Přírodou mezi skalami až k zázračné studánce na okraji Prahy

aktualizováno 
V severních částech Prahy se nacházejí krásné stezky a pěšinky, na nichž neuvěříte, že jste na kraji hlavního města. Cesty podél potoka ukryté ve stínu stromů jsou jako stvořené pro vyběhnutí i v letních měsících. Občerstvit se navíc můžete lahodnou vodou ze Zázračné studánky.

Vyhlídka na Kozích hřbetech. | foto: Marcela JanoutováRungo.cz

Podrobnosti o trase

Mapa roztocké RUNGO trasy.

Délka trasy: 14,5 km
Terén: upravené cesty, místy náročnější technické pasáže. Nevhodné pro kočárky.

Pozvánku na Rungo.cz trasu pro tento měsíc jsme dostali od čtenáře Filipa Grusze, který nás uchvátil již svou předchozí kutnohorskou trasou, na kterou jsme vás pozvali v únoru. Proto jsme už dopředu tušili, že i tentokrát to bude stát za to.

Trasa začíná v Roztokách u Prahy, kam se bez problémů dostanete například vlakem. Vydáváme se po modré turistické značce směrem na Okoř. Vine se po příjemných pěšinách kolem Únětického potoka a stoupá do mírného kopce. Už ani nevnímáme, že jsme tak blízko hlavního města, a užíváme si atmosféry Tichého údolí. Ticho tu však rozhodně není, každou chvíli se nám nad hlavou naskytne pohled na nízko letící letadlo mířící na pražské letiště.

Občas je potřeba umět také odpočívat.
Únětický potok nabízí příjemné osvěžení v horkých letních dnech.

Kilometry rychle ubíhají a za chvíli už stojíme na rozcestí Pod Alšovou vyhlídkou. Zde si můžete vyběhnout kopeček nahoru na vyhlídku, my si místo toho dáváme malou svačinku na lavičce na hrázi rybníka. Pokračujeme po zelené a kolem obrovské památné vrby vybíháme (no dobře, spíše jdeme) lesní pěšinou až na Kozí hřbety. Nahoře nad údolím se chvíli rozhlížíme po okolí a běžíme po skalnatém a kamenitém hřebeni krásnou cestou, kterou si musí užít každý milovník trailového běhání. Téměř na každém kroku je připravena lavička, která vybízí k odpočinku a rozjímání. Na kraji Kozích hřbetů vylepujeme soutěžní samolepku a doufáme, že se u ní brzy zastaví spousta z vás.

Stezka Tichým údolím podél Únětického potoka.

Následuje trocha asfaltu až do Horoměřic, za kterými pokračujeme rovnou alejí mezi poli až k odbočce s modrou turistickou značkou. Pokud by si chtěl někdo výběh prodloužit, má nyní jedinečnou možnost seběhnout do Přírodního parku Šárka-Lysolaje a po červené značce si přidat zhruba 14 kilometrů nádherným údolím, kam se občas vydáváme v rámci našich Rungo.cz výběhů. My se však vydáváme po modré směrem k přírodnímu parku Housle. Místy je cesta trochu zarostlá, postupně se ale rozšiřuje a po proběhnutí ovocným sadem se dostáváme až k Zázračné studánce.

Zázračná studánka s kapličkou je vítaným občerstvením.
Proud lahodné vody je velmi silný.

Podle legendy tu voda vytryskla jako odpověď na modlitby v době sucha a odnepaměti jsou jí připisovány zázračné schopnosti. Prý především na problémy s očima. Uvidíme, i když jsem se napil pořádně, brýle potřebuji pořád, vynikající chuť, kterou zde místní oceňují pravidelnými návštěvami s kanystry, jsem si ale užil do sytosti.

Soutěž: Vyfoťte se na této trase u naší samolepky a vyhrajte

Tentokrát soutěžní samolepku najdete přímo pod Kozími hřbety.

Každý měsíc vám představíme jednu trasu, která podle nás stojí zato. Pokud na ni vyrazíte, najdete na ní samolepku Rungo.cz. Nebude nijak schovaná, naopak byste ji měli najít na první pohled. Například na této trase je nalepena na sloupku u cesty hned za Kozími hřbety. Když se u ní vyfotíte a fotku nám pošlete s kontaktem na vás (adresou) na e-mail soutez@rungo.cz, můžete být po skončení měsíce vylosováni a získat parádní běžeckou čepici.

Pokud by se vám podařilo projít všech 12 tras, které v průběhu roku představíme (a nechcete-li se účastnit každoměsíční výzvy, máte na to celý rok, takže klidně můžete projít všech 12 tras až v červenci příštího roku), dostanete od nás automaticky originálni předmět z dílny Rungo, který bude vytvořen jen pro tuhle akci. Trasu rozhodně není nutné běhat, nejde o závod a čas nehraje roli. Užijte si krásu okolní přírody třeba pohodovou procházkou.

Sídlištní ulicí přebíháme na žlutou značku a pokračujeme z mírného kopce přírodní rezervací Roztocký ráj až zpět do Roztok. Tady běžíme opět ve stínu stromů téměř ideálním běžeckým terénem a kilometry ubíhají, ani nevíme jak. Je jich za námi necelých patnáct a je nám docela líto, že už je konec. 

Romantická zákoutí vybízí k odpočinku.
Cesta Roztockým hájem, kde kilometry ubíhají jedna radost.

Děkujeme čtenáři Filipovi a jsme moc rádi, že i v Praze se dá běhat přírodou přesně tak, jak to máme nejraději. Navíc i s občerstvením v podobě pramenité vody, které obzvlášť v létě přijde jistě vhod. Tak vyrazte, určitě se vám tu bude líbit!

Další trasy

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz