Salmonela je větší zabiják než klíště

  10:15aktualizováno  10:15
Teplé počasí je jako stvořené pro rozmnožování bakterií, které nás mohou i zabít. Skrývají se v nedopečených kuřatech i na plovárnách. Dávat si pozor musí především malé děti a oslabení lidé.

Salmonelou se můžete nakazit i při domácím grilování | foto: Profimedia.cz

Před dvěma lety grilovala padesátiletá Vlasta z Prahy s přáteli na zahradě. Rožnění ji však posléze na půl roku vyřadilo z běžného života. Mohlo za to jedno nepropečené kuřecí stehno. Onemocněla těžkou salmonelózou. Infekce, které mohou i zabít, číhají na každém kroku. A zvlášť nyní, v teplém počasí.

„Už když jsem do něj kousla, cítila jsem, že není úplně propečené, ale sousto jsem dojedla. Pak jsem se podívala, u kostí byla ještě krev,“ vzpomíná žena. Už večer se prý necítila ve své kůži, ráno dostala průjem.

„Bylo mi zle i druhý den, měla jsem křeče, průjmy a zvracela jsem. Když mě dovezli k doktorovi, rovnou si mě nechali v nemocnici. Pak jsem ještě byla půl roku doma na nemocenské,“ vypráví Vlasta.

Salmonelózou ročně onemocní kolem třiceti tisíc Čechů. Bakterie salmonely spolu s dalšími nebezpečnými „příbuznými“ mohou nejméně za 60 tisíc onemocnění střevní infekcí ročně. Vedle planých neštovic je to nejčastější infekční onemocnění. Staršímu, nemocí oslabenému člověku nebo dítěti může přivodit i smrt. Loni na střevní infekce zemřelo jedenáct lidí.

Antibiotika pro kuřata
Letní měsíce jsou pro život a množení nebezpečných bakterií ideální. Přebývají nejčastěji v mase a ve vajíčkách. „Máme data, že až 40 procent všech chovů v Evropě je kontaminováno nebezpečnou kampylobakterií. S tím nejde nic dělat,“ konstatuje primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý.

„Nelze dávat všem kuřatům antibiotika. Jediným způsobem, jak se vlivu těchto bakterií bránit, je správné skladování a správná tepelná úprava,“ zdůrazňuje.

Tepelná úprava je důležitá, nákaza však číhá i na neumytém kuchyňském prkénku nebo noži, který použijete na porcování masa a pak jím nakrájíte zeleninu na salát.
 
Jiné bakterie, které způsobují střevní infekce, se skrývají ve vodě. „Jsou to enteroviry, mají několik typů, způsobují letní chřipky, průjmy, bolesti kloubů. Přenášejí se ve vodě, jejich oblíbená místa jsou plovárny,“ říká Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení nemocnice Na Bulovce. Neexistuje možnost, jak se před nimi bránit. „A nemusí to být jen banální onemocnění. Tyhle viry mohou způsobovat obrny. Tak jako u jiných infekčních nemocí je až 15 procent spojeno s různými komplikacemi,“ vysvětluje Roháčová. Střevní infekce pro zdravé dospělé lidi podle lékařů většinou nepředstavují smrtelné nebezpečí. „Dospělý, zdravý člověk je schopen nahradit ztráty způsobené průjmem a zvracením vodou a minerály. Ale malé děti, staří a jinak oslabení lidé jsou ohroženi,“ říká primář Dlouhý.
Kvůli dehydrataci mohou selhat ledviny.

„Nedávno jsme přijali malé dítě s průjmem. Ale rodiče to podcenili, přijeli pozdě a dítě za půl hodiny zemřelo,“ říká primář.

Vzpomíná také na případ, kdy na obyčejnou salmonelózu málem zemřel mladý kulturista. „Snědl syrové vejce, aby měl větší bicepsy, a dostal průjem. Nešel hned k lékaři, je to přece silák! Selhaly mu ledviny a musel pak chodit na dialýzu,“ vypráví primář.

Klíšťové encefalitidy přibývá Nemocí, o které se letos v létě mluví snad nejvíc (ačkoliv z hlediska infekčních chorob nepatří zdaleka k největším zabijákům), je klíšťová encefalitida. Oproti minulému roku se její výskyt zvýšil o třetinu.

„K 6. srpnu číslo nakažených vystoupalo v celé zemi k 205. Je to o více než 30 procent oproti stejnému datu v minulém roce, kdy jsme za celý rok měli 1180 nakažených. Letos bude počet záviset na tom, jaký bude podzim a jak se protáhne houbařská sezona,“ konstatuje hlavní hygienik ČR Michael Vít.


Letní infekce

Z jídla

Střevní infekce (např. salmonelóza) Počet nemocných: 60 381Počet mrtvých: 11 Průběh: Nemoc provázejí vysoké horečky, průjmy a zvracení. Hrozí dehydratace organismu a selhání ledvin. Neohroženější jsou staří lidé, nemocní lidé a děti. Ochrana: Dostatečné tepelné zpracování jídla, správné skladování.

Ze sexu

Žloutenka B Počet nemocných: 361 Počet mrtvých: 4 Průběh: Vážné onemocnění jater, provází ji horečky. Může přerůst do chronického zánětu jater. Nejčastěji se přenáší pohlavním stykem. Často si tuto žloutenku přivážejí turisté z jižních zemí. Nebezpečné je to při sexuální turistice, například v Thajsku. Ochrana: Očkování (nově je povinné u dětí), chráněný pohlavní styk.

Ze špíny

Žloutenka A, takzvaná nemoc špinavých rukou Počet nemocných: 294 Počet mrtvých: 0 Průběh: Postihuje nejčastěji děti, většinou ve špatných hygienických podmínkách. „Měli jsme nedávno dvě menší epidemie v romských komunitách,“ říká ústecký primář Pavel Dlouhý. Výjimkou není, že si nemoc dovezou turisté, kteří se vrátí ze zemí, kde je nízká úroveň hygieny, například z Indie. Ochrana: Dostatečná hygiena.

Z cizích krajů

Horečka dengue, malárie či žlutá zimnice Počet nemocných: Desítky. Počet mrtvých: Není evidován. Průběh: Horečku dengue přenášejí komáři v jihovýchodní Asii. Kromě vysokých teplot ji provázejí silné bolesti celého těla a vyrážka. Podobné příznaky mají i další nemoci. Ochrana: Než člověk někam vyrazí, měl by si zjistit, proti čemu se očkovat a jaké si vzít léky.

Z lesa

Klíšťová encefalitida Počet nemocných: 1180* Počet mrtvých: 3 Průběh: Zánět mozkových blan, může vést i k ochrnutí. Ochrana: Očkování. Máte-li potíže, okamžitě vyhledejte lékaře.


  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Premium

Jak vyčmuchat rakovinu. V Kopřivnici testují revoluční metodu prevence

Dvojice vědců Spirod Tavandzis a Petra Riedlová Matulová se před třemi lety pustila do unikátního výzkumu. Společně s...

OBRAZEM: Slavné ženy, které vyhrály boj nad rakovinou prsu

Svět slaví mezinárodní den boje proti rakovině prsu, který připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz