Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

RUNGO.cz trasy: Přivítejte jaro v šumavském podhůří a vyhrajte

Provedu vás svou rodnou Šumavou. Vybral jsem trasu přes vrchol Libín, která je určena pro ty, kteří mají rádi ticho a čistou přírodu. Na trase najdete lesní cesty i trochu asfaltu, potůčky, rybníčky, celoročně přístupnou rozhlednu se skvělým výhledem a v samotném závěru pak také malebnou lesní křížovou cestu.

Široké cesty přímo lákají k pohodovému běhu. | foto: Tomáš FoltínRungo.cz

Trasa začíná i končí ve městě Prachatice. Profilově jde o náročnější trasu, protože na 14 kilometrech přesahuje její převýšení 500 výškových metrů. Nemějte ale obavy o její zdolání, určitě ji dokáže absolvovat i běžecký amatér. 

Fefrovský potok a výběh na Libínské Sedlo

Začátek trasy se nachází na okraji města Prachatice, konkrétně u vlakové zastávky Prachatice lázně. Odsud se vydáme asfaltovou silnicí zhruba 300 metrů k naší první zastávce, která se nachází před mostkem u Fefrovského potoka. 

Běžíme lesní cestičkou podél lesa zleva a Feferského potůčku vpravo. Po zhruba kilometru přeběhneme hlavní komunikaci a napojíme se na cestu zvanou Zlatá stezka. V současné době cesta slouží v letních měsících jako jedna z šumavských cyklotras, v zimních měsících je zde udržována i běžecká stopa.

Zvířecí obůrka.
Začátek trasy podél Fefrovského potoka.

Před námi se objevuje Fefrovský rybník s malou zvířecí oborou. V oploceném areálu jsou k vidění například daňci či jeleni. Podél obory vpravo se vydáváme po cestě Zlatá stezka do prvního stoupání. Celá trasa je lemována lesy šumavského podhůří. Touto cestou před několika sty lety vedla jedna z hlavních obchodních cest, kterou byla do Česka dopravována z německého Pasova sůl a další zboží.

Libínské Sedlo

Po zhruba jedenapůlkilometrovém prudkém výběhu se dostáváme na rozcestí zvané Pod Perlovicemi v nadmořské výšce 830 metrů. několik metrů pokračujeme po cyklotrase vedoucí podél hlavní silnice do vesnice Libínské Sedlo.

Sjezdovka na okraji Libínského Sedla.
Kostel sv. Anny v Libínském Sedle.
Jen cesta, les a ticho.

Libínské Sedlo představuje jedinou osadu na trase, proto v případě počínající únavy využijte nabídek k občerstvení, například v Hospůdce u Brabců. Součástí vesničky, která má zhruba 100 obyvatel, je kostel sv. Anny ze 16. století, který je veden jako kulturní památka České republiky. Při severozápadním nároží kostela se nachází památný strom - lípa. Na okraji obce se v zimním období provozuje malá sjezdovka se sněžným dělem, vlekem a osvětlením, které je určena především pro nejmenší a začínající sjezdaře.

Soutěž: Vyfoťte se na této trase u naší samolepky a vyhrajte

Soutěžní samolepka se tentokrát nacházá na ceduli směřijící k lanovému parku...

Každý měsíc vám představíme jednu trasu, která podle nás stojí zato. Pokud na ni vyrazíte, najdete na ní samolepku Rungo.cz. Nebude nijak schovaná, naopak byste ji měli najít na první pohled. Například na této trase je nalepena na informační ceduli směřující k lanovému parku Libín. Když se u ní vyfotíte a fotku nám pošlete s kontaktem na vás (adresou) na e-mail soutez@rungo.cz, můžete být po skončení měsíce vylosováni a získat parádní běžeckou čepici.

Pokud by se vám podařilo projít všech 12 tras, které v průběhu roku představíme (a nechcete-li se účastnit každoměsíční výzvy, máte na to celý rok, takže klidně můžete projít všech 12 tras až v červenci příštího roku), dostanete od nás automaticky originální předmět z dílny RUNGO, který bude vytvořen jen pro tuhle akci. Trasu rozhodně není nutné běhat, nejde o závod a čas nehraje roli. Užijte si krásu okolní přírody třeba pohodovou procházkou.

Cesta na Sedýlko a vrchol Libín

Mapa trasy

Mapa šumavské RUNGO trasy.

Odsud se vydáváme po zelené. Nejprve přebíháme Farský potok, poté opět pomalu začínáme stoupat. V době, kdy byly pořizovány fotografie, pokrývaly okolní přírodu ještě zbytky sněhu, až se tudy vydáte vy, možná bude vše kolem už v jarním rozpuku. 

Na rozcestí se vydáváme doleva, tak jak nám říká ukazatel - lanový park Libín. Zde jsem také vylepil soutěžní samolepku, u které se můžete vyfotit do soutěže. Asfaltovou silnicí běžíme dál až na Sedýlko, kde se vydáváme doleva na závěrečný jedenapůlkilometrový výběh a zároveň na nejkrásnější část této Rungo.cz trasy. V zimě při dobrých sněhových podmínkách vedou ze Sedýlka cestou doprava udržované běžkařské trasy až do města Prachatice.

Tip pro rodiny s dětmi

V případě, že se vydáte na cestu s menšími dětmi, doporučuji z Prachatic vyjet autem po hlavní komunikaci směrem na Volary a Pasov. Po pár kilometrech dorazíte do vesnice Libínské Sedlo, kde se za vesnicí vydáte doleva a po asi dvou kilometrech se dostanete na toto místo - Sedýlko, kde je možné na parkovišti nechat zdarma auto a vydat se na výběh/výšlap na vrchol Libín odsud. Při zohlednění cesty tam i cesty zpět by trasa neměla přesáhnout 4 km.

Odsud se odpojujeme od silnice přístupné i autům a míříme za pravou šumavskou přírodou, která nebyla doposud, na rozdíl od některých jiných částí Šumavy, zasažena kůrovcem. Vbíháme do přírodní rezervace, kterou poběžíme celou dobu až do našeho návratu do města Prachatice.

Po zhruba půldruhém kilometru dorážíme na nejvyšší vrchol výběhu a zároveň šumavského podhůří - na vrchol Libín. Zde se na chvíli zastavujeme. Máme totiž, co se týče běhu, to nejhorší za sebou. Odsud už následuje pouze cesta dolů. Opravdu již žádný kopec na šumavské Rungo.cz trase nepotkáte. Přestože nám chybí ještě asi 6 kilometrů, můžete si bez přeceňování říct: Teď už celou šumavskou Rungo.cz trasu dám!

Vrchol Libín

Na vrcholu Libín se nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Kamenná válcovitá rozhledna z roku 1883 je celoročně přístupná. Rozhledna dosahuje výšky 27 metrů a pro její zdolání je potřeba po výběhu vyjít 138 schodů. Z vrcholu věže dohlédnete na severní straně například na město Prachatice, hrad Helfenburg, zámek Hluboká nebo na elektrárnu Temelín. Při pohledu na jih se naskýtá panoramatický výhled na Boubín, největší prales ve střední Evropě, a přilehlou oblast Šumavy včetně její německé části. Za dobré viditelnosti jsou vidět i rakouské Alpy.

Libínská rozhledna.
V době proběhnutí trasy bylo v některých částech ještě dost sněhu.

Otevírací doba rozhledny

pondělí:   zavřeno
úterý:      11:00 - 16:00
středa :   11:00 - 16:00
čtvrtek:   11:00 - 16:00
pátek:     11:00 - 16:00
sobota:   10:30 - 17:00
neděle:   10:30 - 16:00

Vstupné: 10 Kč (snížené 5 Kč)

Na vrcholu Libín je možné se v místním kiosku občerstvit a doplnit právě vydanou energii. Nedaleko je možné využít dalších sportovních nabídek - místního hřiště a především lanového parku.

Asi 100 metrů od rozhledny se totiž nachází lanové centrum, které je největší svého druhu ve střední Evropě. Lanový park Libín je postaven ve velmi atraktivní přírodní scenérii bývalého dioritového dolu. Díky tomu se zde utvořily propasti a přírodní jezírko, přes něž končí trasa jednoho z okruhů přejezdem v necelých dvaceti metrech. Neopakovtelný zážitek. Na jiném z okruhů se vám díky nadmořské výšce téměř 1 100 metrů naskytne ojedinělý výhled do krajiny z korun stromů. Je možné využít i nočního lezení. Celkově je lanový park dlouhý kilometr a půl a má více než osmdesát překážek, celkem se skládá ze šesti tras (včetně jedné dětské trasy).

Seběh z Libína a kolem kapliček

Jak jsem avizoval, odsud nás čeká asi šestikilometrový seběh. Na vrcholu Libín opouštíme asfaltovou cestu a vydáváme se lesními cestami přírodní rezervace. Míjíme otevřenou branku a užíváme si seběhu v přírodním sněhu.

Kapličky podél cesty jako součást křížové cesty.
Kapličky podél cesty jako součást křížové cesty.

Po necelých dvou kilometrech uhněte na rozcestí doleva (doprava vede cesta zpět na Sedýlko). Tím se dostáváme na takzvanou Křížovou cestu (cestu kolem kapliček). Ta je tvořena 14 kapličkami, které spojovaly Patriarchu (kapli sv. Filipa Neri) s bývalými Lázněmi sv. Markéty. Na této cestě se nacházelo několik pramenů vysoce studené vody s léčivými účinky. V roce 2009 byly kapličky označeny římskými číslicemi z páskové oceli.

Z cesty je možné spatřit až posledních 8 kapliček a po zhruba čtyřech kilometrech se blížíme k bývalým Lázním sv. Markéty, které jsou na okraji Prachatic.

Se setměním se z lesní cesty napojujeme na asfaltku v ulici Lázeňská a tím náš výběh prakticky končí. Nacházíme se jen několik desítek metrů od železniční stanice Prachatice - lázně.

Máte i vy tip na Rungo trasu? Pozvěte nás!

Máte i vy tip na zajímavou trasu ve svém okolí, kterou byste rádi představili ostatním? Napište nám o ní na redakce@rungo.cz a do předmětu napište Tip na trasu. Pečlivě vybereme ty nejlepší, které následně navštívíme a proběhneme nejlépe s vámi nebo podle vašich instrukcí, abychom je mohli také zařadit do našeho seriálu. Měla by být dlouhá zhruba 5 až 15 kilometrů, dobře značená a nabídnout něco, co opravdu stojí za návštěvu, nejlépe v přírodě.

Autor:

Boj revmatičky Heleny. Neudělám si ani culík, tak jak se postarám o dítě?

ilustrační snímek

Heleně bylo nedávno třiatřicet a zanedlouho porodí své první dítě. Na první pohled vypadá jako...

Mýty o laserových operacích očí. Dioptrie se brzy vrátí, porod vadu zhorší

Ilustrační snímek

Každé oko se musí operovat v jiný den, docela to bolí a dioptrie se vám po čase stejně zase vrátí....

Kvůli nádoru na mozku přišla o vlasy. Konečně se dočkala bujné hřívy

Body Fixers

Daisy v sedmnácti letech diagnostikovali rakovinu. Šlo o nádor na mozku, který musel ven. Kvůli...

Těhotným hrozí horší průběh covidu, tvrdí studie. Lékaři ženy uklidňují

Ilustrační fotografie

Údaje čtyř set tisíc Američanek pozitivně testovaných na covid-19 „proklepli“ vědci z tamního...

Další články
  • Nejčtenější

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Influencer z Nigérie bude mít šest dětí. Každé s jinou ženou

Říká si Pretty Mike, pochází z Nigérie a zakládá si na tom, že má šest žen, které budou rodit téměř ve stejném termínu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Co víte o imunitě? Soutěžte v kvízu a vyhrajte balíček na podporu zdraví

Soutěž Obranyschopnost organismu je právě nyní v době pandemie třeba posilovat. I proto jsme se během listopadu snažili v...

Spěte sedm až devět hodin, je to skvělá prevence proti cukrovce i Alzheimerovi

Premium Trend zdravého životního stylu sílí. Snažíme se správně stravovat, dostatečně hýbat a dodržovat pitný režim. Na to...

Těhotným hrozí horší průběh covidu, tvrdí studie. Lékaři ženy uklidňují

Údaje čtyř set tisíc Američanek pozitivně testovaných na covid-19 „proklepli“ vědci z tamního Centra pro kontrolu a...

Sladké, pivo i hambáče. Češi se snaží jíst zdravě, ale moc jim to nejde

Češi se snaží jíst zdravě, ale často na to nemají čas nebo se na to aspoň vymlouvají. Ráno si dají chleba se salámem, k...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...