Rychlá hudba vám pomůže běžet rychleji, ale dejte pozor na cyklisty

aktualizováno 
Zvýší kadenci vašeho běhu, zrychlí váš běh, ale může pomoci i regeneraci. Bezvýhradně užitečným parťákem však hudba není, špunty v uších vás totiž dokážou spolehlivě odříznout od vnímání okolí a způsobit mnoho nebezpečných situací.

Běh se sluchátky v uších vám může pomoci s tempem, pozor ale na okolní dění. | foto: Profimedia.cz

Málokteré téma dokáže rozdělit běžeckou komunitu na dva tábory jako poslouchání hudby. Zatímco jedna skupina nedá na svůj přehrávač plný pečlivě vybraných písniček dopustit a sluchátka bere s sebou vždy a všude, zástupci té druhé si ťukají na čelo a myslí si něco o bezohledných uživatelích frekventovaných cyklostezek, kteří si vůbec nedokáží užít okolní prostředí.

Oba názory mají něco do sebe. Hudba na jednu stranu dokáže citelně pomoci, ale na stranu druhou kvůli špuntům v uších vzniká množství nepříjemných situací.

Udržování vysoké kadence

Jednou z největších výhod, jaké hudba při běhání poskytuje, je pomoc při udržování vysokého počtu kroků za minutu neboli kadence. Právě kadence je jeden z nejsnáze měřitelných prvků, který ovlivňuje kvalitu běžecké techniky. Realita je samozřejmě výrazně komplikovanější, ale po zjednodušení bude platit, že čím více kroků za minutu uděláte, tím efektivnější váš běh bude a tím více se při každém kroku sníží intenzita nárazu.

TomTom Spark se sluchátky Urbanista.

TomTom Spark: měří trasu i tep a ještě vám zahrají, pozor ale na výdrž. Recenzi čtěte zde.

Jako optimální hodnota se u kadence udává 180 kroků za minutu, a i když záleží také na vaší výšce a délce dolních končetin, platí, že právě toto číslo je hodnotou, od které se dá odpíchnout při dalším pilování techniky. Kadence se dá měřit buď pomocí sporttesteru, nebo zvukového metronomu z vašeho telefonu - což je ovšem velmi nepohodlné, proto se tento způsob hodí pouze při kratších bězích.

Nemáte-li k dispozici sporttester, který by vám kadenci změřil, může být řešením i dobře vybraná hudba sestávající právě ze skladeb s rytmem 180 bpm (beats per minute/úderů za minutu). Budete-li svůj krok držet v rytmu písně, budete si tak hlídat i svou kadenci.

Rychlá hudba, rychlé tempo

Hudba však neprospívá pouze udržování rytmu. Studie kanadských vědců ukázala, že by mohla mít vliv i na vnímání rychlosti a že vhodně zvolená muzika ovlivní i následnou regeneraci.

Podle očekávání totiž platí, že rychlá hudba vám pomůže běžet o něco rychleji a s vyšší tepovou frekvencí, aniž byste si toho všimli. Naopak pomalá hudba by měla mít podle této studie pozitivní vliv na rychlost regenerace, při jejím poslechu se bude rychleji snižovat srdeční frekvence a odplavovat laktát.

Ve výsledku vám tedy dobře vybraný playlist může pomoci ke kvalitnějším časům při tréninku i na závodech. Pozor si ale musíte dát na akcích, které se řídí podle pravidel atletiky a použití sluchátek zakazují. (Zpravidla jsou to mistrovství České republiky jako Praha-Běchovice, Pražský Maraton, Pardubický Vinařský půlmaraton a další).

Rizika hlasité hudby

Některé závody ovšem zakazují sluchátka z čistě bezpečnostních důvodů. Nahlas puštěná muzika, zejména pokud je reprodukovaná sluchátky typu špunt (které se zasunují hluboko do uší) vás totiž dokonale odřízne od reality. Nejen na cyklostezce pak není nic nebezpečnějšího než běžec, který netuší, co se děje kolem něj, nereaguje na zvonění projíždějícího cyklisty a zkříží mu cestu.

Pokud se bez hudby neobejdete, snažte se vždy volit hlasitost tak, aby vás z okolního provozu nemohlo nic překvapit. V tomto směru jsou výrazně lepší klasická pecková sluchátka, která sice nebudou tak pevně držet v uších, ale zato neodstíní většinu okolních zvuků.

Méně rizikový už bude běh ve volné přírodě, kde kolize s cyklistou hrozí jen výjimečně, ale ani tak není špatné občas nechat hudební přehrávač doma, naplno si užívat krajinu kolem sebe a vnímat svůj dech, tempo a intenzitu běhu. Schopnost vnímat své tělo a správně rozpoznat jeho signály, jako je nastávající únava, energetická krize nebo naopak dobrá běžecká forma, vám může při závodech pomoci více než ten nejnadupanější playlist.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Pláč potřebujeme. Léčí naše tělo, duši i srdce, říká psychiatrička

Slzy. Pro někoho znak slabosti, pro jiného přirozená součást života. Pláč nás nikdy nepřepadá bezdůvodně, našemu tělu a...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz