RUNGO.cz trasy: Přivítejte jaro v šumavském podhůří a vyhrajte

aktualizováno 
Provedu vás svou rodnou Šumavou. Vybral jsem trasu přes vrchol Libín, která je určena pro ty, kteří mají rádi ticho a čistou přírodu. Na trase najdete lesní cesty i trochu asfaltu, potůčky, rybníčky, celoročně přístupnou rozhlednu se skvělým výhledem a v samotném závěru pak také malebnou lesní křížovou cestu.

Široké cesty přímo lákají k pohodovému běhu. | foto: Tomáš FoltínRungo.cz

Trasa začíná i končí ve městě Prachatice. Profilově jde o náročnější trasu, protože na 14 kilometrech přesahuje její převýšení 500 výškových metrů. Nemějte ale obavy o její zdolání, určitě ji dokáže absolvovat i běžecký amatér. 

Fefrovský potok a výběh na Libínské Sedlo

Začátek trasy se nachází na okraji města Prachatice, konkrétně u vlakové zastávky Prachatice lázně. Odsud se vydáme asfaltovou silnicí zhruba 300 metrů k naší první zastávce, která se nachází před mostkem u Fefrovského potoka. 

Běžíme lesní cestičkou podél lesa zleva a Feferského potůčku vpravo. Po zhruba kilometru přeběhneme hlavní komunikaci a napojíme se na cestu zvanou Zlatá stezka. V současné době cesta slouží v letních měsících jako jedna z šumavských cyklotras, v zimních měsících je zde udržována i běžecká stopa.

Zvířecí obůrka.
Začátek trasy podél Fefrovského potoka.

Před námi se objevuje Fefrovský rybník s malou zvířecí oborou. V oploceném areálu jsou k vidění například daňci či jeleni. Podél obory vpravo se vydáváme po cestě Zlatá stezka do prvního stoupání. Celá trasa je lemována lesy šumavského podhůří. Touto cestou před několika sty lety vedla jedna z hlavních obchodních cest, kterou byla do Česka dopravována z německého Pasova sůl a další zboží.

Libínské Sedlo

Po zhruba jedenapůlkilometrovém prudkém výběhu se dostáváme na rozcestí zvané Pod Perlovicemi v nadmořské výšce 830 metrů. několik metrů pokračujeme po cyklotrase vedoucí podél hlavní silnice do vesnice Libínské Sedlo.

Sjezdovka na okraji Libínského Sedla.
Kostel sv. Anny v Libínském Sedle.
Jen cesta, les a ticho.

Libínské Sedlo představuje jedinou osadu na trase, proto v případě počínající únavy využijte nabídek k občerstvení, například v Hospůdce u Brabců. Součástí vesničky, která má zhruba 100 obyvatel, je kostel sv. Anny ze 16. století, který je veden jako kulturní památka České republiky. Při severozápadním nároží kostela se nachází památný strom - lípa. Na okraji obce se v zimním období provozuje malá sjezdovka se sněžným dělem, vlekem a osvětlením, které je určena především pro nejmenší a začínající sjezdaře.

Soutěž: Vyfoťte se na této trase u naší samolepky a vyhrajte

Soutěžní samolepka se tentokrát nacházá na ceduli směřijící k lanovému parku...

Každý měsíc vám představíme jednu trasu, která podle nás stojí zato. Pokud na ni vyrazíte, najdete na ní samolepku Rungo.cz. Nebude nijak schovaná, naopak byste ji měli najít na první pohled. Například na této trase je nalepena na informační ceduli směřující k lanovému parku Libín. Když se u ní vyfotíte a fotku nám pošlete s kontaktem na vás (adresou) na e-mail soutez@rungo.cz, můžete být po skončení měsíce vylosováni a získat parádní běžeckou čepici.

Pokud by se vám podařilo projít všech 12 tras, které v průběhu roku představíme (a nechcete-li se účastnit každoměsíční výzvy, máte na to celý rok, takže klidně můžete projít všech 12 tras až v červenci příštího roku), dostanete od nás automaticky originální předmět z dílny RUNGO, který bude vytvořen jen pro tuhle akci. Trasu rozhodně není nutné běhat, nejde o závod a čas nehraje roli. Užijte si krásu okolní přírody třeba pohodovou procházkou.

Cesta na Sedýlko a vrchol Libín

Mapa trasy

Mapa šumavské RUNGO trasy.

Odsud se vydáváme po zelené. Nejprve přebíháme Farský potok, poté opět pomalu začínáme stoupat. V době, kdy byly pořizovány fotografie, pokrývaly okolní přírodu ještě zbytky sněhu, až se tudy vydáte vy, možná bude vše kolem už v jarním rozpuku. 

Na rozcestí se vydáváme doleva, tak jak nám říká ukazatel - lanový park Libín. Zde jsem také vylepil soutěžní samolepku, u které se můžete vyfotit do soutěže. Asfaltovou silnicí běžíme dál až na Sedýlko, kde se vydáváme doleva na závěrečný jedenapůlkilometrový výběh a zároveň na nejkrásnější část této Rungo.cz trasy. V zimě při dobrých sněhových podmínkách vedou ze Sedýlka cestou doprava udržované běžkařské trasy až do města Prachatice.

Tip pro rodiny s dětmi

V případě, že se vydáte na cestu s menšími dětmi, doporučuji z Prachatic vyjet autem po hlavní komunikaci směrem na Volary a Pasov. Po pár kilometrech dorazíte do vesnice Libínské Sedlo, kde se za vesnicí vydáte doleva a po asi dvou kilometrech se dostanete na toto místo - Sedýlko, kde je možné na parkovišti nechat zdarma auto a vydat se na výběh/výšlap na vrchol Libín odsud. Při zohlednění cesty tam i cesty zpět by trasa neměla přesáhnout 4 km.

Odsud se odpojujeme od silnice přístupné i autům a míříme za pravou šumavskou přírodou, která nebyla doposud, na rozdíl od některých jiných částí Šumavy, zasažena kůrovcem. Vbíháme do přírodní rezervace, kterou poběžíme celou dobu až do našeho návratu do města Prachatice.

Po zhruba půldruhém kilometru dorážíme na nejvyšší vrchol výběhu a zároveň šumavského podhůří - na vrchol Libín. Zde se na chvíli zastavujeme. Máme totiž, co se týče běhu, to nejhorší za sebou. Odsud už následuje pouze cesta dolů. Opravdu již žádný kopec na šumavské Rungo.cz trase nepotkáte. Přestože nám chybí ještě asi 6 kilometrů, můžete si bez přeceňování říct: Teď už celou šumavskou Rungo.cz trasu dám!

Vrchol Libín

Na vrcholu Libín se nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Kamenná válcovitá rozhledna z roku 1883 je celoročně přístupná. Rozhledna dosahuje výšky 27 metrů a pro její zdolání je potřeba po výběhu vyjít 138 schodů. Z vrcholu věže dohlédnete na severní straně například na město Prachatice, hrad Helfenburg, zámek Hluboká nebo na elektrárnu Temelín. Při pohledu na jih se naskýtá panoramatický výhled na Boubín, největší prales ve střední Evropě, a přilehlou oblast Šumavy včetně její německé části. Za dobré viditelnosti jsou vidět i rakouské Alpy.

Libínská rozhledna.
V době proběhnutí trasy bylo v některých částech ještě dost sněhu.

Otevírací doba rozhledny

pondělí:   zavřeno
úterý:      11:00 - 16:00
středa :   11:00 - 16:00
čtvrtek:   11:00 - 16:00
pátek:     11:00 - 16:00
sobota:   10:30 - 17:00
neděle:   10:30 - 16:00

Vstupné: 10 Kč (snížené 5 Kč)

Na vrcholu Libín je možné se v místním kiosku občerstvit a doplnit právě vydanou energii. Nedaleko je možné využít dalších sportovních nabídek - místního hřiště a především lanového parku.

Asi 100 metrů od rozhledny se totiž nachází lanové centrum, které je největší svého druhu ve střední Evropě. Lanový park Libín je postaven ve velmi atraktivní přírodní scenérii bývalého dioritového dolu. Díky tomu se zde utvořily propasti a přírodní jezírko, přes něž končí trasa jednoho z okruhů přejezdem v necelých dvaceti metrech. Neopakovtelný zážitek. Na jiném z okruhů se vám díky nadmořské výšce téměř 1 100 metrů naskytne ojedinělý výhled do krajiny z korun stromů. Je možné využít i nočního lezení. Celkově je lanový park dlouhý kilometr a půl a má více než osmdesát překážek, celkem se skládá ze šesti tras (včetně jedné dětské trasy).

Seběh z Libína a kolem kapliček

Jak jsem avizoval, odsud nás čeká asi šestikilometrový seběh. Na vrcholu Libín opouštíme asfaltovou cestu a vydáváme se lesními cestami přírodní rezervace. Míjíme otevřenou branku a užíváme si seběhu v přírodním sněhu.

Kapličky podél cesty jako součást křížové cesty.
Kapličky podél cesty jako součást křížové cesty.

Po necelých dvou kilometrech uhněte na rozcestí doleva (doprava vede cesta zpět na Sedýlko). Tím se dostáváme na takzvanou Křížovou cestu (cestu kolem kapliček). Ta je tvořena 14 kapličkami, které spojovaly Patriarchu (kapli sv. Filipa Neri) s bývalými Lázněmi sv. Markéty. Na této cestě se nacházelo několik pramenů vysoce studené vody s léčivými účinky. V roce 2009 byly kapličky označeny římskými číslicemi z páskové oceli.

Z cesty je možné spatřit až posledních 8 kapliček a po zhruba čtyřech kilometrech se blížíme k bývalým Lázním sv. Markéty, které jsou na okraji Prachatic.

Se setměním se z lesní cesty napojujeme na asfaltku v ulici Lázeňská a tím náš výběh prakticky končí. Nacházíme se jen několik desítek metrů od železniční stanice Prachatice - lázně.

Máte i vy tip na Rungo trasu? Pozvěte nás!

Máte i vy tip na zajímavou trasu ve svém okolí, kterou byste rádi představili ostatním? Napište nám o ní na redakce@rungo.cz a do předmětu napište Tip na trasu. Pečlivě vybereme ty nejlepší, které následně navštívíme a proběhneme nejlépe s vámi nebo podle vašich instrukcí, abychom je mohli také zařadit do našeho seriálu. Měla by být dlouhá zhruba 5 až 15 kilometrů, dobře značená a nabídnout něco, co opravdu stojí za návštěvu, nejlépe v přírodě.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Anesteziolog jako dopravní pilot. Narkóza už není hrozbou, říká lékař

MUDr. Ivan Chytra

Může narkóza poškodit mozek? Kolem stavu, kdy člověk v celkové anestezii upadne do řízené ztráty vědomí, panuje stále...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz