Salomon začíná s výrobou běžeckých bot na míru přímo v obchodě

aktualizováno 
Běžecké boty vyráběné na míru byly až doposud výsadou elitních atletů. Od prvního června ale budete mít možnost nechat si vyrobit Salomon ME:sh, první běžně dostupnou běžeckou botu vyrobenou podle vašich individuálních představ a potřeb.

Salomon začíná s výrobou běžeckých bot na míru přímo v obchodě | foto: salomonRungo.cz

O tom, že budoucnost běžeckých bot představuje výroba jednotlivých modelů na míru konkrétnímu běžci, není pochyb. Až doposud si však většina značek hrála výhradně s 3D tištěnými tlumicími vrstvami, které by se měly v budoucnu tisknout podle dat nasbíraných o vašich chodidlech přímo v obchodě.

Salomon ME:sh

Zcela z odlišného úhlu přistoupil k problematice individuálně vyráběných bot francouzský Salomon, který už letos v létě spustí program Salomon SLAB ME:sh. Nabídne individuální výrobu běžecké boty od A do Z přímo v obchodě, ve kterém ji budete kupovat.

Výroba standardní běžecké boty vyžaduje použití zhruba 50 různých komponent a 180 operací. Aby mohl Salomon nabízet výrobu mimo specializované továrny, musel celý proces výrazně zjednodušit. Výsledek představují boty, pro jejichž konstrukci si vystačíte s pouhými dvanácti samostatnými díly, které složíte dohromady pomocí 30 operací. Část této práce má na starosti speciální robot a část závisí na lidských rukou.

Kromě zjednodušení celé výroby má použitá konstrukce pozitivní vliv také na životní prostředí, protože eliminuje odpad a nevyužitý materiál na minimum. Uhlíkovou stopu tohoto produktu snižuje i fakt, že se boty nemusí posílat přes půl zeměkoule, ale vyrábí se přímo na místě.

Teplem tvarovaný svršek

Nejpokrokovějším prvkem z celé boty je svršek Twinskin. Je utkaný ze dvou různých vláken a na první pohled připomíná ponožku. Aby byla bota natvarována podle vašich individuálních potřeb, strčí se polotovar svršku do pece, která roztaví jedno z použitých vláken a celá konstrukce se před opětovným zatvrdnutím přizpůsobí vašemu chodidlu na míru. Celý proces vzdáleně připomíná vypékání vnitřních botiček u lyžáků, které je dnes běžnou praxí ve všech specializovaných obchodech.

Nyní už zbývá pouze přiložit tlumicí vrstvu. Samotné tlumení není v tomto případě vyráběno 3D tiskem, ale běžec si může zvolit mezipodešev přesně podle svých představ. Na výběr je celá škála dropů i různé úrovně tlumení. Na závěr se na botu nalepí podešev s preferovaným vzorkem podle toho, v jakém prostředí nejraději běháte. Proces složení svršku, tlumení a podešve se provádí manuálně.

Tři různé varianty

Běžecké boty Salomon ME:sh si budete moci zakoupit už prvního června a v první vlně budou dostupné u osmi prodejců ve Francii a u jednoho v Belgii. Na začátek budou k dispozici tři specifikace.

První z nich jsou boty kompletně vyráběné na míru, u kterých si vyberete vše od úrovně a tvaru tlumení přes vámi preferovanou podrážku až po šířku a výšku svršku. Kromě toho všeho si můžete vybrat i jednu ze 768 různých barevných kombinací. Cena takto vyrobených bot bude 300 eur.

Druhým bude model navržený pro použití v konkrétním typu terénu. Zde se dá očekávat, že mezi devíti nabízenými variantami budou boty jak pro city trail, tak pro běhání ve specifických horských podmínkách. Cena této jednodušší varianty bude 230 eur.

Za stejnou cenu si budete moci pořídit také třetí a poslední variantu, kterou představují boty původně navržené na míru pro Kiliana Jorneta. Ten před deseti lety přišel s nápadem individuálně vytvořených bot jako vůbec první.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz