TEST: V tempovce Salming Speed 6 budete nepřehlédnutelní a rychlí

aktualizováno 
Existuje lepší kombinace, než když jsou běžecké boty krásné a rychlé zároveň? Podle nás ne. A proto se nám novinka Salming Speed 6 opravdu líbí.

TEST: V tempovce Salming Speed 6 budete nepřehlédnutelní a rychlí | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Najít lehkou rychlou botu s tvrdší tlumící vrstvou, která vás pořádně nakopne do odrazu, je dnes velký oříšek. Většina výrobců totiž uzpůsobuje své na rychlost určené modely širší skupině běžců. To má za následek snížení tuhosti a zvyšování měkkosti, takže nejedna tempovka je dnes svým komfortem srovnatelná s tréninkovými a objemovými botami. Je zde ale jedna novinka, která se nebojí zachovávat funkční vlastnosti určené pro nekompromisní výkon. Pojďme se podívat na Salming Speed šesté generace.

Salming Speed 6

Salming Speed 6

Silniční tempově závodní bota

hmotnost: 210 g (UK8)

drop: 6 mm

cena: 3 690 korun

klady:

  • nízká hmotnost a vysoká dynamika
  • vysoce reflexní svršek, který pevně a spolehlivě obepíná chodidlo
  • tvrdší tlumení určené pro co nejvyšší efektivitu při tempovém tréninku a závodu

zápory:

  • vzhledem k velmi nízké hmotnosti se dá očekávat o něco nižší životnost ve srovnání s předchozí generací

V Salmingu se letos inovací nebojí a Speed 6 je už třetí botou v řadě, která rozhodně stojí za pozornost. Špatná nebyla ani varianta s pořadovým číslem pět, ale podzimní novinka posouvá tenhle model na zcela novou úroveň. Už předem je jasné, že tady se nejedná o žádný lehký facelift. Ve srovnání se svým předchůdcem působí Speed 6 jako zcela nová bota, i když se změny týkají především svrškové části.

Je poměrně zajímavé, že novinka přišla pouze půl roku po uvedení předchozí verze. Obvykle trvá minimálně celý rok, než výrobce uvolní nastupující generaci. V tomto případě to však rozhodně není na škodu, protože změna je rozhodně změnou k lepšímu.

Nový svršek

Zásadní je především kompletní přepracování svršku, který je nově velmi podobný tomu, který můžete nalézt u závodky Race 5. Řeč není jen o bláznivě barevném designu a vysoce reflexním potisku, díky němuž vás při večerním běhu nikdo nepřehlédne. Důležité je celkové odlehčení a zúžení kolem nártu i ve špičce. To se sice může zdát jako negativní změna, ale u bot určených na rychlost se předpokládá, že v nich nebudete trávit až tak velké množství času. A důležitá je co nejvyšší přesnost a stabilita. Díky tomu je rozumně úzký a pevný svršek naprosto ideální volbou, a pokud tato změna navíc přinesla snížení hmotnosti o 30 gramů, pak rozhodně není co vytknout.

TEST: V tempovce Salming Speed 6 budete nepřehlédnutelní a rychlí
TEST: V tempovce Salming Speed 6 budete nepřehlédnutelní a rychlí

Změna svršku se projevila i na velikosti celé boty. Pátá generace mi ve stejném čísle přišla minimálně o půl centimetru delší, což může být způsobené jak rozdílem v šířce obou bot, tak ve změně v použitém materiálu. Každopádně pokud máte v botníku Speed 5 a uvažujete o pořízení podzimního nástupce, opět se můžete vrátit ke svému obvyklému číslu.

Stejné a přece rychlejší

V oblasti podešve se nezměnilo vůbec nic, i nadále je tvořena poměrně minimalistickou vrstvou gumy s hlubokými zářezy pro co nejsnadnější flexibilitu při odrazu. Na první pohled nejsou patrné žádné změny ani v tlumící vrstvě, ale po obutí působí Speed 6 lehce tvrdším a rychlejším dojmem. Drop zůstává stále stejných šest milimetrů a nezmizela ani miskovitá konstrukce v oblasti paty, která se stará o zlepšení stability pro běžce s volnějšími kotníky nebo mírnou pronací. Toto řešení však neobsahuje žádné tvrzené výztuhy nebo zpevňující prvky a svou stavbou je bota určena primárně pro neutrální došlap.

Celková míra tlumení je u Speed 6 spíše nižší, bota bude vyhovovat zejména lehčím běžcům a všem těm, kdo hledají rychlé a dynamické boty, ve kterých půjde odběhnout jak náročný tempový trénink, tak delší závod. Dobře mohou tyto boty posloužit také jako závodka pro rekreační běžce, kteří si na čistokrevnou závodku nevěří a hledají botu, která jim pomůže při snaze o překonání osobních rekordů na silničních závodech. Speed 6 je dostatečně lehká a dynamická bota, které nechybí rozumná úroveň tlumení, takže tuto úlohu zvládne na jedničku.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz