softgroundy pro běh v bahnu nebo sněhu, ale určitě jsou lepší do bláta než silničky a řada jiných trailovek. Vzhledem k lokalitě, kde běhám, využiji i jejich univerzálnost při přebězích asfaltu, byť se mu snažím maximálně vyhýbat. Rád si je vezmu i na desítku nebo půlmaraton, ale na horské maratony nebo ultratrail si nazuji raději jiné "bačkory".

Přesto v nich lze běhat objemy, ale záleží na povrchu a na vaší trénovanosti. Nižší sklon pata - špička nebude pro drtivou většinu běžců s obvyklými tréninkovými dávkami znát. Ale pokud v nich hodláte dát tříhodinový dlouhý běh nebo dokonce delší a nejste zvyklí na nízký drop bot, je možné, že oproti jiným botám budete cítit větší únavu chodidel nebo celkovou únavu.

Takže sečteno a podtrženo: Chtělo by to znát test od těžšího běžce, ale Mantry jsou boty, ve kterých strávíte mnoho tréninkových a závodních hodin a přitom vás nezklamou. Seběhy jsou v nich opravdu jisté a povolují běžci chyby, za které by jindy platil vyvrknutým kotníkem. Oproti jiným botám se šestimilimetrovým dropem jsou opravdu pohodlné. Určitě bych je doporučil jako hlavní boty na tréninky v terénu, na ultra trail závody však jedině zkušeným běžcům, a to ještě po zvážení závodních alternativ rodiny Sense nebo S-Lab.

Autor: Michael Novák

Další dva pohledy na boty Salomon Sense Mantra

Super boty na šotolinu, ale zvládají i silnici

Z prvního běhu v Mantrách jsem měla respekt, bota mi přišla tuhá, noha nezvykle pevně ukotvená. Mé obavy však byly liché. Navzdory pocitům z prvního nazutí se v Mantrách běhá ženské noze příjemně, pohodlně. Chodidlo, které se díky nízké podrážce dostává více k zemi, se s ní sžívá a z běhu dostáváte jiný prožitek.

Šestimilimetrový sklon pata-špička (tzv. drop) mě měl přiblížit k minimalismu více, než mé ostatní běžecké boty. Pokud jste zvyklí běhat v odtlumenější běžecké obuvi s vyšším dropem jako já, je potřeba si na nižší zvyknout a botky zapojovat do svých výprav pozvolna. Přechodem trpí hlavně lýtka a achillovky. Vše se však časem srovná a vás to běžecky rozvine.

S vlastnostmi boty, které výše vylíčil kolega Michael, víceméně souhlasím. Jsou to boty rozené na šotolinu, tam se chovají opravdu skvěle. Silnice jim problém nedělá, s vlhkem si také poradí, ale hlubší bláto už nezvládají. Mokré kameny a kořeny mě (na rozdíl od Michaela) naučily tančit lambadu, může to být tím, že vážím jen šestačtyřicet kilogramů? Došlap na střední část nohy je v Mantrách přirozený, tak si to v terénu představuji. A nakopnutý šutr jsem zaznamenala jen díky jeho dlouhému letu v mém zorném úhlu.

Příjemně mě překvapil systém tkaniček Quicklace Kit, jím je Salomon charakteristický, já se s ním však setkala poprvé. Stažení je třeba časem vychytat (jak moc, málo), pak už stačí zatáhnout, šupnout zbytek do kapsičky na jazyku a vyběhnout. Je to tak jednoduché, jak to vypadá, a obepnutí a stažení je vskutku příjemné po celém nártu. Kevlarové tkaničky drží, i když navlhnou.

Salomon Sense Mantra bych doporučila všem, jimž trvá třeba tři čtyři kilometry, než doběhnou po asfaltu do lesa – a poté si chtějí běh po lesních a polních cestách už jen užívat.
Majda

Zjistili  jsme, že Mantry jsou na jízdu na žirafě nevhodné

Zjistili jsme, že Mantry jsou na jízdu na žirafě nevhodné

Majda relaxuje při testování Salomon Mantra Sense

Majda relaxuje při testování Salomon Mantra Sense

Místo určení: jednoznačně terén 
Mám rád boty, které můžete nazout, zašněrovat a vyběhnout – a které vám padnou od prvního metru. Pokud boty Salomon Sense Mantra prozkoumáte pozorněji, zjistíte, že vycházejí z modelu S-Lab Sense,  který vznikl pod dohledem skvělého běžce Killiana Jorneta. Boty mají oproti zmíněným Killianovým „raketám“ více tlumení a ochranného materiálu. Přesto jsou neskutečně lehoučké.

Na šotolině nekloužou a výborně drží nohu třeba i v šikmém terénu. Nohy se v nich cítí opravdu jistě a já si uvědomuji, že si vlastně vybírám záměrně tu horší cestu a zkouším, co mi dovolí. Připadám si jako malý kluk, ale v terénu jsou prostě doma. Skvělé jsou i ochranné prvky.
 
Mantry jsou podle výrobce vhodné i na silniční úseky,  ale přesto si myslím, že tím pravým je pro ně stejně terén.
Marek


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Advantage Consulting, s.r.o.
KRESLIČ VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz