Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

  0:05
Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být nervózní a bát se, že onemocníme? Riziko tu samozřejmě je, ale při dodržování bezpečnostních opatření není panika na místě, uklidňuje časopis Zdraví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Salmonelová infekce je onemocnění bakterií Salmonella, která napadá trávicí trakt. Typicky se šíří kontaminovanou stolicí a lidé ji obvykle dostanou prostřednictvím znečištěné vody nebo infikovaného jídla. 

Sedm letních zdravotních nebezpečí, která často podceňujeme

Salmonela je nebezpečná v tom, že mnozí infikovaní lidé nemají žádné příznaky onemocnění; jiní trpí průjmem, horečkou a křečemi v břiše, a to obvykle po dobu osmi až 72 hodin. Příznaky nemoci je možné zaměnit za příznaky střevní chřipky.

V některých případech je průjem tak silný, že hrozí dehydratace organismu a je nezbytná rychlá lékařská pomoc. K ohrožení života může dojít i v případě, že se bakterie rozšíří i mimo trávicí trakt (tzv. bakterémie): napadnout může například mozek a míchu (meningitida), srdce a chlopně (endokarditida), kosti nebo kostní dřeň (osteomyelitida) či cévní stěny. Někdy se objevuje i reaktivní artritida.

Domácí lékař

Dobrá zpráva nicméně je, že u většiny zdravých lidí příznaky odezní během několika dní i bez konkrétní léčby: většina příznaků za dva až sedm dní, průjem může trvat až deset dní. 

Trávicímu traktu ovšem může trvat i několik měsíců, než se stoprocentně vrátí do normálního stavu.

Pokud je potřeba podávat léky, jde obvykle o některý ze dvou následujících typů medikamentů: léky proti průjmu nebo antibiotika. Ta se nasazují především tehdy, pokud se bakterie salmonely rozšíří mimo trávicí trakt, či pokud je imunitní systém pacienta výrazně narušený.

Zbytečné podávání antibiotik ovšem může být kontraproduktivní. Pokud je infekce jen ve střevech, mohou antibiotika naopak prodloužit dobu potřebnou k vyléčení.

Na co si dát pozor?

Hlavní zdroje salmonely jsou tři:

  • drůbeží i jiné syrové maso (např. znečištěné fekáliemi během řeznického zpracování), mořské plody (chované v kontaminované vodě)
  • syrová vejce (od nakažených slepic)
  • ovoce a zelenina (především importované exotické druhy mohou být zality či omyty kontaminovanou vodou; kontaminace hrozí i v naší kuchyni - z infikovaného masa)

Z tohoto seznamu vychází i doporučení, která by měl člověk dodržovat, aby se vyvaroval infekce.

Sedm základních doporučení

1. Myjte si ruce. Zcela důsledně po použití toalety, výměně plenky, vyhození zvířecích exkrementů, dotycích s ptáky nebo plazy, zpracování syrového masa nebo drůbeže.

Co byste měli vědět

* Salmonelu můžete chytit z různého jídla. Na kontaminovaném jídle ze vzhledu ani vůně nepoznáte, že je nějak nebezpečné; proto je dobré pravidla správného zacházení s potravinami stále. 

* Salmonela se může také rozšířit ze zvířat na člověka nebo z člověka na člověka. Vždy si myjte ruce po kontaktu se zvířaty (zejména ptáky a plazy) a také po použití toalety. Pokud jste sami měli salmonelu, nechystejte nikomu jídlo, dokud se úplně nezbavíte průjmu. 

* Salmonela je běžnější v letních měsících. Teplejší počasí a potraviny, které nejsou skladovány v lednici, jsou ideálním prostředím pro množení salmonely. Potraviny, které se rychle kazí, hotová jídla a zbytky vždy dejte do chladničky či mrazáku do dvou hodin (pokud je venku nad 30 stupňů, pak nejpozději do hodiny). 

* Onemocnění salmonelou může postihnout každého. Může být vážné a u některých lidí může způsobit opravdu skutečné obtíže: týká se to například dětí do pěti let, seniorů a osob s oslabenou imunitou, například kvůli cukrovce, onemocnění jater či ledvin nebo kvůli rakovině či její léčbě. 

* Salmonela způsobuje více onemocnění, než si myslíte. Na každou osobu, u které je nemoc potvrzena laboratorním testem, je dalších asi třicet lidí, kteří salmonelou onemocní, a nikde to nehlásí. Většina lidí totiž nejde k doktorovi ani si nenechá udělat odběry, když je jim „jen“ špatně. V Česku jde odhadem o pětinásobek nehlášených případů. 

2. Dbejte na oddělení potravin. Syrové maso, drůbež a mořské plody skladujte v ledničce odděleně od ostatních potravin. Pořiďte si do kuchyně dvě prkénka: jedno na syrové maso, druhé na čerstvou zeleninu a ovoce. Nikdy nedávejte jídlo na talíř, na němž předtím bylo syrové maso.

3. Pozor na koření. Podle zjištění odborníků některé případy salmonely vznikly po konzumaci kontaminovaného koření; i koření by tak mělo být v ideálním případě tepelně upraveno, než se pokrm dostane na stůl.

4. Nejezte syrová vejce. Používají se třeba v domácí majonéze, zmrzlině nebo vaječném koňaku. Všechna, která zkonzumujete, by měla být alespoň pasterovaná. Pokud už si dáte jídlo, v němž jsou syrová vejce (majonéza, omáčky připravované v páře, tiramisu apod.), konzumujte je co nejdříve po přípravě.

5. Správně zacházejte s vejci. Vejce by se měla skladovat v chladu (ideálně 5-18 °C). Neměla by se mýt. Uvařená vejce rychle zchlaďte a dejte je do ledničky; při pokojové teplotě se mohou bakterie salmonely množit.

6. Dbejte na dodržení těchto pravidel u oslabených lidí. Zvláště pečliví buďte u malých dětí, seniorů a lidí se sníženou imunitou.

7. Dbejte na tepelnou úpravu i vhodné skladování potravin. Hlídejte si, aby jídlo bylo pořádně uvařené a zbytky byly rychle zchlazené či zmražené. Potraviny, které se částečně rozmrazí, už znovu nezmrazujte. Tatarský biftek nebo na povrchu opečený a uvnitř syrový grilovaný steak jsou pochoutky, jež byste si během léta měli raději odříct. Pokud ohříváte jídlo, vždy ho alespoň pět minut povařte.

Na ochranu veřejnosti myslí i úřady

Státní veterinární správa je velmi aktivní a dělá vše pro to, aby se na veřejnost dostalo kontaminovaných potravin co nejméně. „V chovech drůbeže se v posledních letech daří snižovat výskyt salmonel, a to jak v chovech kuřat na maso, tak v chovech nosnic na produkci vajec. Drůbeží maso je na přítomnost salmonel povinně vyšetřováno také na drůbežích porážkách a porcovnách. Odebírány jsou rovněž vzorky ze zahraničních zásilek v místech jejich určení,“ popisuje mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček.

„Vzhledem k obrovskému objemu porážené drůbeže i dováženého drůbežího masa však pochopitelně nelze vyšetřit každý kus či balení. Salmonela se tedy může u drůbeže i přes všechna opatření zjistit. Chyba může být i v kontaminaci během zpracovávání/porcování a další manipulaci a hlavně při nedodržování předepsaných teplot do 4 °C, kdy se ojedinělé bakterie, které by nezpůsobily žádné onemocnění, mohou masivně množit,“ dodává.

A co když onemocním?

Pokud byste měli smůlu a přece jen salmonelózou onemocněli, myslete na to, že je potřeba dát svému trávicímu traktu prostor pro rekonvalescenci: tedy dodržovat dietu (rýže, suché pečivo, banány, dušená mrkev atd.). Naopak tučná a kořeněná jídla jsou tabu.

Článek vyšel v červnovém čísle měsíčníku Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Pár dělí sedmatřicet let, chtějí založit rodinu

Jednašedesátiletá Cheryl McGregorová plánuje se svým o sedmatřicet let mladším manželem Quranem založit rodinu. Sama už...

Staňte se vílou i bez diet. Devět rad, jak shodit kila a moc toho neměnit

Premium Chcete pro sebe v novém roce něco udělat? Zapomeňte na razantní diety, které nám odložená kila nakonec vždycky vrátí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Ničí cévy, srdce i mozek. Vysoký tlak nebolí, v tom je zrádný, varuje lékař

Premium Kdysi ve Vsetíně stála Všeobecná jubilejní veřejná městská nemocnice císaře Františka Josefa I. Starý pavilon interny...

Vysoký cholesterol nebolí, ale může zabíjet. Jak ho držet pod kontrolou?

Vysoký cholesterol je hrozbou nejen pro dříve narozené, ale také pro mladší ročníky. Mezi obzvláště riziková období pak...

Honzík se topil, prodělal mozkovou smrt. Pomohla pupečníková krev, říká matka

Premium Pouhé dvě minuty nepozornosti stačily, aby ještě ne dvouletý Honzík vjel na odrážedle pod vodní hladinu. Vytáhli ho po...

V minulosti bojovala s anorexií, dnes žena soutěží jako kulturistka

Dvacetiletá Scarlett Wilsonová z Velké Británie jako náctiletá bojovala s poruchou příjmu potravy. Měla deprese a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...