Rungo.cz: Vyběhněte za sluncem na Vraní skálu a vyhrajte

aktualizováno 
Tahle trasa vás zavede na úžasnou skalní vyhlídku uprostřed krásných listnatých lesů západně od Prahy, ze které je vidět do všech světových stran. Cestou vás čekají zvlněné lesní cesty, nádherně čistý vzduch a výhledy do krajiny, které vás pohladí po duši.

Pohled do krajiny a vyhřátá Vraní skála vás nabijou novou energií i po náročném výběhu. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Pro start výběhu jsme zvolili vesničku Hředle, nedaleko Zdic, jen kousek od plzeňské dálnice. Například cesta z Prahy autem vám sem nebude trvat o mnoho déle než půl hodiny. Zaparkovali jsme přímo na návsi, kde jsme se ještě před výběhem občerstvili pitnou vodou, která vytéká z pomníku uprostřed.

Ještě před výběhem se posilňuji osvěžující vodou na návsi.
Posezení u křížku s výhledem do krajiny přímo vybízí k odpočinku a relaxaci.

Trasa na Vraní skálu

Mapa trasy výletu na Vraní skálu.

Celá trasa má 12 kilometrů a není příliš vhodná pro kočárky. Doporučujeme spíše krosovou obuv, ale na lesních cestách to zvládnete i v silničkách. Celkem nastoupáte zhruba 350 metrů.

Vybíháme po červené turistické značce, která ihned opouští vesnici a vede nás do mírného stoupání směrem do místních lesů. Cestou se zastavujeme u křížku, vedle kterého je dřevěné posezení, a chvíli se jen tak díváme do krajiny. Je teplo, slunce nad námi a výhled na kopce spolu s nádherným tichem léčí všechen stres z pracovního shonu. Tady bych se vydržel dívat ještě hodně dlouho.

Ale jsme teprve na začátku naší cesty, a tak vyrážíme dál. Široká cesta stále stoupá a vede nás lesem až na rozcestí, kde odbočujeme doprava po zelené. Les kolem nás houstne a sem tam je v něm vidět louže či bažina. Díky mírnému seběhu, který nám přinesla zelená turistická značka, nám kilometry ubíhají, ani nevíme jak. Na rozcestí V potocích se napojujeme na žlutou, po které budeme stoupat až na Vraní skálu.

Tam někde nahoře nás čeká cíl naší cesty, Vraní skála.
Občas jsme po cestě potkali i nějaké bažiny.
Po širokých lesních cestách se běželo jedna radost.

Stoupání po žluté je opravdu vydatné, a tak si ho užíváme spíše chůzí než během. Ale to nevadí, alespoň máme čas si prohlédnout fialové a modré květy, které lemují cestu. V dálce se začíná ozývat hřmění blížící se bouřky. K Vraní skále je to ale již jen kousek.

Soutěž: Vyfoťte se na této trase u naší samolepky a vyhrajte

Michal u soutěžní samolepky na rozcestí.

Každý měsíc vám představíme jednu trasu, která podle nás stojí zato. Pokud na ni vyrazíte, najdete na ní samolepku Rungo.cz. Nebude nijak schovaná, naopak byste ji měli najít na první pohled. Například na této trase je nalepena přímo u turistického rozcestníku Vraní skála. Když se u ní vyfotíte a fotku nám pošlete s kontaktem na vás (adresou) na e-mail soutez@rungo.cz, můžete být po skončení měsíce vylosováni a získat parádní běžeckou čepici.

Pokud by se vám podařilo projít všech 12 tras, které v průběhu roku představíme (a nechcete-li se účastnit každoměsíční výzvy, máte na to celý rok, takže klidně můžete projít všech 12 tras až v červenci příštího roku), dostanete od nás automaticky originálni předmět z dílny Rungo, který bude vytvořen jen pro tuhle akci. Trasu rozhodně není nutné běhat, nejde o závod a čas nehraje roli. Užijte si krásu okolní přírody třeba pohodovou procházkou.

Zhruba půl hodiny před západem slunce stojíme na samotném vrcholu vyhlídky. Na západě jsou vidět mohutné bouřkové mraky, kterými sotva prosvítají poslední paprsky zapadajícího slunce, na sever je vidět vydatný déšť, ale všude dokola je nádherný výhled na kopcovitou, hustě zalesněnou krajinu. Od bouřky fouká studený vzduch, ale samotná skála je nádherně vyhřátá a energie, která z ní sálá, je skoro hmatatelná. Chvíli mlčky sedíme, posloucháme bouřku a nabíráme síly do dalších dnů každodenního života.

Úzká pěšinka s prudkým stoupáním až na samotný vrchol.
Cestou na vrchol jsme se kochali krásnými květinami.
Poslední paprsky zapadajícího slunce a bouřkové mraky při pohledu z Vraní skály.

Pomalu se stmívá a bouřka se blíží, takže je čas vyrazit zpět k autu. Pokračujeme po žluté nádhernou klikatící se single track pěšinou, kterou musí milovat každý trailový běžec. Na rozcestí Vraní skála vylepujeme soutěžní samolepku, pak s trochou neplánovaného bloudění po modré zpět k autu. Chvílemi již vydatně prší, ale jelikož je teplo, nevadí nám to. Za svitu čelovek dobíháme opět ke křížku s posezením před vesnicí Hředle, kde jsme dnes začínali. Ještě jednou se tu zastavíme a vychutnáme si to neuvěřitelné ticho.

Pohledem na oblohu skrz třepotající se lístky majestátného stromu se loučíme a sbíháme poslední metry k autu. Krásná, zhruba 12 kilometrů dlouhá trasa sice byla proložena vydatnými kopečky s poměrně velkým převýšením, ale nabila nás energií. Takže neváhejte a vydejte se nasbírat trochu energie i vy, je jí tam dost pro všechny.

Máte i vy tip na Rungo trasu? Pozvěte nás!

Máte i vy tip na zajímavou trasu ve svém okolí, kterou byste rádi představili ostatním? Napište nám o ní na redakce@rungo.cz a do předmětu napište Tip na trasu. Pečlivě vybereme ty nejlepší, které následně navštívíme a proběhneme nejlépe s vámi nebo podle vašich instrukcí, abychom je mohli také zařadit do našeho seriálu. Měla by být dlouhá zhruba 5 až 15 kilometrů, dobře značená a nabídnout něco, co opravdu stojí za návštěvu, nejlépe v přírodě.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz