Rychlá hudba vám pomůže běžet rychleji, ale dejte pozor na cyklisty

aktualizováno 
Zvýší kadenci vašeho běhu, zrychlí váš běh, ale může pomoci i regeneraci. Bezvýhradně užitečným parťákem však hudba není, špunty v uších vás totiž dokážou spolehlivě odříznout od vnímání okolí a způsobit mnoho nebezpečných situací.

Běh se sluchátky v uších vám může pomoci s tempem, pozor ale na okolní dění. | foto: Profimedia.cz

Málokteré téma dokáže rozdělit běžeckou komunitu na dva tábory jako poslouchání hudby. Zatímco jedna skupina nedá na svůj přehrávač plný pečlivě vybraných písniček dopustit a sluchátka bere s sebou vždy a všude, zástupci té druhé si ťukají na čelo a myslí si něco o bezohledných uživatelích frekventovaných cyklostezek, kteří si vůbec nedokáží užít okolní prostředí.

Oba názory mají něco do sebe. Hudba na jednu stranu dokáže citelně pomoci, ale na stranu druhou kvůli špuntům v uších vzniká množství nepříjemných situací.

Udržování vysoké kadence

Jednou z největších výhod, jaké hudba při běhání poskytuje, je pomoc při udržování vysokého počtu kroků za minutu neboli kadence. Právě kadence je jeden z nejsnáze měřitelných prvků, který ovlivňuje kvalitu běžecké techniky. Realita je samozřejmě výrazně komplikovanější, ale po zjednodušení bude platit, že čím více kroků za minutu uděláte, tím efektivnější váš běh bude a tím více se při každém kroku sníží intenzita nárazu.

TomTom Spark se sluchátky Urbanista.

TomTom Spark: měří trasu i tep a ještě vám zahrají, pozor ale na výdrž. Recenzi čtěte zde.

Jako optimální hodnota se u kadence udává 180 kroků za minutu, a i když záleží také na vaší výšce a délce dolních končetin, platí, že právě toto číslo je hodnotou, od které se dá odpíchnout při dalším pilování techniky. Kadence se dá měřit buď pomocí sporttesteru, nebo zvukového metronomu z vašeho telefonu - což je ovšem velmi nepohodlné, proto se tento způsob hodí pouze při kratších bězích.

Nemáte-li k dispozici sporttester, který by vám kadenci změřil, může být řešením i dobře vybraná hudba sestávající právě ze skladeb s rytmem 180 bpm (beats per minute/úderů za minutu). Budete-li svůj krok držet v rytmu písně, budete si tak hlídat i svou kadenci.

Rychlá hudba, rychlé tempo

Hudba však neprospívá pouze udržování rytmu. Studie kanadských vědců ukázala, že by mohla mít vliv i na vnímání rychlosti a že vhodně zvolená muzika ovlivní i následnou regeneraci.

Podle očekávání totiž platí, že rychlá hudba vám pomůže běžet o něco rychleji a s vyšší tepovou frekvencí, aniž byste si toho všimli. Naopak pomalá hudba by měla mít podle této studie pozitivní vliv na rychlost regenerace, při jejím poslechu se bude rychleji snižovat srdeční frekvence a odplavovat laktát.

Ve výsledku vám tedy dobře vybraný playlist může pomoci ke kvalitnějším časům při tréninku i na závodech. Pozor si ale musíte dát na akcích, které se řídí podle pravidel atletiky a použití sluchátek zakazují. (Zpravidla jsou to mistrovství České republiky jako Praha-Běchovice, Pražský Maraton, Pardubický Vinařský půlmaraton a další).

Rizika hlasité hudby

Některé závody ovšem zakazují sluchátka z čistě bezpečnostních důvodů. Nahlas puštěná muzika, zejména pokud je reprodukovaná sluchátky typu špunt (které se zasunují hluboko do uší) vás totiž dokonale odřízne od reality. Nejen na cyklostezce pak není nic nebezpečnějšího než běžec, který netuší, co se děje kolem něj, nereaguje na zvonění projíždějícího cyklisty a zkříží mu cestu.

Pokud se bez hudby neobejdete, snažte se vždy volit hlasitost tak, aby vás z okolního provozu nemohlo nic překvapit. V tomto směru jsou výrazně lepší klasická pecková sluchátka, která sice nebudou tak pevně držet v uších, ale zato neodstíní většinu okolních zvuků.

Méně rizikový už bude běh ve volné přírodě, kde kolize s cyklistou hrozí jen výjimečně, ale ani tak není špatné občas nechat hudební přehrávač doma, naplno si užívat krajinu kolem sebe a vnímat svůj dech, tempo a intenzitu běhu. Schopnost vnímat své tělo a správně rozpoznat jeho signály, jako je nastávající únava, energetická krize nebo naopak dobrá běžecká forma, vám může při závodech pomoci více než ten nejnadupanější playlist.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz